Correll_Dohlmann

Anna HansdatterAge: 63 years17671831

Name
Anna Hansdatter
Birth about March 25, 1767 35 21
Alias
Hans Schrøder

Christening May 3, 1767 (Age 39 days)
Birth of a sisterAndræa Friderica Hansdatter
about February 15, 1775 (Age 7 years)
Christening of a sisterAndræa Friderica Hansdatter
March 26, 1775 (Age 8 years)
MarriageHans JørgensenView this family
February 11, 1787 (Age 19 years)
Birth of a daughter
#1
Christiane Hansdatter
April 29, 1792 (Age 25 years)
Death of a fatherHans Skrøder
about June 11, 1802 (Age 35 years)
Death of a husbandHans Jørgensen
about January 15, 1806 (Age 38 years)
Burial of a husbandHans Jørgensen
January 21, 1806 (Age 38 years)
MarriageNiels JensenView this family
June 29, 1806 (Age 39 years)
Marriage of a childOle “Hugger” HansenChristiane HansdatterView this family
October 5, 1812 (Age 45 years)
Death of a motherJohanne Hansdatter
May 7, 1815 (Age 48 years)
Death February 20, 1831 (Age 63 years)
Burial March 1, 1831 (9 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 13, 1766Vigersted kirke
11 months
herself
8 years
younger sister
Father’s family with Anna Rasmusdatter - View this family
father
step-mother
Marriage: December 14, 1755Kværkeby kirke
Family with Hans Jørgensen - View this family
husband
herself
Marriage: February 11, 1787Kværkeby kirke
5 years
daughter
Family with Niels Jensen - View this family
husband
herself
Marriage: June 29, 1806Kværkeby kirke

Shared note
Anna Hansdatter alias Ane Hansdatter Født: ca. 25-03-1767 i Kværkeby, Kværkeby sogn og døbt Dom. Miserecordia = 2. søndag efter påske (= 03-05-1767), båret til dåben i Kværkeby kirke af Kirsten Johans(datter) fra Jystrup. Datter af Hans Skrøder, gårdmand og bondefoged i Kværkeby. Note: Moderens navn ikke anført - hun kan være Johanne Hansdatter. Kilde: KB-opslag 140, spalte 2. m.f. Kværkeby sogn. Ringsted h. Sorø a. E.M. År 1645-1790. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153098#153098,25502318 Gift 11-02-1787: "Dom. 2. advent (1786): Trolovet enkemand Hans Jørgensen, gårdmand i Kværkeby, til bondefoged Hans Skrøder's datter i Kværkeby: Ane. Forlovere: Hans Skrøder og Niels Nielsen." Gift: Sexagesima (1. s. før fastelavn i 1787) = 11-02-1787 i Kværkeby kirke. Gårdmand Hans Jørgensen gifter sig 11-02-1787 i Kværkeby kirke med Ane Hansdatter, af Kværkeby. Kilde: KB-opslag 21. Spalte 1, højre del. Kværkeby sogn. E.M. Ringsted h. Sorø a. År 1645-1790. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153098#153098,25502199 Se også viede: KB-opslag 22. Næstnederst på højre side.Kværkeby sogn. Ringsted h. Sorø a. E.M. År 1645-1790. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153098#153098,25502200 Ægteparret får sammen 7 børn, dvs. der er fundet 7 børn af dem. Gift 2.g. 29-06-1806: Anna Hansdatter, enke efter Hans Jørgensen, gifter sig 29-06-1806 i Kværkeby kirke med Niels Jensen: "(1806) 5. søndag i fasten (= søndag 23. marts 1806) blev ungkarl Niels Jensen forlovet med enken efter afgangne gårdmand Hans Jørgensen i Kværkeby, Anna Hansdatter, og at der var intet som strider mod Guds eller Kongens love som kan hindre dette ægteskab, bevidner undertegnede som deres forlovere: Jeppe Hansen - Jørgen Hansen begge gårdmænd i Kværkeby. Disse blev ægteviet Dom. 4. Trin." (søndag 29. juni 1806 i Kværkeby kirke). Kilde: KB-opslag 64. Kværkeby sogn. Ringsted h. Sorø a. E.M. År 1790-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153099#153099,25502448 Død 20-02-1831: Ane Hansdatter dør 20-02-1831 i Kværkeby, Kværkeby sogn, 63 år gl., og bliver begravet 01-03-1831 på Kværkeby kirkegård. Gårdmand Niels Jensens hustru i Kværkeby. Kilde: KB-opslag 244, side 272, nr. 5. Kværkeby sogn. Ringsted h. Sorø a. K.M. År 1827-1843. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153101#153101,25502974 Folketællinger: Forældrene i 1787: FT-1787: Sorø, Ringsted, Kværkeby, Kværkeby, Qværkebye, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C0022: >> Hans Skrøder, 56, Gift, Hosbond, Gaardbeboer og Bondefoged >> Johanne Hansdatter, 40, Gift, Madmoder Jørgen Hansen, 24, Ugift, Søn af 1. Ægteskab Hans Hansen, 3, Ugift, Barn af sidste Ægteskab Sidsel Hansdatter, 14, Ugift, Barn af sidste Ægteskab Friderica Hansdatter, 12, Ugift, Barn af sidste Ægteskab Ane Marie Hansdatter, 9, Ugift, Barn af sidste Ægteskab Karen Hansdatter, 5, Ugift, Barn af sidste Ægteskab Peder Nielssen, 20, Ugift, Tienestefolk Magrete Olsdatter, 18, Ugift, Tienestefolk FT-1787: Sorø, Ringsted, Kværkeby, Kværkeby, Qværkebye, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C0022 Hans Jørgensen, 35, Gift, Hosbonde, Bonde og Gaardbeboer >> Ane Hansdatter, 21, Gift, Madmoder Jens Andersen, 25, Ugift, Tienestefolk Lisbeth Knudsdatter, 24, Ugift, Tienestefolk Christen Hansen, 16, Ugift, Tienestefolk FT-1801: soroe, Ringsted, Kværkeby, Qværkebye Byn, , 28, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, C0116: Hans Jørgen, 50, Gift, husbonde, bonde og gaardbeboer >> Anna Hansdatter, 34, Gift, hans kone Else Hansdatter, 12, Ugift, deres børn Christiane Hansdatter, 9, Ugift, deres børn Karen Hansdatter, 5, Ugift, deres børn Jørgen Hansen, 3, Ugift, deres børn Anna Hansdatter, 1, Ugift, deres børn Karen Hansdatter, 23, Ugift, tjenestepige Anna Hansdatter / Ane Hansdatter er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 395 - 5 x tipoldemor (1) Mettes ane 139 - 4 x tipoldemor (1) Pouls ane 75 - 3 x tipoldemor