Correll_Dohlmann

Anne FrantzdatterAge: 69 years17981868

Name
Anne Frantzdatter
Birth December 13, 1798 33 24
Alias
Ane Frandsdatter

Occupation
Væverske i Hoed by og sogn

Hjemmedøbt December 14, 1798 (Age 1 day)
Christening January 6, 1799 (Age 24 days)
MarriageJens Nicolaisen MunchView this family
July 29, 1826 (Age 27 years)
Birth of a son
#1
Frantz Jensen
August 9, 1830 (Age 31 years)
Christening of a sonFrantz Jensen
September 19, 1830 (Age 31 years)
Death of a fatherFrans Nielsen
June 28, 1831 (Age 32 years)
Death of a husbandJens Nicolaisen Munch
June 25, 1835 (Age 36 years)
Burial of a husbandJens Nicolaisen Munch
June 30, 1835 (Age 36 years)
MarriageNiels Pedersen HellesView this family
November 13, 1836 (Age 37 years)
Death of a husbandNiels Pedersen Helles
November 27, 1838 (Age 39 years)
Burial of a husbandNiels Pedersen Helles
December 8, 1838 (Age 39 years)
Death of a motherElse Nielsdatter
January 13, 1847 (Age 48 years)
Marriage of a childFrantz JensenMarie JensdatterView this family
January 11, 1851 (Age 52 years)
Death June 8, 1868 (Age 69 years)
Burial June 12, 1868 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 29, 1793Mørke kirke
5 years
herself
Family with Jens Nicolaisen Munch - View this family
husband
herself
Marriage: July 29, 1826Homå kirke
4 years
son
Family with Niels Pedersen Helles - View this family
husband
herself
Marriage: November 13, 1836Hoed kirke

Shared note
Anne Frantzdatter alias Ane Frandsdatter Født: 13-12-1798 i Mørke by, Mørke sogn og hjemmedøbt der 14-12-1798. Dåben stadfæstet 06-01-1799 i Mørke kirke. Datter af husmand og hjulmand Frans Nielsen og hustru Else Nielsdatter i Mørke. Kilde: KB-opslag 88. Mørke sogn (ny). Øster Lisbjerg h. Randers a. År 1777-1813. KB_M_C341A_A_002_007471800_00327. Erhverv: Væverske i Hoed by og sogn Husfolk i Østerballe (Hoed sogn), Jens Nicolaisen på 35 år, ankommet fra Homoe (Homå) og Anne Frantzdatter på 29 år, ankommet fra Hyllested Kilde: KB-opslag 75, nr. 21 og nr. 22. Hoed sogn (ny). Djurs Sønder h. Randers a. År 1814-1830. KB_M_C327_B_018_007471656_00365. Gift 29-07-1826: Jens Nicolajsen Munch, 33 år og 2 mdr. gammel, tjenestekarl i Homå, trolover sig 04-05-1826 i Homå med Ane Frandsdatter, 27½ år gl., tyende i Homå. Parret ægteviet 29-07-1826 i Homå kirke. Forlovere: Frands Nielsen og Jens Nielsen Kilde: KB-opslag 80, nr. 27. Homå sogn (ny). Djurs Sønder h. Randers a. År 1814-1841. KB_M_C328_B_010_007472013_00082. Gift 2.g. 13-11-1836: Enke Ane Frandsdatter gifter sig 13-11-1836 i Hoed kirke med ungkarl Niels Pedersen Hels (Helles), husmand i gl. Balle, Hoed sogn, 42 år gl. Trolovelsen anmeldt for præsten 07-08-1836. Forlovere: Gårdmanden Niels Møller af Hoed og Anders Nicolaisen af Attrup. Kilde: KB-opslag 96, nr. 1. Hoed sogn (ny). Djurs Sønder h. Randers a. År 1830-1852. KB_M_C327_B_019_007471656_00493. Død 08-06-1868: Ane Frandsdatter i Grenå dør 08-06-1868 i Grenå, 69½ år gl., og bliver begravet 12-06-1868 på Grenå kirkegård. Dødsårsag: Forfærdelse i maven. Født i Mørke. Faderens navn: Frands Nielsen. Enke efter husmand Niels Pedersen i Hoed. Kilde: KB-opslag 312, nr. 7. Grenå sogn (ny). Djurs Nørre h. Randers a. År 1866-1875. KB_M_C317_C_008_007476049_00318. Folketællinger: FT-1801: Randers, Øster Lisbjerg, Mørke, Mørke by, , 44, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B9116: Frans Nielsen, 34, Gift, Mand, Jordløs husmand og hjulmand Else Nielsdatter 26, Gift, Hans kone >> Ane Fransdatter 2, Ugift, Deres datter FT-1834: Randers, Djurs Sønder, Hoed, Hoed Bye, et Huus, 9, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B5658: Jens Nicolaisen, 41, Gift, Huusmand og Wæwer >> Ane Frandsdatter, 35, Gift, hans Kone Nicolai Jensen, 6, Ugift, deres Børn Frands Jensen, 4, Ugift, deres Børn Petrine Kjerstine Jensdatter, 2, Ugift, deres Børn FT-1840: Randers, Djurs Sønder, Hoed, Hoed Bye, et huus, 13-F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C4856: >> Anne Frantsdatter, 42, Enke, Væverske Nicolai Jensen, 12, Ugift, hendes barn (f. 18-09-1828 i Hoed, søn af Jens Nicolaisen Munch og Anne Frantzdatter) Frantz Jensen, 10, Ugift, hendes barn (se hans noter) Petrine Kirstien Jensdatter, 7, Ugift, hendes barn (Petrine Kirstine Jensdatter, f. 03-02-1833 i Hoed sogn, datter af Jens Nicolaisen Munch og Anne Frantzdatter) Jensine Nielsdatter, 3, Ugift, hendes barn (f. 16-01-1838 i Hoed sogn (død 31-08-1918 i Grenå), datter af Niels Pedersen Helles og Anne Frantzdatter - se hjemmesiden: geni.com/people/Jensine-Nielsdatter/6000000002222503121 - managed by: Sven' Helles) Rasmus Mikkels. Hjort, 18, Ugift, Væverlærling Dorthe Rasmusdatter, 52, Enke, daglejerske FT-1845: Randers, Djurs Sønder, Hoed, Hoed Bye, Et Huus, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B5645: >> Anne Frantzdatter, 44, Enke(mand), Wæwerske, Mørke Randers Amt Petrine Jensdatter, 12, Ugift, Hendes Børn, her i Sognet Jensine Nielsdatter, 8, Ugift, Hendes Børn, her i Sognet Vilhelmine Nielsdatter 25, Ugift, Inderste og Wæwerske Aarhuus Anne Frantzdatter er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 217 - 4 x tipoldemor (1) Mettes ane 89 - 3 x tipoldemor (1) Pouls ane 57 - 2 x tipoldemor