Correll_Dohlmann

Marie JensdatterAge: 74 years18191894

Name
Marie Jensdatter
Birth August 30, 1819 50 36
Alias
Marie Jensen f. Jensdatter

Hjemmedøbt September 2, 1819 (Age 3 days)
Christening October 3, 1819 (Age 34 days)
Death of a motherMaren Nielsdatter
December 31, 1827 (Age 8 years)
Death of a fatherJens Andersen
January 20, 1828 (Age 8 years)
Death of a maternal grandfatherNiels Kande
June 8, 1832 (Age 12 years)
MarriageFrantz JensenView this family
January 11, 1851 (Age 31 years)
Birth of a son
#1
Carl Marius Frandsen
June 28, 1853 (Age 33 years)
Christening of a sonCarl Marius Frandsen
September 11, 1853 (Age 34 years)
Death of a husbandFrantz Jensen
October 24, 1874 (Age 55 years)
Burial of a husbandFrantz Jensen
October 27, 1874 (Age 55 years)
Marriage of a childCarl Marius FrandsenAne SørensenView this family
February 1, 1876 (Age 56 years)
Death May 18, 1894 (Age 74 years)
Burial May 23, 1894 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
Jens Andersen
Birth: about June 28, 1769 47 34Ramten by, Ørum sogn, Djurs Nørre herred
Death: January 20, 1828Ramten by, Ørum sogn, Djurs Nørre herred
mother
Maren Nielsdatter
Birth: about December 25, 1782 27 32Ørum sogn, Djurs Nørre herred
Death: December 31, 1827Ramten, Ørum sogn, Djurs Nørre herred
Marriage: July 10, 1804Ørum kirke, Djurs Nørre herred
15 years
herself
Family with Frantz Jensen - View this family
husband
herself
Marriage: January 11, 1851Grenå kirke
3 years
son

Shared note
Marie Jensdatter alias Marie Jensen f. Jensdatter Født: 30-08-1819 i Ramten, Ørum (Djurs) sogn og hjemmedøbt der 02-09-1819. Fremstillet 03-10-1819 i Ørum kirke, Djurs Nørre herred. Datter af gårdmand Jens Andersen Skibsbygger, og hustru Maren Nielsdatter af Ramten, Ørum (Djurs) sogn. Kilde: KB-opslag 54, nr. 6. Ørum sogn. Djurs Nørre h. Randers a. År 1813-1832. KB_C324_A_004_K02-23-A. Gift 11-01-1851: Ungkarl, tjenestekarl Frants Jensen, 20 år, i Grenå (vac. 14-07-1835) gifter sig 11-01-1851 i Grenå kirke med pigen Marie Jensdatter, tjenende i Grenå (vac. 20-07-1924). Kilde: KB-opslag 126, nr. 1. Grenå sogn. Djurs Nørre h. Randers a. År 1848-1857. KB_C317_B_006_K05-05-A. Død 18-05-1894: Marie Jensen f. Jensdatter dør 18-05-1894 i Grenå og bliver begravet 23-05-1894 på Grenå kirkegård. Dødsårsag: Influenza. Enke efter arbejdsmand af Grenå, Frands Jensen. Grenå Nørregade nr. 168. Født 30-08-1819 i Ramten, Ørum sogn, Nørre herred. Datter af gårdmand Jens Andersen, skibsbygger, og hustru Maren Nielsdatter. Kilde: KB-opslag 73, nr. 14. Grenå sogn. Djurs Nørre h. Randers a. År 1892-1898. KB_1892_C317_G_021_0069a-DK. 2 døtre - begge døde kort efter fødslen: Nicoline Petrine Frandsen født i Grenå, dør 25-07-1856, 7 dage gl. - datter af vognmand Frands Jensen i Grenå. Kilde: KB-opslag 218, nr. 15. Grenå sogn. Djurs Nørre h. Randers a. År 1848-1857. Nicoline Petrine Frandsen dør 14-10-1857, 1 dag gl. - datter af vognmand Frands Jensen i Grenå. Kilde: KB-opslag 218, nr. 27. Grenå sogn. Djurs Nørre h. Randers a. År 1857-1865. Folketællinger: FT-1845: Randers, Djurs Nørre, Grenaa Købstad, Grenaa Købstad, Lillegade, 79, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B6528: Thomas Meinike, 61, Gift, kornhandler, Voldby Sogn, Randers Amt Ane Kierstine Jensen, 38, Gift, hans kone, Ørum Sogn, Randers Amt Mette Meinike, 12, Ugift, deres datter, Ginnerup Sogn, Randers Amt Anders Udsen, 29, Ugift, tjenestefolk, Gammel Sogn, Randers Amt Jens Krogh, 27, Ugift, tjenestefolk, Voldby Sogn, Randers Amt Niels Jørgen Andersen, 21, Ugift, tjenestefolk, Rosmus Sogn, Randers Amt Niels Jørgensen, 28, Ugift, tjenestefolk, Gammel Sogn, Randers Amt Andreas Sørensen, 19, Ugift, tjenestefolk, Veggerslev Sogn, Randers Amt Søren Sørensen, 49, Gift, tjenestefolk, Veggerslev Sogn, Randers Amt >> Marie Jensdatter, 25, Ugift, tjenestefolk, Ørum Sogn, Randers Amt (Ørum (Djurs)) Stine Johannesdatter, 25, Ugift, tjenestefolk, Koed Sogn, Randers Amt FT-1850: Randers, Djurs Nørre, Grenaa Købstad, Storegade, No. 43, 110-F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C5640: Peder Rasmussen, 47, Gift, vognmand. huusfader, Enslev Sogn, Randers Amt Ane Petersen, 44, Gift, hans kone, Hals Sogn, Aalborg Amt Necoline Rasmussen, 16, Ugift, deres barn, Grenaa Rasmus Peder Rasmussen, 10, Ugift, deres barn, Grenaa Ane Marie Rasmussen, 7, Ugift, deres barn, Grenaa >> Marie Jensdatter, 30, Ugift, Tjenestefolk, Ørum Sogn, Randers Amt >> Franz Jensen, 20, Ugift, Tjenestefolk, Hoed Sogn, Randers Amt Carl Jensen, 31, Ugift, Tjenestefolk, Gammelsogn, Randers Amt Christian Rasmussen, 16, Ugift, Tjenestefolk, Gaammelsogn, Randers Amt FT-1860: Randers, Djurs Nørre, Grenaa Købstad, , , 57, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5888: Frands Jensen, 30, G, Vognmand, Hoed >> Marie Jensen, 40, G, Hans Kone, Ramten Jens Frandsen, 9, U, Hans Søn, Hedegd (læs: Hedegård by, Glæsborg sogn) Marie Jensen er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 109 - 3 x tipoldemor (1) Mettes ane 45 - 2 x tipoldemor (1) Pouls ane 29 - tipoldemor