Correll_Dohlmann

Hans Lorenzen HansenAge: 58 years17611819

Name
Hans Lorenzen Hansen
Birth about 1761

Alias
Hans Hansen og Hans Lorentsen

MarriageMette JensdatterView this family
April 22, 1792 (Age 31 years)
Birth of a daughter
#1
Karen Hansdatter
June 18, 1799 (Age 38 years)
Occupation
Gårdmand i Kværkeby

Christening of a daughterKaren Hansdatter
July 21, 1799 (Age 38 years)
Marriage of a childPeder NielsenKaren HansdatterView this family
October 15, 1819 (Age 58 years)
Death after 1819 (Age 58 years)

Shared note
Hans Lorenzen Hansen alias Hans Hansen og Hans Lorentsen *) *) se datteren Karen Hansdatters vielse den 15-10-1819 i Kværkeby kirke til Peder Nielsen i Kværkeby. Forlovere: Gårdmand Hans Lorentsen og indsidder Niels Christensen, begge i Kværkeby (brudeparrets fædre). Kilde: KB-opslag 170, nr. 6. Kværkeby sogn. Ringsted h. Sorø a. År 1814-1837. KB_397_2_001_K03-51-A. Født: ca. 1761 Erhverv: Gårdmand i Kværkeby Gift 22-04-1792: "Dom. 2. Epiph. 1792 (= 2. s. efter Hellig 3 Konger = 15-01-1792) blev ungkarl Hans Hansen trolovet til pigen Mette Jensdatter af Kværkeby. Som forlovere: Jens J.H.S. Hansen (brudens far), gårdmand i Kværkeby og Ole O.P.S. Povelsen, gårdmand samme steds. Parret ægteviet 2. søndag efter påske (= 22-04-1792 i Kværkeby kirke)." Kilde: KB-opslag 55, side 111. Kværkeby sogn (ny). Ringsted h. Sorø a. År 1790-1815. KB_M_397_1_010_007221127_00461. Folketællinger: FT-1787: Sorø, Ringsted, Kværkeby, Kværkeby, Qværkebye, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C0022: Anders Andersen, 45, Gift, Hosbond, Bonde og Gaardbeboer Lisbeth Hansdatter, 34, Gift, hans Kone Peder Andersen, 5, Ugift, Barn af sidste Ægteskab Anders Andersen, 1, Ugift, Barn af sidste Ægteskab Maren Andersdatter, 12, Ugift, Barn af sidste Ægteskab Birte Andersdatter, 3, Ugift, Barn af sidste Ægteskab >> Hans Hansen, 25, Ugift, Tienestefolk Hans Hansen, 15, Ugift, Tienestefolk Ellen Hansdatter, 22, Ugift, Tienestefolk FT-1801: Sorø, Ringsted, Kværkeby, Qværkebye Byn, , 30, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, C0116: >> Hans Corenzen, 40, Gift, husbonde, bonde og gaardbeboer (læs: Hans Lorenzen) Mette Jensdatter, 34, Gift, hans kone Anna Hansdatter, 8, Ugift, deres børn Karen Hansdatter, 2, Ugift, deres børn Hans Hansen, 26, Ugift, tjenestefolk Maria Jørgensdatter, 22, Ugift, tjenestefolk Jens Nielsen, 12, Ugift, tjenestefolk Hans Hansen er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 398 - 5 x tipoldefar (1) Mettes ane 142 - 4 x tipoldefar (1) Pouls ane 78 - 3 x tipoldefar