Correll_Dohlmann

Mads Pedersen Møller1809

Name
Mads Pedersen Møller
Birth November 20, 1809 30 28
Alias
Mads Møller

Hjemmedøbt November 20, 1809
Christening January 14, 1810 (Age 55 days)
Birth of a sisterAnna Johanne Møller
about February 13, 1812 (Age 2 years)
Christening of a sisterAnna Johanne Møller
March 24, 1812 (Age 2 years)
Birth of a half-brotherMads Pedersen
February 2, 1814 (Age 4 years)
Christening of a half-brotherMads Pedersen
April 3, 1814 (Age 4 years)
Birth of a sisterKatrine Marie Møller
January 25, 1817 (Age 7 years)
Christening of a sisterKatrine Marie Møller
March 30, 1817 (Age 7 years)
Death of a motherElse Marie Basse
January 7, 1850 (Age 40 years)
Death of a fatherPeder Madsen Møller
November 16, 1860 (Age 50 years)
Death of a half-brotherMads Pedersen
September 24, 1874 (Age 64 years)
Burial of a half-brotherMads Pedersen
October 1, 1874 (Age 64 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1807
17 months
elder sister
18 months
himself
2 years
younger sister
5 years
younger sister
Father’s family with Ane Kirstine Nielsdatter - View this family
father
step-mother
Divorce: 1813forholdet opløst - manden gift
13 months
half-brother

Shared note
Mads Pedersen Møller alias Mads Møller Født og hjemmedøbt den 20-11-1809 i Vedslet sogn. Dåben konfirmeret søndag 2. p. Epiph. (1810) = 14-01-1810 i Vedslet kirke - søn af Peder Møller og og Else Marie Rasmusdatter. Kilde: KB-opslag 34. Vedslet sogn. Voer h. Skanderborg a. År 1791-1813. KB_C379_B_011_K01-34-A. Konfirmeret: Mads Pedersen Møller i Grumstrup, Vedslet sogn, bliver konfirmeret 25-01-1824 i Torrild kirke. Søn af Peder Madsen Møller og Else Marie Rasmusdatter, Grumstrup, Vedslet sogn. Kilde: KB-opslag 103, nr. 1. Vedslet sogn. Voer h. Skanderborg a. År 1814-1835. KB_C379_B_012_K04-10-A. Folketællinger: FT-1834: Skanderborg, Hjelmslev, Fruering, Skårup, Røde Mølle, 25, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B3911: Peder Madsen Møller, 55, Gift, Ejer af møllen Else Marie Rasmusdatter, 53, Gift, Hans kone >> Mads Møller, 25, Ugift, Deres barn Ane Johanne Møller, 22, Ugift, Deres barn Chatrine Marie Møller, 18, Ugift, Deres barn FT-1840: Skanderborg, Hjelmslev, Fruering, Skårup By, Mølle= Røde mølle, 18, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, B7459: Peder Madsen Møller, 61, Gift, Møller Else Maria Rasmusdatter, 59, Gift, Hans kone >> Mads Pedersen Møller, 31, Ugift, Deres søn Peder Petersen Møller, 56, Ugift, Betjent ved møllen .. og mange flere. FT-1845: Skanderborg, Hjelmslev, Fruering, Skaarup, Mølle, 18, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B3733: Peder Madsen Møller, 66, Gift, Møller, Aale sogn, Skanderborg amt Else Marie Rasmusdatter, 64, Gift, Hans kone, Hørning sogn, Skanderborg amt >> Mads Pedersen Møller, 36, Gift, Deres søn, Vedslet sogn, Skanderborg amt Ane Johanne Jensdatter, 22, Gift, Hans kone, Hørning sogn, Skanderborg amt Else Marie Møller, 2, Ugift, Deres barn, Her i sognet Peter Møller, 1, Ugift, Deres barn, Her i sognet .. og mange flere. FT-1850: Skanderborg, Hjelmslev, Fruering, Skaarup, Westermølle, 46, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, b4299: >> Mads Pedersen Møller, 44, Gift, Mølleejer, husfader, Wedslet, Skdbg. Ane Johanne Jensdatter født Basse, 27, Gift, Hans kone, Fregerslev, Skdbg. Ane Møller, 3, Ugift, Deres barn, Her i sognet Et udøbt pigebarn, 1, Ugift, Deres barn, Her i sognet Peter Møller, 71, Enke(mand), Husfaders fader der af ham forsørges, Breinholm Mølle, , Skdbg. .. og mange flere. ---------------- Ægtefællen Ane Johanne Jensdatter Basse er hans kusine: FT-1834: Skanderborg, Hjelmslev, Hørning, Fregerslev by, Gård, 58, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B3910: Jens Basse, 51, Gift, Gårdmand Ane Enevoldsdatter, 37, Gift, Hans kone Rasmus Basse, 7, Ugift, Deres barn Woldborg Jensdatter, 15, Ugift, Deres barn >> Ane Johanne Jensdatter, 11, Ugift, Deres barn Rasmus Basse, 76, Enke(mand), Husfaderens fader der af ham forsørges Mads Andersen, 23, Ugift, Tjenestekarl Christen Rasmussen, 30, Ugift, Tjenestekarl Anders Rasmussen, 18, Ugift, Tjenestekarl Søren Rasmussen, 16, Ugift, Tjenestekarl Ane Simonsdatter, 19, Ugift, Tjenestepige Ane Margr. Andersdatter, 19, Ugift, Tjenestepige Johanne Marie Jensdatter 18, Ugift, Tjenestepige