Correll_Dohlmann

Mads ChristophersenAge: 58 years17431801

Name
Mads Christophersen
Birth about 1743

Alias
Mads Christophersen Møller

MarriageInger PedersdatterView this family
about 1778 (Age 35 years)

Birth of a son
#1
Peder Madsen Møller
about April 7, 1779 (Age 36 years)
Occupation
Møller

Christening of a sonPeder Madsen Møller
May 16, 1779 (Age 36 years)
Death of a wifeInger Pedersdatter
after 1801 (on the date of death)
Death after 1801 (Age 58 years)
Shared note
Mads Christophersen alias Mads Christophersen Møller Født: ca. 1743 Gift ca. 1778: Mads Christophersen gifter sig med Inger Pedersdatter. Kilde: FT-1787 Død efter 1801 - sandsynligvis i Åle sogn Kilde: FT-1801 Folketællinger: FT-1787: Skanderborg, Vrads, Aale, Bregneholms Mølle, 48, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, B6553: Mads Christensen, 43, Gift, Hosbond, Bonde, har Møllen og Jord i fæste Inger Pedersdatter, 49, Gift, Madmoder Peder Madsen, 8, Ugift, deres Søn Niels Christensen, 26, Ugift, [Tienestefolk] Søren Andersen, 11, Ugift, [Tienestefolk], halt paa begge Ben, afmægtig Jens Sørensen, 13, Ugift, [Tienestefolk] Birthe Mar. Pedersdatter, 22, Ugift, [Tienestefolk] FT-1801: Skanderborg, Vrads, Aale, Breinholm Mølle Eiendoms Mølle med Jord, , 67, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B7511: Mads Christophersen Møller, 58, Gift, Huusbonde, Møler Inger Pedersdatter, 66, Gift, Hans Kone Peder Madsen Møller, 22, Ugift, Deres Søn Jens Madsen, 21, Ugift, Tienestefolk Christen Madsen, 27, Ugift, Tienestefolk, Land Recrut Maren Pedersdatter, 20, Ugift, Tienestefolk Jens Madsen, 17, Ugift, Tienestefolk Anders Mortensen, 15, Ugift, Tienestefolk Kirstine Jensdatter, 14, Ugift, Tienestefolk Fiemen Wagner, 38, Ugift, Logerende, Snedker Mads Christophersen er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 424 - 5 x tipoldefar (1) Mettes ane 168 - 4 x tipoldefar (1) Pouls ane 104 - 3 x tipoldefar