Correll_Dohlmann

Margaretha PedersdatterAge: 52 years18001853

Name
Margaretha Pedersdatter
Birth May 3, 1800 34 38
Alias
Margrethe Pedersdatter

Christening May 4, 1800 (Age 1 day)
MarriagePeder HansenView this family
October 9, 1818 (Age 18 years)
Death of a fatherPeder Jensen
May 10, 1831 (Age 31 years)
Death of a motherAbellone Pedersdatter
September 27, 1831 (Age 31 years)
Death of a half-brotherPeder Andersen
March 1, 1852 (Age 51 years)
Burial of a half-brotherPeder Andersen
March 6, 1852 (Age 51 years)
Death January 26, 1853 (Age 52 years)
Burial February 2, 1853 (7 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 2, 1794Nørre Dalby kirke
18 months
elder brother
4 years
herself
Mother’s family with Anders Hansen - View this family
step-father
mother
Marriage: before 1787
4 years
half-brother
-5 years
half-sister
Kirsten Andersdatter
Birth: about December 15, 1785 45 23Dalby, Nørre Dalby sogn
Death: about February 11, 1786Dalby, Nørre Dalby sogn
Family with Peder Hansen - View this family
husband
herself
Marriage: October 9, 1818Nørre Dalby kirke

Shared note
Margaretha Pedersdatter alias Margrethe Pedersdatter Født: 03-05-1800 i Dalby, Nørre Dalby sogn og døbt 04-05-1800 i Nørre Dalby kirke. Datter af gårdmand Peder Jensens af Dalby, Nørre Dalby sogn. Barnet båret til dåben af gårdmand Ole Pedersens hustru i Valore. Note: Moderen kan være Abellone Pedersdatter. Se FT-1801. Kilde: KB-opslag 31, øverst. Nørre Dalby sogn. E.M. År 1780-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154310#154310,25736801 Gift 09-10-1818: Ungkarl Peder Hansen af Dalby, 31 år, gifter sig 09-10-1818 i Nørre Dalby kirke med pigen Margaretha Pedersdatter af Dalby, 18 år gl., gårdmand Peder Jensens datter af Dalby. Brudgommens forlover: Gårdmand Jens Danielsen af Dalby. Brudens forlover: Gårdmand Peder Jensen af Dalby (hendes far). Kilde: KB-opslag 115, nr. 17. Nørre Dalby sogn. Ramsø h. Roskilde a. K.M. År 1814-1833https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154311#154311,25736954 Død 26-01-1853: Margrethe Pedersdatter dør 26-01-1853 i Dalby, Nørre Dalby sogn, 52 år gl., og bliver begravet 02-02-1853 på Nørre Dalby kirkegård. Husmand Peder Hansens hustru af Dalby. Kilde: KB-opslag 124, nr. 2. Nørre Dalby sogn. Ramsø h. Roskilde a. K.M. År 1853-1875. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154313#154313,25737325 Folketællinger: FT-1801: ddd.dda.dk, Roskilde, Ramsø, Nørre Dalby, , Nøre Dalbye, 6 De: Familie, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, b8766: Peder Jensen, 35, Gift, Huusbond, Bonde og Gaardbeboer (f. ca. 1766) Abbelone Peders Datter, 36, Gift, Hans Kone (f. ca. 1762, ca. 39 år gl.) Peder Andersen, 10, Ugift, Hustrus Søn Anders Pedersen, 5, Ugift, Deres Børn (døbt 26-06-1796 i Nørre Dalby sogn. KB-opslag 24) >> Magrethe Peders Datter, 1, Ugift, Deres Børn (læs: Margaretha Pedersdatter) Morten Olesen, 21, Ugift, Tjenestefolk Karen Mortens Datter, 16, Ugift, Tjenestefolk Ingeborre Mortens Datter, 12, Ugift, Tjenestefolk FT-1834: Roskilde, Ramsø, Nørre Dalby, Dalbye bye, et huus, 17, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C1192: Peder Hansen, 47, Gift, huusmand >> Margrethe Pedersdatter, 34, Gift, hans kone (læs: Margaretha Pedersdatter) Hans Pedersen, 15, Ugift, Deres børn, f. 31-08-1818 i Nr. Dalby sogn. KB-opslag 15, nr. 35 Karen Pedersdatter, 13, Ugift, Deres børn, f. 11-11-1821 i Nr. Dalby sogn. KB-opslag 56, nr. 44. Peder Pedersen, 11, Ugift, Deres børn, f. 22-01-1824 i Nr. Dalby sogn. KB-opslag 24, nr. 61. Abelone Pedersdatter, 7, Ugift, Deres børn, Abellone, f. 19-03-1827 i Nr. Dalby sogn. KB-opslag 65, side 63. Ole Pedersen, 2, Ugift, Deres børn, f. 06-08-1830 i Nr. Dalby sogn. KB-opslag 35, nr. 97. FT-1840: Roskilde, Ramsø, Nørre Dalby, Dalbye, et huus, 22, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C1396: Peder Hansen, 53, Gift, huusmand, lever af sin huuslod >> Margrethe Pedersdatter, 40, Gift, hans kone Karen Pedersdatter, 19, Ugift, Deres børn Abelone Pedersdatter, 13, Ugift, Deres børn Ole Pedersen, 8, Ugift, Deres børn Niels Larsen, 3, Ugift, Deres pleiebørn Peder Hansen, 1, Ugift, Deres pleiebørn FT-1845: Roskilde, Ramsø, Nørre Dalby, Dalbye, et huus, 19, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B7801: Peder Hansen, 58, Gift, huusmand og arbeidsmand, Ousted sogn, Roeskilde Amt >> Margrethe Pedersdatter, 45, Gift, hans hustrue, her i sognet [Dalbye] Karen Pedersdatter, 24, Ugift, deres børn, Peder væver, do [Dalbye] Peder Pedersen, 22, Ugift, deres børn, Peder væver, do [Dalbye] Ole Pedersen, 13, Ugift, deres børn, Peder væver, do [Dalbye] Niels Larsen, 8, Ugift, deres pleiebørn, do [Dalbye] Bodil Olesdatter, 1, Ugift, deres pleiebørn, Kimmerslev sogn, Roeskilde Amt FT-1850: Roskilde, Ramsø, Nørre Dalby, Dalby, hus, 19, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B7890: Peder Hansen, 63, Gift, Husmand, daglejer, Ousted Sogn >> Margrethe Pedersdatter, 50, Gift, Hans Hustru, Dalby Sogn, Roskilde Amt Peder Pedersen, 26, Ugift, Deres Søn, wæver, Dalby Sogn, Roskilde Amt, f. 22-01-1824 i Nr. Dalby sogn. KB-opslag 24, nr. 61. Jens Jørgensen, 28, Gift, Indsidder, indkaldt til krigstjeneste, Borup Sogn Abellone Pedersdatter, 23, Gift, Hans Hustru, Dalby Sogn, Roskilde Amt, Abellone, f. 19-03-1827 i Nr. Dalby sogn. KB-opslag 65, side 63. Sønnen: Peder Pedersen i FT-1860: FT-1860: Roskilde, Ramsø, Nørre Dalby, Dalby By, et Hus, 44, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5332: >> Peder Pedersen, 36, Gift, Væver. Husfader, *her i Sognet Kirsten Andersdatter, 36, Gift, hans Kone, *her i Sognet Margrethe Pedersen, 4, Ugift, deres Datter, *her i Sognet Datteren: Abellone Pedersdatter i FT-1860: FT-1860: Roskilde, Ramsø, Nørre Dalby, Dalby By, et Hus, 25, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5332: Jens Jørgensen, 46, Gift, Høker. Bager. Husfader, Borup, Roeskilde Amt >> Abelone Pedersdatter, 33, Gift, hans Hustru, *her i Sognet