Correll_Dohlmann

Ingeborg RasmusdatterAge: 82 years17751857

Name
Ingeborg Rasmusdatter
Birth about 1775

Alias
Ingeborre Rasmusdatter

MarriagePoul PedersenView this family
about December 11, 1799 (Age 24 years)
Birth of a son
#1
Simon Poulsen
October 30, 1800 (Age 25 years)
Christening of a sonSimon Poulsen
November 2, 1800 (Age 25 years)
Marriage of a childSimon PoulsenBirthe HansdatterView this family
February 28, 1835 (Age 60 years)
Marriage of a childSimon PoulsenMagrethe JeppesdatterView this family
April 19, 1845 (Age 70 years)
Death of a husbandPoul Pedersen
October 30, 1849 (Age 74 years)
Burial of a husbandPoul Pedersen
November 4, 1849 (Age 74 years)
Death May 30, 1857 (Age 82 years)
Burial June 7, 1857 (8 days after death)
Family with Poul Pedersen - View this family
husband
herself
Marriage: about December 11, 1799Tune kirke
11 months
son

Shared note
Ingeborg Rasmusdatter alias Ingeborre Rasmusdatter Født: ca. 1775 Gift ca. 11-12-1799: Poul Pedersen, husmand i Tune og pigen Ingeborg Rasmusdatter her af sognet, forlover sig med hinanden torsdag den 05-12-1799 til ægteskabs fuldbyrdelse (i Tune kirke). Underskriver sig: Povel Pedersen og Ingeborg Rasmusdatter. Forlovere: Peder Poulsen og Peder Jensen, begge husmænd af Tune. Kilde: KB-opslag 16. Snoldelev-Tune sogn (ny). Tune h. Roskilde a. År 1777-1814. KB_M_292_1_003_007210449_00218. Død 30-05-1857: Ingeborg Rasmusdatter fattiglem i Tune, dør 30-05-1857 i Tune by, Tune sogn, 92 år gl. (læs: 82 år gl.), og bliver begravet 07-06-1857 på Tune kirkegård. Kilde: KB-opslag 212, nr. 2. Tune sogn (ny). Tune h. Roskilde a. År 1836-1861. KB_M_295_3_011_007210452_00435. Folketællinger: FT-1801: Roskilde, Tune, Tune, Thune Bye, , 21, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B6394: Peder Jensen, 58, Gift, husfar, husmand med jord Mette Ottesdatter, 62, Gift, hans kone Poul Pedersen, 24, Gift, hans søn, tingmand og indsidder >> Ingeborre Rasmusdatter, 26, Gift, hans kone Simon Poulsen, 1, Ugift, deres søn FT-1834: Roskilde, Tune, Tune, Thune, et Huus, 71, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B4812: Jens Pedersen, 38, Gift, Dagleier Magrethe Rasmus Datter, 36, Gift, hans Kone Peder Jensen, 12, Ugift, deres Søn Poul Pedersen, 58, Gift, Aftægtsmand og Stævningsmd. >> Ingeborg, 59, Gift, hans Kone Simon Poulsen, 34, Ugift, Skoeflikker (1) Nikolaj og Mattias' ane 409 - 5 x tipoldemor (1) Mettes ane 153 - 4 x tipoldemor (1) Pouls ane 89 - 3 x tipoldemor