Correll_Dohlmann

Ane Marie KnudsenAge: 72 years18361909

Name
Ane Marie Knudsen
Birth May 14, 1836
Alias
Ane Marie Pedersen f. Knudsen

Hjemmedøbt May 16, 1836 (Age 2 days)

Christening October 9, 1836 (Age 4 months)
MarriageNiels PedersenView this family
December 20, 1862 (Age 26 years)
Death of a husbandNiels Pedersen
October 13, 1900 (Age 64 years)
Burial of a husbandNiels Pedersen
October 20, 1900 (Age 64 years)
Death March 22, 1909 (Age 72 years)
Burial March 29, 1909 (7 days after death)
Family with Niels Pedersen - View this family
husband
herself
Marriage: December 20, 1862Tolstrup kirke, Tolstrup sogn
Niels Pedersen + Ane Margrethe Thomsen - View this family
husband
husband’s wife
Divorce: 1857forholdet opløst
9 months
step-son

Shared note
Ane Marie Knudsen alias Ane Marie Pedersen f. Knudsen Født: 14-05-1836 i Staby sogn og hjemmedøbt der 16-05-1836. Fremstillet 09-10-1836 i Staby kirke. Datter af husmand (siden arbejdsmand) Knud Jensen og hustru Else Marie Jensdatter. Kilde: KB-opslag 63, nr. 7. Staby sogn. Ulfborg h. Ringkøbing a. År 1824-1854. KB_C523B_B_001_K03-04-A Gift 20-12-1862: Niels Pedersen, 40 år, tjenende på Borupgård, Kattrup sogn, gifter sig 20-12-1862 i Tolstrup kirke, Tolstrup sogn med pigen Ane Marie Knudsen, 26 år, født 14-05-1836, boende i Eldrup, Tolstrup sogn. Forlovere: Hans Jensen af Borupgård mark og Michel Christensen af Borupgård mark. Kilde: KB-opslag 222, nr. 15. Kattrup sogn (ny). Voer h. Skanderborg a. År 1851-1878. KB_M_C410_D_007_007218228_00224. Død 22-03-1909: Ane Marie Pedersen f. Knudsen dør 22-03-1909 i Kattrup by, Kattrup sogn, Voer herred, 72 år gl., og bliver begravet 29-03-1909 på Kattrup kirkegård, Kattrup sogn. Enke efter arbejdsmand Niels Pedersen af Kattrup by og sogn. Sidste bopæl faste opholdssted og fælles bopæl. Datter af arbejdsmand Knud Jensen og hustru Else Marie Knudsen (f. Jensdatter) af Staby sogn. Kilde: KB-opslag 111, nr. 1. Kattrup sogn. Voer herred. Skanderborg amt. År 1892-1909. KB_1892_C410_G_005_0162a-DK. En datter: Ane Kirstine Marie Pedersen Født: 29-03-1874 i Kattrup sogn, Voer herred og døbt 21-05-1864 i Kattrup kirke. Datter af indsidder Niels Pedersen og hustru Ane Marie Knudsen på 36 år, Kattrup Skov. Kilde: KB-opslag 100, nr. 1. Kattrup sogn. Voer herred. Skanderborg amt. Konfirmeret: Ane Kirstine Marie Petersen bliver konfirmeret 08-04-1888 i Kattrup kirke. Datter af husmand Niels Petersen og hustru Ane Marie Knudsen af Kattrup mark. Kilde: KB-opslag 76, nr. 2. Kattrup sogn. Voer herred. Skanderborg amt. År 1876-1891. KB_C410_D_008_K03-17-A. Folketællinger: Forældrene i 1834: FT-1834: Ringkøbing, Ulfborg, Staby, Søndre Staby, Søndertoft, en Gaard, 111, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, A1096: >> Knud Jensen, 28 år, Gift, indsidder og daglejer >> Else Marie Jensdatter, 36 år, Gift, hans kone Pedersine Knudsdatter, 6 år, Ugift, deres datter Jens Larsen Knudsen, 2 år, Ugift, deres søn FT-1840: Ringkøbing, Ulfborg, Staby, Staby, Bradpande, et Huus, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, B3068: Knud Jensen, 35, Gift, Huusmand og Dagleier Else Marie Jensdatter, 39, Gift, hans Kone Pedersine Knudsdatter, 12, Ugift, deres Datter Jens Knudsen, 9, Ugift, deres Søn >> Ane Marie Knudsdatter, 4, Ugift, deres Datter Niels Knudsen, 1, Ugift, deres Søn Karen Gosmer, 82, Enke(mand), Huusmandsenke, Almisselem Christen Christensen Aften, 71, Gift, Huusmand Maren Jensdatter, 52, Gift, hans Kone FT-1845: Ringkøbing, Ulfborg, Staby, Nordre Staby, Bradepande et hus, 143, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, A1097: Knud Jensen, 40, gift, husmand og murmester, Staby sogn Else Marie Jensdatter, 44, gift, hans kone, Madum sogn, Ringkøbing amt Pedersine Knudsen, 17, ugift, deres datter, Staby sogn Jens Larsen Knudsen, 14, ugift, deres søn, Staby sogn >> Ane Marie Knudsen, 9, ugift, deres datter, Staby sogn Niels Knudsen, 6, ugift, deres søn, Staby sogn FT-1850: Ringkøbing, Ulfborg, Staby, Staby sogn, Bradpande, et Huus, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B3069: Knud Jensen, 45, Gift, Huusmand, Muurmester, her i Sognet Else Marie Jensdatter, 49, Gift, hans Kone, Madum, Ringkøbing Amt >> Ane Marie Knudsen, 14, Ugift, deres Datter, her i Sognet Mariane Knudsen, 10, Ugift, deres Datter, her i Sognet Niels Knudsen, 11, Ugift, deres Søn, her i Sognet FT-1855: Ringkøbing, Ulfborg, Ulfborg, Ulfborg, Leergrav, et huus, 15, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, D2381: Peder Olesen, 54, Gift, Eier af stedet, Nissum Else Magrethe Jensen, 64, Gift, Hans kone, Thiim Ane Kirstine Andersen, 13, Ugift, Pleiebarn, Huusby >> Ane Marie Knudsen, 18, Ugift, Tjenestepige, Staby Forældrene i FT-1855, FT-1860 og FT-1870: FT-1855: Ringkøbing, Ulfborg, Staby, Staby, Bradpande, et Hus, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, B5268: >> Knud Jensen Toft, 50, Gift, Husfader, Husmand, Murermester her i Sognet >> Else Marie Jensen, 54, Gift, hans Kone, Madum Sogn, Ringkøbing Amt Mette Marie Jensen 2, Ugift, Pleiebarn, her i Sognet FT-1860: Ringkøbing, Ulfborg, Staby, Det nordre skoledistrikt, Bradpande??, et hus, 26, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D2216: >> Knud Jensen, 55, Gift, Muurmester, husfader, Vedersø >> Else Marie Jensen, 59, Gift, Hans kone, Madum Pedersine Knudsen, 32, Ugift, Deres datter, H. i s. FT-1870: Ringkøbing, Ulfborg, Staby, Staby, Bradpande, et Hus, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1870, B3070: >> Knud Jensen, 65, Gift, Husfader, Murer, Vedersø, Ringkøbing Amt >> Else Marie Jensen, 69, Gift, Husmoder, Madum, Ringkøbing Amt Marie Nielsen, 5, Ugift, Plejedatter, Staby FT-1880: Skanderborg, Voer, Ørridslev, Hovedgaard Station, Ørridslev Sogn,, et hus, 82, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C5112: Niels Pedersen, 57, Gift, Arbejdsmand, Torrild S. Aarhus Amt >> Ane Marie Knudsen, 42, Gift, Husmoder, Stouby S. Vejle Amt (læs: Staby sogn, Ringkøbing amt) Ane Kirstine ? Pedersen, 5, Ugift, Deres Datter, Kattrup S. Skanderborg Amt (alias Ane Kirstine Marie Pedersen, f. 29-03-1874 i Kattrup sogn)