Correll_Dohlmann

Ane JensdatterAge: 86 years17401827

Name
Ane Jensdatter
Birth about October 26, 1740
Alias
Anne Jensdatter

Christening December 4, 1740 (Age 39 days)

EngagementSøren JensenView this family
February 12, 1775 (Age 34 years)

MarriageSøren JensenView this family
October 13, 1775 (Age 34 years)
Christening of a daughterKaren Sørensdatter
February 2, 1776 (Age 35 years)
Birth of a daughter
#1
Karen Sørensdatter
about February 1777 (Age 36 years)
Marriage of a childRasmus AndersenKaren SørensdatterView this family
October 2, 1807 (Age 66 years)
Death of a husbandSøren Jensen
June 9, 1817 (Age 76 years)
Burial of a husbandSøren Jensen
June 12, 1817 (Age 76 years)
Death January 18, 1827 (Age 86 years)
Burial January 21, 1827 (3 days after death)
Family with Søren Jensen - View this family
husband
herself
Marriage: October 13, 1775Kolt kirke, Ning herred
4 months
daughter

Shared note
Ane Jensdatter alias Anne Jensdatter Født: ca. 1740 i Lemming, Kolt sogn og døbt Dom. 2. Advent 1740 (4. dec. 1740) i Kolt kirke - Jens Smeds barn af Lemming (alias Jens Rasmussen Loft Nagelsmedesvend og hustru Karen Clemensdatter, der er datter af Clemen Pedersen Smed i Viby og Marie Rasmusdatter). Kilde: KB-opslag 158, nr. 3 fra oven, v. spalte. Kolt sogn. E.M. År 1683-1757. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=17124616#165762,27847825 -------------------------------------------- Forældrenes vielse: Jens (Rasmussen) Loft Nagelsmedesvend og Karen Clemensdatter (copulerede) 1731 i Viby Kirke. Faderens skifte: Ning Herreds skifteuddrag - Constantinsborg gods Skifteprotokol 1762-1814 G 321 - 5: nr. 379 >> Jens Rasmussen i Edslev. 14.6.1778, fol.177. B: Clemen Jensen Smed i Ormslev, Rasmus Jensen i Edslev, >> Anne Jensdatter g.m. Søren Jensen i Edslev, Marie Jensdatter 34 i København, Karen Jensdatter g.m. Elias Eriksen, møllersvend i Århus. Kilde: http://www.brejl.dk/ning.html Morfaderens skifte: Marselisborg gods - Skifteprotokol 1724-1750 G 322-5 nr. 297 >> Clemen Pedersen Smed i Viby. 19.1.1730, fol.114B. E: Anne Madsdatter. LV: Niels Hansen Heyde, præst i Viby, Rasmus Andersen i Kolt, der ægter enken. B: Maren 12, Mads 10. FM: David Madsen i Viby, Peder Gregersen sst. >> Første ægteskab med [Marie Rasmusdatter], skifte 12.4.1713. B: >> Karen 23 i København, Peder 20. FM: morbror Mogens Rasmussen Smed i Kolt, farbror Oluf Pedersen Smed i Lemming på Constantinsborg gods, Peder Pedersen i Viby. Kilde: http://www.brejl.dk/ning.html#mars --------------------------------------------------------------- Anne Jensdatters 1. trolovelse samt vielse - 1765 Kolt sogn, Ning herred: Trolovet 01-02-1765: Jens Michelsen Smed af Edslev og Anne Jensdatter af Kattrup trolovet fredag den 1. feb. 1765. Kilde: KB-opslag 3, side 2, spalte 2. Kolt sogn. E.M. År 1764-1813. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=165763#165763,27847906 Gift 07-06-1765: Jens Michelsen Smed af Edslev og Anne Jensdatter af Kattrup copuleret 7. juni 1765 i Kolt kirke. Kilde: KB-opslag 4, side 3, spalte 2. Kolt sogn. E.M. År 1764-1813. Anne Jensdatters 2. trolovelse samt vielse - 1775 Kolt sogn, Ning herred: Trolovet 12. feb. 1775 (Septuagesima): Søren Jensen af Kolt med enken Anne Jensdatter af Edslev. Forlovere: Jens Smed af Edslev og Laurids Øvlisen af Kolt. Kilde: KB-opslag 30, højre side, midterste kolonne, nederst. Kolt sogn. E.M. År 1764-1813. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?epid=17124616#165763,27847933 Gift 13-10-1775: Fredag den 13. okt. 1775 blev Søren Jensen af Kolt copuleret med enken Ane Jensdatter af Edslev i Kolt kirke. Kilde: KB-opslag 32, højre side, midterste kolonne, nederst. Kolt sogn. E.M. År 1764-1813. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?epid=17124616#165763,27847935 Død 18-01-1827: Ane Jensdatter dør 18-01-1827 i Testrup, Mårslet sogn, 86 år gl., og bliver begravet 21-01-1827 på Mårslet kirkegård. Enke efter husmand Søren Jensen i Testrup. Kilde: KB-opslag 214, nr. 3 (nederst på siden). Mårslet sogn. Ning h. Århus a. K.M. År 1814-1834. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=166786#166786,28006444 Folketællinger: I originalen FT-1787 står ud for Søren Jensen, Enkemand 1. gang (men hustruen Anne Jensdatter er ikke død). Kilde: FT-opslag 8. Rentekammeret, Folketælling 1787, Landdistgriker, Århus Ning Mårslet. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=885#885,56696 FT-1787: Aarhus, Ning, Maarslet, Testrup, , 65, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, A7636: Søren Jensen, 48, enke, Husbonde, Husmand, Gaar i Dagleie Michel Sørensen, 6, -, Barn (født i 1781 i Ravnholt, Tiset sogn og døbt 8.s. efter Trinit. Søn af hyrden Søren Jensen af Ravnholt - KB-opslag 81, E.M. Tiset sogn. År 1740-1806. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=17127124#170495,28627282) Jens Sørensen, 3, -, Barn (født i 1784 i Langballe, Mårslet sogn og døbt 28. nov. 1784 = 1. søndag i Advent i Mårslet kirke. Søn af hyrden Søren Hinnedrup. KB-opslag 81, E.M. Mårslet sogn. År 1738-1813. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?epid=17125248#166785,28006139) Karen Sørensdatter, 11, -, Barn (født i Edslev, Kolt sogn) FT-1801: Aarhus, Ning, Maarslet, Thestrup Bye, , 10, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B3427: Søren Jensen, 64, Gift, Mand, Huusmand med Jord (i sit 1. ægteskab) >> Ane Jensdatter, 62, Gift, Hans Kone (i sit 2. ægteskab) Karen Sørensdatter, 24, Ugift, Deres Datter (født i Edslev, Kolt sogn) Kilde: Rentekammeret Danske Afdeling, Dansk-Norsk Tabelkontor - FT-1801, Landdistrikter, Århus Ning Mårslet, opslag 11, side 134. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=26505#26505,2903604 Ane Jensdatter er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 423 - 5 x tipoldemor (1) Mettes ane 167 - 4 x tipoldemor (1) Pouls ane 103 - 3 x tipoldemor