Correll_Dohlmann

Margrethe ThomasdatterAge: 39 years17631802

Name
Margrethe Thomasdatter
Birth about 1763

Alias
Magrete Tomasdatter

MarriagePoul LarsenView this family
November 24, 1800 (Age 37 years)
Death May 24, 1802 (Age 39 years)
Burial May 27, 1802 (3 days after death)
Family with Poul Larsen - View this family
husband
herself
Marriage: November 24, 1800Tårnby kirke, Kbh.
Poul Larsen + Marie Johansdatter - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: before 1792
10 months
step-daughter
2 years
step-daughter
Bente Poulsdatter
Birth: about November 1794 42 31Kastrup by, Tårnby sogn
Death: November 7, 1795Kastrup by, Tårnby sogn
3 years
step-son
Lars Poulsen
Birth: about January 1798 46 35Kastrup by, Tårnby sogn
Death: July 6, 1798Kastrup by, Tårnby sogn
Poul Larsen + Eva Hansen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: October 23, 1803Tårnby kirke, Kbh.
23 months
step-son

Shared note
Margrethe Thomasdatter alias Magrete Tomasdatter Født: ca. 1763 Gift 24-11-1800: Ægteviet, enkemand Poul Larsen af Kastrup og pigen Magrete Tomasdatter af Tårnby den 24-11-1800 i Tårnby kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 26. Tårnby sogn. Sokkelund h. År 1792-1813. KB_046_1_008_K01-26-A. Død 24-05-1802: Margrethe Thomasdatter dør 24-05-1802 i Kastrup by, Tårnby sogn, 39 år gl., og bliver begravet 27-05-1802 på Tårnby kirkegård, Kbh. Husmand Povel Larsens hustru i Kastrup. Kilde: KB-opslag 112. Tårnby sogn (ny). År 1792-1813. KB_M_046_1_008_007210464_00338. Folketællinger: FT-1787: København, Sokkelund, Taarnby, , Sundbye Vester, 396, kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C2574: Dirch Jansen, 47, Gift, Hosbond, Gaardbeboer Aff Pitters Datter, 40, Gift, Madmoder Threjn Dirchs Datter, 9, Barn af deres Ægteskab Marchen Dirchs Datter, 7, Barn af deres Ægteskab Eibert Jansen, 27, Ugift, Tieneste Folk Boe Knudsen, 44, Ugift, Tieneste Folk Niels Pedersen, 27, Ugift, Tieneste Folk Jens Christensen, 23, Ugift, Tieneste Folk Jeppe Olsen, 40, Gift, Tieneste Folk Sidse Hans Datter, 45, Ugift, Tieneste Folk Kirsten Johans Datter, 19, Ugift, Tieneste Folk >> Magrethe Thomas Datter, 23, Ugift, Tieneste Folk FT-1801: København, Sokkelund, Taarnby, Castrup Bye, , 261, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B3111: Poul Larsen, 50, Gift, Huusbonde, Huusmand med Hauge Margrethe Thommesdatter, 41, Gift, Hans Koene (alias Margrethe Thomasdatter - stedmor til Ehm) Ehm Poulsdatter, 8, Ugift, Deres Datter