Correll_Dohlmann

Frantz JensenAge: 44 years18301874

Name
Frantz Jensen
Birth August 9, 1830 37 31
Alias
Frants Jensen, Franz Jensen og Frands Jensen

Christening September 19, 1830 (Age 41 days)
Death of a maternal grandfatherFrans Nielsen
June 28, 1831 (Age 10 months)
Death of a fatherJens Nicolaisen Munch
June 25, 1835 (Age 4 years)
Marriage of a parentNiels Pedersen HellesAnne FrantzdatterView this family
November 13, 1836 (Age 6 years)
Death of a maternal grandmotherElse Nielsdatter
January 13, 1847 (Age 16 years)
MarriageMarie JensdatterView this family
January 11, 1851 (Age 20 years)
Birth of a son
#1
Carl Marius Frandsen
June 28, 1853 (Age 22 years)
Occupation
Vognmand og arbejdsmand i Grenå

Christening of a sonCarl Marius Frandsen
September 11, 1853 (Age 23 years)
Death of a motherAnne Frantzdatter
June 8, 1868 (Age 37 years)
Death October 24, 1874 (Age 44 years)
Burial October 27, 1874 (3 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: July 29, 1826Homå kirke
4 years
himself
Mother’s family with Niels Pedersen Helles - View this family
step-father
mother
Marriage: November 13, 1836Hoed kirke
Family with Marie Jensdatter - View this family
himself
wife
Marriage: January 11, 1851Grenå kirke
3 years
son

Shared note
Frantz Jensen alias Frants Jensen, Franz Jensen og Frands Jensen Født: 09-08-1830 i Hoed sogn og døbt 19-09-1830 i Hoed kirke - søn af husmand Jens Nicolaisen Munk og Anne Frantzdatter, af Hoed. Kilde: KB-opslag 17, nr. 2. Hoed sogn. Djurs Sønder h. Randers a. År 1814-1830. KB_C327_B_018_K01-17-A. Erhverv: Tjenestekarl i Ørup by, Rosmus sogn og i Grenå. Siden vognmand og arbejdsmand i Grenå Gift 11-01-1851: Ungkarl, tjenestekarl Frants Jensen, 20 år, i Grenå (vac. 14-07-1835) gifter sig 11-01-1851 i Grenå kirke med pigen Marie Jensdatter, tjenende i Grenå (vac. 20-07-1924). Kilde: KB-opslag 126, nr. 1. Grenå sogn. Djurs Nørre h. Randers a. År 1848-1857. KB_C317_B_006_K05-05-A. Død 24-10-1874: Frands Jensen dør 24-10-1874 i Grenå, 44-1/4 år gl., og bliver begravet 27-10-1874 på Grenå kirkegård. Gift arbejdsmand i Grenå, Født i Hoed. Kilde: KB-opslag 297, nr. 36. Grenå sogn. Djurs Nørre h. Randers a. År 1866-1875. KB_C317_B_008_K10-27-A. 2 døtre - begge døde kort efter fødslen: Nicoline Petrine Frandsen født i Grenå, dør 25-07-1856, 7 dage gl. - datter af vognmand Frands Jensen i Grenå. Kilde: KB-opslag 218, nr. 15. Grenå sogn. Djurs Nørre h. Randers a. År 1848-1857. Nicoline Petrine Frandsen dør 14-10-1857, 1 dag gl. - datter af vognmand Frands Jensen i Grenå. Kilde: KB-opslag 218, nr. 27. Grenå sogn. Djurs Nørre h. Randers a. År 1857-1865. Folketællinger: FT-1834: Randers, Djurs Sønder, Hoed, Hoed Bye, et Huus, 9, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B5658: Jens Nicolaisen, 41, Gift, Huusmand og Wæwer Ane Frandsdatter, 35, Gift, hans Kone Nicolai Jensen, 6, Ugift, deres Børn >> Frands Jensen, 4, Ugift, deres Børn Petrine Kjerstine Jensdatter, 2, Ugift, deres Børn FT-1840: Randers, Djurs Sønder, Hoed, Hoed Bye, et huus, 13-F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C4856: Anne Frantsdatter, 42, Enke, Væverske Nicolai Jensen, 12, Ugift, hendes barn (f. 18-09-1828 i Hoed, søn af Jens Nicolaisen Munch og Anne Frantzdatter) >> Frantz Jensen, 10, Ugift, hendes barn Petrine Kirstien Jensdatter, 7, Ugift, hendes barn (Petrine Kirstine Jensdatter, f. 03-02-1833 i Hoed sogn, datter af Jens Nicolaisen Munch og Anne Frantzdatter) Jensine Nielsdatter, 3, Ugift, hendes barn (f. 16-01-1838 i Hoed sogn (død 31-08-1918 i Grenå), datter af Niels Pedersen Helles og Anne Frantzdatter - se hjemmesiden: geni.com/people/Jensine-Nielsdatter/6000000002222503121 - managed by: Sven' Helles) Rasmus Mikkels. Hjort, 18, Ugift, Væverlærling Dorthe Rasmusdatter, 52, Enke, daglejerske FT-1845: Randers, Djurs Sønder, Rosmus, Ørup By, en Gaard, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B5651: Thyge Jensen, 52, Gift, Gaardmand, Fuglslev Sogn Randers Amt Marie Nicolaisdatter, 58, Gift, hans Kone, her i Sognet Niels Thygesen, 22, Ugift, deres Børn, her i Sognet Jens Thygesen, 20, Ugift, deres Børn, her i Sognet Frederiche Andersdatter, 19, Ugift, Tjenestefolk, her i Sognet Maren Jensdatter, 58, Ugift, Tjenestefolk, Fuglslev Sogn, Randers Amt Ane Marie Erichsdatter, 22, Ugift, Tjenestefolk, Hyllested Sogn, Randers Amt >> Frants Jensen, 15, Ugift, Tjenestefolk, Hoed Sogn Randers Amt FT-1850: Randers, Djurs Nørre, Grenaa Købstad, Storegade, No. 43, 110-F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C5640: Peder Rasmussen, 47, Gift, vognmand. huusfader, Enslev Sogn, Randers Amt Ane Petersen, 44, Gift, hans kone, Hals Sogn, Aalborg Amt Necoline Rasmussen, 16, Ugift, deres barn, Grenaa Rasmus Peder Rasmussen, 10, Ugift, deres barn, Grenaa Ane Marie Rasmussen, 7, Ugift, deres barn, Grenaa >> Marie Jensdatter, 30, Ugift, Tjenestefolk, Ørum Sogn, Randers Amt >> Franz Jensen, 20, Ugift, Tjenestefolk, Hoed Sogn, Randers Amt Carl Jensen, 31, Ugift, Tjenestefolk, Gammelsogn, Randers Amt Christian Rasmussen, 16, Ugift, Tjenestefolk, Gaammelsogn, Randers Amt FT-1860: Randers, Djurs Nørre, Grenaa Købstad, , , 57, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5888: >> Frands Jensen, 30, G, Vognmand, Hoed Marie Jensen, 40, G, Hans Kone, Ramten Jens Frandsen, 9, U, Hans Søn, Hedegd (læs: Hedegård by, Glæsborg sogn) Frantz Jensen er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 108 - 3 x tipoldefar (1) Mettes ane 44 - 2 x tipoldefar (1) Pouls ane 28 - tipoldefar