Correll_Dohlmann

Abellone PedersdatterAge: 69 years17621831

Name
Abellone Pedersdatter
Birth about 1762

Alias
Abelone Pedersdatter og Apolona Pedersdatter

Birth of a daughter
#1
Kirsten Andersdatter
about December 15, 1785 (Age 23 years)
Christening of a daughterKirsten Andersdatter
December 18, 1785 (Age 23 years)
Death of a daughterKirsten Andersdatter
about February 11, 1786 (Age 24 years)
Burial of a daughterKirsten Andersdatter
February 12, 1786 (Age 24 years)
MarriageAnders HansenView this family
before 1787 (Age 25 years)

Birth of a son
#2
Peder Andersen
about September 22, 1790 (Age 28 years)
Christening of a sonPeder Andersen
October 31, 1790 (Age 28 years)
Death of a husbandAnders Hansen
May 1794 (Age 32 years)
Burial of a husbandAnders Hansen
May 5, 1794 (Age 32 years)
MarriagePeder JensenView this family
November 2, 1794 (Age 32 years)
Birth of a son
#3
Anders Pedersen
about May 18, 1796 (Age 34 years)
Christening of a sonAnders Pedersen
June 26, 1796 (Age 34 years)
Birth of a daughter
#4
Margaretha Pedersdatter
May 3, 1800 (Age 38 years)
Christening of a daughterMargaretha Pedersdatter
May 4, 1800 (Age 38 years)
Marriage of a childPeder AndersenEhm PoulsdatterView this family
about 1818 (Age 56 years)

Marriage of a childPeder HansenMargaretha PedersdatterView this family
October 9, 1818 (Age 56 years)
Death of a husbandPeder Jensen
May 10, 1831 (Age 69 years)
Burial of a husbandPeder Jensen
May 19, 1831 (Age 69 years)
Death September 27, 1831 (Age 69 years)
Burial October 1, 1831 (4 days after death)
Family with Anders Hansen - View this family
husband
herself
Marriage: before 1787
4 years
son
-5 years
daughter
Kirsten Andersdatter
Birth: about December 15, 1785 45 23Dalby, Nørre Dalby sogn
Death: about February 11, 1786Dalby, Nørre Dalby sogn
Family with Peder Jensen - View this family
husband
herself
Marriage: November 2, 1794Nørre Dalby kirke
18 months
son
4 years
daughter

Shared note
Abellone Pedersdatter alias Abelone Pedersdatter og Apolona Pedersdatter Født: ca. 1762 Gift før 1787: Anders Hansen gifter sig med Abellone Pedersdatter. Kilde: FT-1787 Gift 02-11-1794: Peder Jensen og enken Apolone Pedersdatter (alias Abellone Pedersdatter) i Dalby bliver gift 02-11-1794 i Nørre Dalby kirke. Parret trolovet 20-07-1794 (se nederst v. spalte samme opslag). Kilde: KB-opslag 58, h. spalte, nr. 3 fra oven. Nørre Dalby sogn. Ramsø h. Roskilde a. E.M. År 1780-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154310#154310,25736828 Død 27-09-1831: Abellone Pedersdatter dør 27-09-1831 i Dalby, Nørre Dalby sogn, 69 år gl., og bliver begravet 01-10-1831 på Nørre Dalby kirkegård. Enke efter aftægtsmand Peder Jensen af Dalby. Kilde: KB-opslag 168, øverst. Nørre Dalby sogn. Ramsø h. Roskilde a. K.M. År 1814-1833. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154311#154311,25737007 Abelone er et pigenavn, der er en udvikling af det græske navn Apollonia, som kommer fra drengenavnet Apollonius, der betyder "den til guden Apollon indviede". Det forekommer også i formen Abbelone. Navnet er nu om stunder ret sjældent, idet kun omkring 80 danskere bærer en af de to former ifølge Danmarks Statistik. Folketællinger: FT-1787: Roskilde, Ramsø, Nørre Dalby, Dalbye, 12. Fam, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C4426; Anders Hansen, 47, Gift, Manden, Gaardmand >> Abelone Persd, 21, Gift, Konen, -, (f. ca. 1762, ca. 25 år gl.) Niels Ditlevsen, 25, Ugift, Tienestefolk, - Jens Nielsen, 16, Ugift, Tienestefolk, - Inger Pers Dat, 20, Ugift, Tienestefolk, - Morten Olsen, 7, Ugift, Tienestefolk, - Anne Ols D., 34, Gift, Kone, Manden Ole Jørgen bortrømt Ole Olsen, 3, Ugift, Søn, - FT-1801: ddd.dda.dk, Roskilde, Ramsø, Nørre Dalby, , Nøre Dalbye, 6 De: Familie, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, b8766: Peder Jensen, 35, Gift, Huusbond, Bonde og Gaardbeboer (f. ca. 1766) >> Abbelone Peders Datter, 36, Gift, Hans Kone (f. ca. 1762, ca. 39 år gl.) Peder Andersen, 10, Ugift, Hustrus Søn Anders Pedersen, 5, Ugift, Deres Børn (døbt 26-06-1796 i Nørre Dalby sogn. KB-opslag 24. (ny). Magrethe Peders Datter, 1, Ugift, Deres Børn (læs: Margaretha Pedersdatter) Morten Olesen, 21, Ugift, Tjenestefolk Karen Mortens Datter, 16, Ugift, Tjenestefolk Ingeborre Mortens Datter, 12, Ugift, Tjenestefolk Abellone Pedersdatter er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 385 - 5 x tipoldemor (1) Mettes ane 129 - 4 x tipoldemor (1) Pouls ane 65 - 3 x tipoldemor