Correll_Dohlmann

Else Maria ChristensenAge: 80 years18051886

Name
Else Maria Christensen
Birth December 8, 1805
Alias
Else Marie Christensen og Else Marie Kristensen

Hjemmedøbt December 10, 1805 (Age 2 days)
Christening January 12, 1806 (Age 35 days)
EngagementPeder Rasmusen SolbergView this family
October 5, 1830 (Age 24 years)

MarriagePeder Rasmusen SolbergView this family
December 18, 1830 (Age 25 years)
Birth of a son
#1
Christen Soelberg
December 26, 1831 (Age 26 years)
Christening of a sonChristen Soelberg
April 23, 1832 (Age 26 years)
Birth of a son
#2
Jens Soelberg
April 10, 1834 (Age 28 years)
Christening of a sonJens Soelberg
August 10, 1834 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#3
Ane Cathrine Soelberg
April 20, 1838 (Age 32 years)
Christening of a daughterAne Cathrine Soelberg
May 17, 1838 (Age 32 years)
Birth of a daughter
#4
Rasmine Solberg
July 14, 1841 (Age 35 years)
Christening of a daughterRasmine Solberg
December 26, 1841 (Age 36 years)
Birth of a son
#5
Peter Christian Solberg
August 16, 1850 (Age 44 years)
Christening of a sonPeter Christian Solberg
November 3, 1850 (Age 44 years)
Death of a sonJens Soelberg
June 2, 1865 (Age 59 years)
Burial of a sonJens Soelberg
June 1865 (Age 59 years)
Marriage of a childNiels NielsenRasmine SolbergView this family
July 7, 1871 (Age 65 years)
Death of a husbandPeder Rasmusen Solberg
August 18, 1871 (Age 65 years)
Burial of a husbandPeder Rasmusen Solberg
August 25, 1871 (Age 65 years)
Marriage of a childPeter Christian SolbergJacobine Gunhilde Mathilde KnoblauchView this family
November 2, 1875 (Age 69 years)
Death July 18, 1886 (Age 80 years)
Burial July 23, 1886 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
herself
Family with Peder Rasmusen Solberg - View this family
husband
herself
Marriage: December 18, 1830Ebeltoft kirke
1 year
son
2 years
son
4 years
daughter
3 years
daughter
9 years
son

Shared note
Else Maria Christensen alias Else Marie Christensen og Else Marie Kristensen Født: 08-12-1805 i Lisbjerg, Århus amt og hjemmedøbt 10-12-1805. Fremstillet 12-01-1806 i Lisbjerg kirke. Datter af Erich Christensen og Karen Frederichsdatter i Lisbjerg. Kilde: KB-opslag 50. Hasle sogn. Århus amt. E.M. År 1762-1813. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=163519#163519,27463056 Trolovet den 05-10-1830 Gift 18-12-1830: Smedemester og ungkarl Peder Soelberg på 30 år gifter sig 18-12-1830 i Ebeltoft kirke med pigen Else Marie Christensen på 24 år. Forlovere: R. Solberg og A. Abrahamsen. Kilde: KB-opslag 141. Ebeltoft sogn, Mols herred, Randers amt. År 1814-1831. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=161167#161167,27076148 Død 18-07-1886: Else Marie Kristensen, enke efter smed Solberg dør i Homaa den 18-07-1886, 80 år gl. og bliver begravet 23-07-1886 på Homå kirkegård. Kilde: KB-opslag 132, nr. 3 Homå sogn. Djurs Sønder herred. Randers amt. År 1877-1892. KB_C328_B_013_K05-12-A. Folketællinger: FT-1834: Randers, Mols, Ebeltoft Købstad, Adelgade, No. 44, første Familie, 38, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B2073: Rasmus Solberg, 74, Enkemand, Smed Peder Solberg, 34, Gift, Hans søn, Svend hos faderen >> Else Marie, 29, Gift, Hans kone Mette Christensdatter, 9, Ugift, Deres datter Christen Solberg, 3, Ugift, Deres søn Chresten Svenningsen, 17, Ugift, Læredreng hos huusfaderen FT-1840: Randers, Djurs Sønder, Homaa, Homaa By, et huus, 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C4857: Peter Solberg, 41, Gift, Smed >> Else Marie Christensen, 36, Gift, hans kone Christen Solberg, 9, Ugift, deres barn Jens Solberg, 6, Ugift, deres barn Ane Cathrine Solberg, 2, Ugift, deres barn Mette Christensdatter, 15, Ugift, Tjenestepige FT-1845: Bopæl i et Huus i Homaa By, Homaa sogn, Djurs Sønder herred, Randers amt Kilde: ddd.dda.dk, B5646: Peter Solberg på 46 år, Gift, Inderste og Smed, lever af Professionen, født i Mørke Sogn Randers Amt >> Else Marie Christensen på 40 år, Gift, hans Kone, født i Lisberg Sogn Aarhuus Amt Christen Solberg på 14 år, deres Barn, født i Ebeltoft Jens Solberg på 11 år, deres Barn, født i Ebeltoft Ane Cathrine Solberg på 7 år, deres Barn, født i Ebeltoft Rasmine Solberg på 4 år, deres Barn, født her i Sognet FT-1850: Randers, Djurs Sønder, Homaa, Homaa bye, huus, 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C5828: Peter Solberg, 51, Gift, smed, huusfader, Mørke Sogn, Randers Amt >> Else Marie Christensen, 46, Gift, hans kone, Liisberg Sogn, Aarhus Amt Jens Solberg, 16, Ugift, deres børn, Ebeltoft Ane Cathrine Solberg, 12, Ugift, do, Do Rasmus Solberg, 9, Ugift, do, Her i Sognet (læs: Rasmine) Niels Andersen Møller, 33, Gift, inderste, daglejer, huusfaderHer i Sognet Mette Sophie Sørensdtr.43, Gift, hans kone, Thirstrup Sogn, Randers Amt Anders Nielsen Møller, 3, Ugift, deres børn, Her i Sognet Christen Nielsen Møller 1, Ugift, do, Do FT-1860: Randers, Djurs Sønder, Homaa, Homaa By, *et Hus, 65, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5886: Peter Solberg, 61, G, Smed, husfader, Mørke, Randers Amt >> Elise Marie Solberg, 55, G, *hans Kone, Lisberg, Aarhus Amt Kristen Solberg, 29, U, *deres Barn, Ebeltoft Peter Kristian Solberg, 10, U, *deres Barn, *her i Sognet FT-1880: Randers, Djurs Sønder, Homaa, Homaa By, Et Hus, 31, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D3621: >> Else Marie Solberg, 74, Enke, Husmoder, Aftægtskone, Lisbjerg Sogn, Aarhus Amt Ane Katrine Solberg, 38, Ugift, Husjomfru, Ebeltoft, Randers Amt