Correll_Dohlmann

Niels Pedersen HellesAge: 45 years17931838

Name
Niels Pedersen Helles
Birth October 2, 1793
Alias
Niels Pedersen og Niels Pedersen Hels

Occupation
Husmand i Hoed

Hjemmedøbt October 4, 1793 (Age 2 days)
Christening October 13, 1793 (Age 11 days)
MarriageAnne FrantzdatterView this family
November 13, 1836 (Age 43 years)
Death November 27, 1838 (Age 45 years)
Burial December 8, 1838 (11 days after death)
Family with Anne Frantzdatter - View this family
himself
wife
Marriage: November 13, 1836Hoed kirke
Jens Nicolaisen Munch + Anne Frantzdatter - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: July 29, 1826Homå kirke
4 years
step-son

Shared note
Niels Pedersen Helles alias Niels Pedersen og Niels Pedersen Hels Født: 02-10-1793 i Rosmus sogn og hjemmedøbt der 04-10-1793. Dåben konfirmeret 13-10-1793 i Rosmus kirke - søn af gårdmand og lægdsmand Peder Hællis (alias Peder Sørensen Helles) og hustru Ane Sophie Hvitved (alias Anna Sophia Nielsdatter f. ca. 1759) af Rosmus. Kilde: KB-opslag 13. Rosmus sogn (ny). Djurs Sønder h. Randers a. År 1789-1816. KB_M_C330_B_016_007471759_00015. Erhverv: Husmand i Hoed Gift 13-11-1836: Enke Ane Frandsdatter gifter sig 13-11-1836 i Hoed kirke med ungkarl Niels Pedersen Hels (Helles), husmand i gl. Balle, Hoed sogn, 42 år gl. Trolovelsen anmeldt for præsten 07-08-1836. Forlovere: Gårdmanden Niels Møller af Hoed og Anders Nicolaisen af Attrup. Kilde: KB-opslag 96, nr. 1. Hoed sogn (ny). Djurs Sønder h. Randers a. År 1830-1852. KB_M_C327_B_019_007471656_00493. Død 27-11-1838: Niels Pedersen Hels (Helles) dør 27-11-1838 i Hoed sogn, 45 år gl., og bliver begravet 08-12-1838 på Hoed kirkegård. Kilde: KB-opslag 142, nr. 6. Hoed sogn (ny). Djurs Sønder h. Randers a. År 1830-1852. KB_M_C327_B_019_007471656_00539. Forældrene viet 23-11-1787 i Rosmus kirke: Ungkarlen Peder Sørensen Helles af Rosmus og pigen Anna Sophia Nielsdatter gifter sig 23-11-1787 i Rosmus kirke efter forudgående trolovelse. Kilde: KB-opslag 231, side 228. Hyllested- Rosmus sogn (ny). Djurs sønder h. Randers a. År 1715-1789. KB_M_C330_C_002_007471757_00359. Moderen: Anna Sophia Nielsdatter alias Ane Sophie Hvitved og Anna Sophia Nielsdatter Født ca. 1759 (antagelig datter af Niels Hvitved). Død 26-04-1812: Gårdmand Hælleses (alias Peder Sørensen Helles's) kone i Rosmus, Ane Sophie Nielsdatter, dør 26-04-1812 i Rosmus sogn, 52 år gl., og bliver begravet 03-05-1812 på Rosmus kirkegård. Kilde: KB-opslag 77. Rosmus sogn (ny). Djurs Sønder h. Randers a. År 1789-1816. KB_M_C330_B_016_007471759_00079. Faderen: Peder Sørensen Helles, f. ca. 19-02-1763 i Balle, Rosmus sogn. Søn af Søren Hellis (Helles) og Dorthe Pedersdatter. Hans mor: Dorthe Pedersdatter dør 30-08-1801 i Rosmus sogn, 70 år gl. og bliver begravet 06-09-1801 på Rosmus kirkegård. KB-opslag 40. (ny). År 1789-1816. Død 11-08-1832: Peder Sørensen Helles, husmand i Rosmus, dør 11-08-1832 i Rosmus sogn, 69 år gl., og begravet 16-08-1832 på Rosmus kirkegård. Kilde: KB-opslag 135, nr. 4. Rosmus sogn (ny). Djurs Sønder h. Randers a. År 1814-1834. KB_M_C330_B_017_007471759_00288 Folketællinger: Faderen og farmoderen i FT-1787: FT-1787: Randers, Djurs Sønder, Rosmus, Rosmus Bye, , 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, B5100: >> Peder Sørensen, 24, Ugift, Hosbond, Bonde og Gaardbeb >> Dorthe Pedersdatter, 55, Enke(mand), Hans Moder, Nyder ophold af Gaarden Hans Sørensen, 13, Ugift, Mandens Broder Hans Jensen, 55, Ugift, Tieneste folk, Swag i Howedet Kirsten Jensdatter, 14, Ugift, Tieneste folk Inger Klauses, 56, Enke(mand), Betler FT-1801: Randers, Djurs Sønder, Rosmus, Rosmus Bye, , 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B5110: Peder Sørensen, 37, Gift, Hosbonde, Gaardbeboer Jordbruger og Lægdsmand Ane Sophie Nielsdatter, 43, Gift, Hustrue Mette Pedersdatter, 13, Ugift, Deres Børn Søren Pedersen, 10, Ugift, Deres Børn >> Niels Pedersen, 8, Ugift, Deres Børn Dorthe Pedersdatter, 6, Ugift, Deres Børn Gjertrud Pedersdatter 3, Ugift, Deres Børn Søren Nielsen, 46, Ugift, Tjenestekarl Dorthe Pedersdatter, 70, Enke(mand), Mandens Moder