Correll_Dohlmann

Caroline NielsdatterAge: 34 years18071841

Name
Caroline Nielsdatter
Birth May 24, 1807
Alias
tvilling

Birth of a sisterMaren Nielsdatter
May 24, 1807
Christening July 5, 1807 (Age 42 days)
Christening of a sisterMaren Nielsdatter
July 5, 1807 (Age 42 days)
Death of a sisterMaren Nielsdatter
August 1, 1807 (Age 2 months)
Burial of a sisterMaren Nielsdatter
August 2, 1807 (Age 2 months)
Birth of a son
#1
Niels Nielsen
January 31, 1839 (Age 31 years)
Christening of a sonNiels Nielsen
March 10, 1839 (Age 31 years)
MarriageNiels NielsenView this family
December 14, 1839 (Age 32 years)
Death December 25, 1841 (Age 34 years)
Burial December 29, 1841 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
herself
twin sister
Family with Niels Nielsen - View this family
husband
herself
Marriage: December 14, 1839Boeslunde, V. Bøgebjerg
-10 months
son
Niels Nielsen + Dorthe Andersdatter - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: May 27, 1842Boeslunde kirke

Shared note
Caroline Nielsdatter (tvilling) Født ca. 24-05-1807 i Skellebjerg sogn. Kilde: Tvillingesøsterens død. Født ca. 24-05-1807: Caroline Nielsdatter og Maren Nielsdatter født ca. 24-05-1807 i Skielleberg - husmand Niels Andersens tvillingedøtre, båret til dåbspublikation den 05-07-1807 i Tersløse kirke. Kilde: KB-opslag 39, sp. 2, højre side. Skellebjerg. År 1792-1815. KB_323_1_002_K02-10-A. Tvillingesøsteren død ca. 1. august 1807: Maren Nielsdatter, tvilling, dør ca. 1. august 1807 i Skiellebjerg, 10 uger gl. og bliver begravet den 02-08-1807 i Skellebjerg sogn, Løve herred - husmand Niels Andersens tvillingdatter i Skiellebjerg. Kilde: KB-opslag 97, side 853. Skellebjerg. År 1792-1815. KB_323_1_002_K04-08-A. 1823: Konfirmeret i Slots Bjergbye. 1839: Caroline Nielsdatter gjorde tjeneste på Espe Gods. Om Espe Gods: Espe Gods er beliggende 7 km. nord for Skælskør. det tilhørende areal udgør 940 hektar, som strækker sig fra Kobæk strand ved Skælskør, til lige syd for Korsør by. Espe Gods ligger langs Storebælt, og der er ca. 4,5 kilometer kystlinie til ejendommen, hvoraf en stor del er førsteklasses badestrand med offentlig adgang. 1839 Caroline føder sin søn. Niels Nielsen f. 31-01-1839 i Boeslunde, kirkedøbt 10-03-1839 - søn af pigen Caroline Nielsdatter tjenende forpagteren på Espe, opholdende sig for tiden hos husmand Niels Pedersens enke i V. Bojeberg (alias Niels Nielsens mor Birthe Nielsdatter). Har udlagt som barnefader ungkarl Niels Nielsen som for tiden er i militærtjeneste i Helsingør. Faddere: Sophie Pedersdatter tjenende på Espe; Karen Pedersdatter ligeledes; Ungkarl Christen Jensen ligeledes; Gmd. Peter Hansen i V. Bojeberg; Ungkarl Søren Nielsen ibidem = samme sted. Kilde: KB-opslag 2, nr. 4 KB_417_2_002_K01-02-A. V. Bojeberg = Vester Bøgebjerg. Gift i 1839: Ungkarl Niels Nielsen f. i 1815 i V. Bøgebjerg, konfirmeret i 1830, opholder sig hjemme hos sin moder, husmand Niels Pedersens enke i V. Bøgebjerg (alias Birthe Nielsdatter), viet 14-12-1839 i Vester Bøgebjerg, Boeslunde, Slagelse herred, Sorø amt til pigen Caroline Nielsdatter f. i 1807 i Tersløse (Skellebjerg), konfirmeret i Slotsbjergbye i 1823. Kilde: KB-opslag 124, nr. 8. KB_417_2_002_K05-08-A. Død i 1841: Karoline Nielsen dør 25-12-1841, 32 år gl. i Vester Bøgebjerg, Boeslunde. Dør i barselsseng med et dødfødt barn. Begravet 29-12-1841 på Boeslunde kirkegård. Kilde: KB-opslag 181, nr. 13. KB_417_2_002_K07-07-A. Folketælling: I FT-1840 bor familien Niels Nielsen i et hus Vester Bøgeberg by i Sorø, Boeslunde sogn, Slagelse, Kilde: ddd.dda.dk, familienr. 53, B8619: Niels Nielsen på 25, Gift, huusmand, lever af Jordlodden Karoline Nielsen på 29, Gift, hans kone Niels Nielsen på 1 år, Ugift, deres Søn Birte Nielsen på 55 år, Enke, Aftægtskone, huusfaders moder der af ham forsørges. FT-1840: Se også nedenstående originale folketælling: Niels Nielsen på 25, husmand, lever af Lodden og Karoline Nielsen på 29 og deres søn Niels Nielsen på 1 år samt Niels Nielsens moder, enke Birthe Nielsen på 55 år, der er aftægtskone og forsørges af sin søn. Kilde: FT-1840, FT-opslag 34. Vester Bøgebjerg, Boeslunde. FT1840_01918_00239.