Correll_Dohlmann

Jens AndersenAge: 58 years17691828

Name
Jens Andersen
Birth about June 28, 1769 47 34
Alias
Jens Skibsbygger og Jens Andersen Skibsbygger

Christening August 6, 1769 (Age 39 days)
Death of a fatherAnders Jensen Skibsbygger
about May 20, 1785 (Age 15 years)
MarriageMaren NielsdatterView this family
July 10, 1804 (Age 35 years)
Death of a motherIngeborg Rasmusdatter
January 23, 1815 (Age 45 years)
Birth of a daughter
#1
Marie Jensdatter
August 30, 1819 (Age 50 years)
Occupation
Gårdmand i Ramten by, Ørum sogn

Christening of a daughterMarie Jensdatter
October 3, 1819 (Age 50 years)
Death of a wifeMaren Nielsdatter
December 31, 1827 (Age 58 years)
Burial of a wifeMaren Nielsdatter
January 6, 1828 (Age 58 years)
Death January 20, 1828 (Age 58 years)
Burial January 27, 1828 (7 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1767
3 years
himself
Jens Andersen
Birth: about June 28, 1769 47 34Ramten by, Ørum sogn, Djurs Nørre herred
Death: January 20, 1828Ramten by, Ørum sogn, Djurs Nørre herred
Family with Maren Nielsdatter - View this family
himself
Jens Andersen
Birth: about June 28, 1769 47 34Ramten by, Ørum sogn, Djurs Nørre herred
Death: January 20, 1828Ramten by, Ørum sogn, Djurs Nørre herred
wife
Maren Nielsdatter
Birth: about December 25, 1782 27 32Ørum sogn, Djurs Nørre herred
Death: December 31, 1827Ramten, Ørum sogn, Djurs Nørre herred
Marriage: July 10, 1804Ørum kirke, Djurs Nørre herred
15 years
daughter

Shared note
Jens Andersen alias Jens Skibsbygger og Jens Andersen Skibsbygger Født: ca. 28-06-1769 i Ramten by, Ørum sogn, Djurs Nørre herred og døbt 06-08-1769 i kirke, Djurs Nørre herred - søn af Anders Jensen Skibsbygger og Ingeborg Rasmusdatter i Ramten by, Ørum sogn: "Dom. 11. ma. p. Trinit. (= 06-08-1769) blev Anders Jensøns barn af Ramten døbt (i Ørum kirke, Djurs Nørre herred) og kaldet Jens." Kilde: KB-opslag 24, side 22. Ørum sogn (ny). Djurs Nørre herred. Randers amt. År 1741-1799. KB_M_C324_C_002_007471925_00108. Erhverv: Gårdmand i Ramten by, Ørum sogn Trolovet juni 1802: Ungkarl Jens Andersen fra Ramten og pigen Maren Nielsdatter fra Ørum. Forlovere: Rasmus Kande, Niels Kande m.fl. Kilde: KB-opslag 33. Ørum sogn (ny). Djurs Nørre herred. Randers amt. År 1800-1814. KB_M_C324_C_003_007471925_00281. Gift 10-07-1804: Ungkarl Jens Andersen fra Ramten og pigen Maren Nielsdatter fra Ørum copuleret 10-07-1804 i Ørum kirke, Djurs Nørre herred. Kilde: KB-opslag 35. Ørum sogn (ny). Djurs Nørre herred. Randers amt. År 1800-1814. KB_M_C324_C_003_007471925_00283. Død 20-01-1828: Jens Andersen Skibsbygger dør 20-01-1828 i Ramten by, Ørum sogn, Djurs Nørre herred, 60 år gl. (læs: 58 år gl.), og bliver begravet 27-01-1828 på Ørum kirkegård, Djurs Nørre herred. Kilde: KB-opslag 144, nr. 1. Ørum sogn (ny). Djurs Nørre herred. Randers amt. År 1813-1832. KB_M_C324_A_004_007471925_00468. En søn: Jens Skibsbyggers søn Niels dør 31-03-1811 i Ramten, 8 mdr. gl. Kilde: KB-opslag 28. Ørum sogn (ny). Djurs Nørre herred. Randers amt. År 1800-1814. KB_M_C324_C_003_007471925_00276. Folketællinger: FT-1787: Randers, Djurs Nørre, Ørum (Djurs), Ramten, Gaardmænd, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, B7615: Hans Nielsen, 43, Gift, Mand, Bonde og Gaardbeboer Ingeborg Rasmusdatter, 53, Gift, Kone >> Jens Andersen, 17, Ugift, Konens Søn af 1 ægteskab FT-1801: Randers, Djurs Nørre, Ørum (Djurs), Ørum Sogn, Ramten Bye, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B7635: Hans Nielsen, 58, Gift, Huusbonde, Bonde og Gaardbeboer Ingeborg Rasmusdatter, 68, Gift, Hans Kone >> Jens Andersen, 32, Ugift, Hendes Søn af 1ste Ægteskab >> Maren Nielsdatter, 17, Ugift, Tienestefolk Rasmus Jensen, 7, Ugift, Tienestefolk Jens Andersen er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 218 - 4 x tipoldefar (1) Mettes ane 90 - 3 x tipoldefar (1) Pouls ane 58 - 2 x tipoldefar