Correll_Dohlmann

Kirsten ChristensdatterAge: 80 years17481828

Name
Kirsten Christensdatter
Birth about 1748

Alias
Christine Christensdatter

MarriageNiels JohansenView this family
about 1789 (Age 41 years)
Birth of a daughter
#1
Ane Kirstine Nielsdatter
June 8, 1793 (Age 45 years)
Christening of a daughterAne Kirstine Nielsdatter
June 30, 1793 (Age 45 years)
Death of a husbandNiels Johansen
after 1801 (Age 53 years)

Marriage of a childPeder AndersenAne Kirstine NielsdatterView this family
June 18, 1819 (Age 71 years)
Death December 14, 1828 (Age 80 years)
Shared note
Kirsten Christensdatter alias Christine Christensdatter Født: ca. 1748 Gift ca. 1789: Niels Johansen gifter sig med Kirsten Christensdatter. Kilde: FT-1801 Død 14-12-1828: Kirsten Christensdatter, indsidderske i Sejersberg, Hylke sogn, dør 14-12-1828 i Sejersberg, Hylke sogn, 80 år gl., og bliver begravet 21-12-1828 på Hylke kirkegård. Kilde: KB-opslag 225, nr. 10. Hylke sogn (ny). Voer h. Skanderborg a. År 1814-1832. KB_M_C409_A_003_007218223_00529. Folketællinger: FT-1787: Skanderborg, Hjelmslev, Fruering, Hvolbech Bye, , 20, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, B3942: >> Kirsten Christensdatter, 45, Gift, Kone, Huuskone og lewer af Haandarbejde Margrete Laursdatter, 7, Ugift, hendes Børn af 1ste Ægteskab Mette Laursdatter, 2, -, hendes Børn af 1ste Ægteskab Maren Henningsdatter 10, -, Et Pleje Barn FT-1801: Skanderborg, Voer, Hylke, Sejersberg ligeledes et Huus paa Øde Tammestrup Jord, , 126, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, C0561: Niels Johansen, 56, Gift, Mand, Huusmand med Jord >> Kirsten Christensdatter, 50, Gift, Hans Kone Mette Lauersdatter, 14, Ugift, Konens Datter af 2 Ægteskab Rasmus Nielsen, 10, Ugift, Børn af sidste Ægteskab Anne Kist: Nielsdatter, 6, Ugift, Børn af sidste Ægteskab Kirsten Christensdatter er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 427 - 5 x tipoldemor (1) Mettes ane 171 - 4 x tipoldemor (1) Pouls ane 107 - 3 x tipoldemor