Correll_Dohlmann

Jens Nicolaisen MunchAge: 42 years17921835

Name
Jens Nicolaisen Munch
Birth about December 1792 52 32
Alias
Jens Nicolajsen Munch og Jens Nicolaisen

Death of a fatherNicolai Jørgensen
May 22, 1803 (Age 10 years)
MarriageAnne FrantzdatterView this family
July 29, 1826 (Age 33 years)
Birth of a son
#1
Frantz Jensen
August 9, 1830 (Age 37 years)
Occupation
Husmand og væver i Hoed by

Christening of a sonFrantz Jensen
September 19, 1830 (Age 37 years)
Death June 25, 1835 (Age 42 years)
Burial June 30, 1835 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1785
8 years
himself
Family with Anne Frantzdatter - View this family
himself
wife
Marriage: July 29, 1826Homå kirke
4 years
son
Niels Pedersen Helles + Anne Frantzdatter - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: November 13, 1836Hoed kirke

Shared note
Jens Nicolaisen Munch alias Jens Nicolajsen Munch og Jens Nicolaisen Født: 14-02-1793 i Attrup by, Rosmus sogn - søn af gårdmand Nicolai Jørgensen og hustru Kirsten Andersdatter Munch: "Den 14de Febr. (1793) blev Nicolaÿ Jørgensens kone Kirsten Andersdatter Munch forløst med en søn der i dåben blev kaldt Jens. Samme døbt 17. ejusdem (= 17-02-1793)". "Den 17-03-1793 blev moderen introduceret i Rosmus kirke. Kilde: KB-opslag 11. Rosmus sogn (ny). Djurs Sønder h. Randers a. År 1789-1816. KB_M_C330_B_016_007471759_00013. Erhverv: Husmand og væver i Hoed by Husfolk i Østerballe (Hoed sogn), Jens Nicolaisen på 35 år, ankommet fra Homoe (Homå) og Anne Frantzdatter på 29 år, ankommet fra Hyllested Kilde: KB-opslag 75, nr. 21 og nr. 22. Hoed sogn (ny). Djurs Sønder h. Randers a. År 1814-1830. KB_M_C327_B_018_007471656_00365. Gift 29-07-1826: Jens Nicolajsen Munch, 33 år og 2 mdr. gammel, tjenestekarl i Homå, trolover sig 04-05-1826 i Homå med Ane Frandsdatter, 27½ år gl., tyende i Homå. Parret ægteviet 29-07-1826 i Homå kirke. Forlovere: Frands Nielsen og Jens Nielsen Kilde: KB-opslag 80, nr. 27. Homå sogn (ny). Djurs Sønder h. Randers a. År 1814-1841. KB_M_C328_B_010_007472013_00082. Død 25-06-1835: Jens Nicolaisen, husmand af Hoed, dør 25-06-1835 i Hoed sogn, 42 år gl., og bliver begravet 30-06-1835 på Hoed kirkegård. Født i Attrup. Kilde: KB-opslag 139, nr. 5. Hoed sogn (ny). Djurs Sønder h. Randers a. År 1830-1852. KB_M_C327_B_019_007471656_00536. Folketællinger: Forældrene i FT-1787: FT-1787: Randers, Djurs Sønder, Rosmus, Attrup, , 12, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, B5100: >> Nicolay Jørgensen, 45, Gift, Hosbond, Bonde og Gaardbeboer >> Kirsten Andersdatter, 27, Gift, Madmoder Mariane Nicholajsdatter, 12, Ugift, Børn af 2det ægteskab Nille Nicholajsdatter, 11, Ugift, Børn af 2det ægteskab Maren Nicholajsdatter, 1, -, af sidste ægteskab Johanne Rasmusdatter 25, Ugift, Tieneste pige FT-1801: Randers, Djurs Sønder, Rosmus, Attrup Bye, , 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B5110: Nicolaii Jørgensen, 59, Gift, Hosbonde, Gaardbeboer og Jordbruger Kirsten Andersdatter, 41, Gift, Hustrue Maren Nicolaisdatter, 14, Ugift, Deres Børn Anders Nicolaisen, 12, Ugift, Deres Børn >> Jens Nicolaisen, 8, Ugift, Deres Børn Marie Kirstine Nicolaisdatter!!, 4, Ugift, Deres Børn Rasmus Sørensen, 25, Ugift, Tjenestekarle Niels Jensen, 21, Ugift, Tjenestekarle FT-1834: Randers, Djurs Sønder, Hoed, Hoed Bye, et Huus, 9, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B5658: >> Jens Nicolaisen, 41, Gift, Huusmand og Wæwer Ane Frandsdatter, 35, Gift, hans Kone Nicolai Jensen, 6, Ugift, deres Børn Frands Jensen, 4, Ugift, deres Børn Petrine Kjerstine Jensdatter, 2, Ugift, deres Børn Jens Nicolaisen Munch er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 216 - 4 x tipoldefar (1) Mettes ane 88 - 3 x tipoldefar (1) Pouls ane 56 - 2 x tipoldefar