Correll_Dohlmann

Dorthe AndersdatterAge: 65 years18181883

Name
Dorthe Andersdatter
Birth February 2, 1818
Alias
Dorthea Nielsen

Birth of a sisterKaren Andersdatter
February 2, 1818
EngagementNiels NielsenView this family
March 11, 1842 (Age 24 years)
MarriageNiels NielsenView this family
May 27, 1842 (Age 24 years)
Death of a husbandNiels Nielsen
July 23, 1879 (Age 61 years)
Burial of a husbandNiels Nielsen
July 28, 1879 (Age 61 years)
Death February 2, 1883 (Age 65 years)
Burial February 9, 1883 (7 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
herself
twin sister
Family with Niels Nielsen - View this family
husband
herself
Marriage: May 27, 1842Boeslunde kirke
Niels Nielsen + Caroline Nielsdatter - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: December 14, 1839Boeslunde, V. Bøgebjerg
-10 months
step-son

Shared note
Dorthe Andersdatter - tvilling alias Dorthea Nielsen Født: 02-02-1818 i Lindeskov (Overdrev), Boeslunde sogn. Datter af Anders Jeppesen og Karen Nielsdatter i Lindeskov. Kilde: Hendes konfirmation og hendes død. Konfirmeret 29-04-1832: Dorthe Andersdatter i Lindeskov, Boeslunde sogn konfirmeret 29-04-1832 i Boeslunde kirke. Datter af husfolk: Anders Jeppesen og hustru Karen Nielsdatter i Lindeskov, Boeslunde sogn. Kundskab og opførsel for Dorthe Andersdatter: Flittig, temmelig veloplært. Kilde: KB-opslag 123, nr. 12. Boeslunde. År 1826-1839. KB_417_2_001_K05-07-A. Konfirmeret 29-04-1832: Hendes tvillingsøster Karen Andersdatter bliver konfirmeret samtidig. Kundskab og opførsel: Indskrænket, temmelig veloplært, sædelig. Kilde: KB-opslag 123, nr. 11. Boeslunde. År 1826-1839. KB_417_2_001_K05-07-A. Gift 27-05-1842: Enkemand Niels Nielsen på 26 år viet 27-05-1842 i Boeslunde kirke til Dorthe Andersdatter på 24 år, pige af Boeslunde. Trolovet den 11. marts 1842. Skifteattest af 11. marts 1842. Kilde: KB-opslag 127, nr. 4. KB_417_2_002_K05-11-A. Død 02-02-1883: Dorthe Andersdatter, enke efter boelsmand Niels Nielsen, dør 02-02-1883 i V. Bøgebjerg, 65 år gl. og bliver begravet 09-02-1883 på Boeslunde kirkegård. Efterlader sig 1 søn = Hans Nielsen. Kilde: KB-opslag 366, nr. 1. side 366. Boeslunde. År 1855-1883. KB_417_2_003_K13-18-A. ------------------ Børn: Niels Nielsen og Dorthe Andersdatter får sammen 5 børn, hvoraf det kun er sønnen Hans Nielsen der overlever forældrene: Hans Nielsen f. 28-02-1844 i V. Bøgebjerg, Boeslunde sogn og døbt 17-04-1844 i Boeslunde kirke - søn af hmd. Niels Nielsen og hst. Dorthe Andersdatter i V. Bøgebjerg. Kilde: KB-opslag 19, nr. 3. Boeslunde. År 1839-1855. KB_417_2_002_K01-19-A. Peder Nielsen f. 17-03-1847 i V. Bøgebjerg, Boeslunde sogn og døbt 24-05-1847 i Boeslunde kirke - søn af hmd. Niels Nielsen og hst. Dorthe Andersdatter i V. Bøgebjerg. Kilde: KB-opslag 27, nr. 6. Boeslunde. År 1839-1855. KB_417_2_002_K01-27-A. Død 06-11-1877: Peder Nielsen dør 06-11-1877 i Boeslunde sogn, 30 år gl. og bliver begravet 13-11-1877 på Boeslunde kirkegård - søn af boelsmand Niels Nielsen, V. Bøgebjerg. Kilde: KB-opslag 308, nr. 12. Boeslunde. År 1855-1883. KB_417_2_003_K11-18-A. Carl Nielsen f. 13-09-1849 i V. Bøgebjerg, Boeslunde sogn og døbt 21-11-1849 i Boeslunde kirke - søn af hmd. Niels Nielsen og hst. Dorthe Andersdatter i V. Bøgebjerg. Kilde: KB-opslag 32, nr. 19. Boeslunde. År 1839-1855. KB_417_2_002_K02-03-A. Død 17-06-1863: Carl Nielsen dør 17-06-1863 i V. Bøgebjerg, 13 år gl. og bliver begravet 21-06-1863 på Boeslunde kirkegård. Søn af husmand Niels Nielsen i V. Bøgebjerg. Kilde: KB-opslag 290, nr. 13, side 291. Boeslunde. År 1855-1883. KB_417_2_003_K10-29-A. Birthe Kirstine Nielsen f. 06-07-1852 i V. Bøgebjerg og døbt 12-09-1852 i Boeslunde kirke - datter af af hmd. Niels Nielsen og hst. Dorthe Andersdatter på 34 år i V. Bøgebjerg. Kilde: KB-opslag 86, nr. 25. Boeslunde. År 1839-1855. KB_417_2_002_K03-28-A. Død 16-01-1853: Birthe Kirstine Nielsen dør 16-01-1853 i V. Bøgebjerg, ½ år gl. og bliver begravet 23-01-1853 på Boeslunde kirkegård - dt af husmand Niels Nielsen. Kilde: KB-opslag 190, nr. 2. Boeslunde. År 1839-1855. KB_417_2_002_K07-16-A. Birthe Marie Nielsen f. 04-10-1853 i V. Bøgebjerg, Boeslunde sogn og døbt 18-11-1853 i Boeslunde kirke - datter af af hmd. Niels Nielsen og hst. Dorthe Andersdatter på 36 år i V. Bøgebjerg. Kilde: KB-opslag 91, nr. 26. Boeslunde. År 1839-1855. KB_417_2_002_K04-04-A. Død 16-05-1875: Birthe Marie Nielsen dør 16-05-1875 i V. Bøgebjerg, 21 år gl. og bliver begravet 22-05-1875 på Boeslunde kirkegård. Datter af boelsmand Niels Nielsen af Vester Bøgebjerg. Kilde: KB-opslag 349, nr. 4. Boeslunde. År 1855-1883. KB_417_2_003_K13-01-A. Folketællinger: I FT-1845: bor Niels Nielsen med sin nye ægtefælle stadig i et hus i Vester Bøgebjerg, Slagelse herred, Sorø amt. Kilde: ddd.dda.dk, fam. nr. 5, FT-1845, C3338: Niels Nielsen, 30, Gift, huusmand, født Her i sognet Dorthe Andersen, 27, Gift, hans kone, født Do. Niels Nielsen, 7 år, Ugift, deres barn, født Do. Hans Nielsen, 1 år, Ugift, do. , født Do. I FT-1850: bor familien Niels Nielsen i et hus i Sorø a, Slagelse h, Boeslunde sogn. Kilde: ddd.dda.dk, fam. nr. 3, FT-1850, B5953: Niels Nielsen, 35, Gift, Hmd.huusfader,lever af jordlodden, f. her i Sognet Dorthe Andersen, 32, Gift, Hans kone, f. her i Sognet Niels Nielsen, 12 år, Ugift, Deres børn, f. her i Sognet Hans Nielsen, 6 år, Ugift, Deres børn, f. her i Sognet Peder Nielsen, 3 år, Ugift, Deres børn, f. her i Sognet Carl Nielsen, 1 år, Ugift, Deres børn, f. her i Sognet