Correll_Dohlmann

Magrethe JeppesdatterAge: 35 years18221858

Name
Magrethe Jeppesdatter
Birth November 16, 1822
Alias
Margrethe Jeppesdatter

Hjemmedøbt November 27, 1822 (Age 11 days)
Christening January 26, 1823 (Age 2 months)
MarriageSimon PoulsenView this family
April 19, 1845 (Age 22 years)
Death March 29, 1858 (Age 35 years)
Burial April 5, 1858 (7 days after death)
Family with Simon Poulsen - View this family
husband
herself
Magrethe Jeppesdatter
Birth: November 16, 1822Søster Svenstrup, Dåstrup sogn
Death: March 29, 1858Ørsted Hestehave, Ørsted sogn
Marriage: April 19, 1845Dåstrup kirke
Simon Poulsen + Birthe Hansdatter - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: February 28, 1835Ørsted kirke, Ramsø herred
7 months
step-son
Hans Simonsen
Birth: October 8, 1835 34 32Ørsted Hestehave, Ørsted sogn, Ramsø herred
Death: June 4, 1896Ørsted Hestehave, Ørsted sogn, Ramsø herred

Shared note
Magrethe Jeppesdatter alias Margrethe Jeppesdatter Født: 16-11-1822 i Søster Svenstrup, Dåstrup sogn og hjemmedøbt der 27-11-1822. Dåben konfirmeret 26-01-1823 i Dåstrup kirke. Datter af indsidder Jeppe Andersen og hustru Bodil Christensdatter i (Søster) Svenstrup. Kilde: KB-opslag 30, nr. 9. Dåstrup sogn (ny). Ramsø h. Roskilde a. År 1814-1832. KB_M_274_3_008_007210393_00032. Gift 19-04-1845: Simmen Pouelsen (alias Simon Poulsen), enkemand på 45 år, af Ørsted Hestehauge (Hestehave), gifter sig 19-04-1845 i Dåstrup kirke med pigen Magrethe Jeppesdatter på 22 år, af Truelstrup, Dåstrup sogn. Forlovere: Morten Nielsen og Anders Nielsen. Kilde: KB-opslag 161, nr. 2. Dåstrup sogn (ny). Ramsø h. Roskilde a. År 1832-1851. KB_M_274_3_009_007210393_00235. Død 29-03-1858: Margrethe Jeppesdatter dør 29-03-1858 i Ørsted Hestehave, Ørsted sogn, 35 år gl., og bliver begravet 05-04-1858 på Ørsted kirkegård, Ramsø herred. Husmand af Ørsted Hestehave, Simon Poulsens hustru. Kilde: KB-opslag 132, nr. 3. Ørsted sogn (ny). Ramsø h. Roskilde a. År 1854-1865. KB_M_298_3_006_007210392_00557. Folketælling: FT-1850: Roskilde, Ramsø, Ørsted, , Hus, 64, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B7894: Simon Poulsen, 50, Gift, Husmand, Daglejer, husfader, Thune Sogn, Roskilde Amt >> Magrethe Jeppesdatter, 28, Gift, Hans Kone, Dåstrup Sogn, Roskilde Amt Hans Simonsen, 15, Ugift, Deres børn, Ørsted Sogn, Roskilde Amt Mette Simonsdatter, 13, Ugift, Deres børn, Ørsted Sogn, Roskilde Amt Ellen Simonsdatter, 8, Ugift, Deres børn, Ørsted Sogn, Roskilde Amt Birthe Simonsdatter, 4, Ugift, Deres børn, Ørsted Sogn, Roskilde Amt Peder Simonsen, 2, Ugift, Deres børn, Ørsted Sogn, Roskilde Amt Niels Johansen, 4, Ugift, Plejebarn, København