Correll_Dohlmann

Ane RasmusdatterAge: 60 years17391799

Name
Ane Rasmusdatter
Birth about February 1739 39 34
Alias
Anne Rasmusdatter og Anna Rasmusdatter

MarriageJørgen JensenView this family
about 1763 (Age 23 years)

Death of a fatherRasmus Frandsen
1764 (Age 24 years)

Birth of a son
#1
Søren Jørgensen
about July 1775 (Age 36 years)
Death of a motherMaren Jeremiasdatter
between 1764 and 1787 (Age 24 years)

Christening of a sonSøren Jørgensen
August 12, 1775 (Age 36 years)
Death February 14, 1799 (Age 60 years)
Burial February 22, 1799 (8 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1733
6 years
herself
Ane Rasmusdatter
Birth: about February 1739 39 34Herskind, Skivholme sogn, Framlev herred
Death: February 14, 1799Skjørring sogn, Framlev herred
Family with Jørgen Jensen - View this family
husband
herself
Ane Rasmusdatter
Birth: about February 1739 39 34Herskind, Skivholme sogn, Framlev herred
Death: February 14, 1799Skjørring sogn, Framlev herred
Marriage: about 1763
13 years
son
Jørgen Jensen + Maren Søfrensdatter - View this family
husband
husband’s wife
Maren Søfrensdatter
Birth: about 1727Skjørring, Framlev herred
Death: about January 20, 1763Skjørring kirke, Framlev herred
Marriage: October 20, 1762

Shared note
Ane Rasmusdatter alias Anne Rasmusdatter og Anna Rasmusdatter Født: ca. februar 1739 i Herskind, Skivholme sogn, Framlev herred. Århus amt - datter af Rasmus Frandsen og Maren Jeremiasdatter i Herskind. Note: Hendes fødselsdag er beregnet ud fra hendes alder ved død. Se også: FT-1787 herunder. Gift ca. 1763: Jørgen Jensen, gårdfæster, gifter sig med Ane Rasmusdatter. Kilde: FT-1787 samt Maren Jørgensdatters fødsel og dåb Død 14-02-1799: Ane Rasmusdatter dør 14-02-1799 i Skjørring sogn, Framlev herred, 60 år gl., og bliver begravet 22-02-1799 på Skjørring kirkegård, Framlev herred. Kilde: KB-opslag 97. Side 96. Sjelle-Skørring-Låsby sogn. Framlev h. Århus amt. E.M. År 1798-1813. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=166456#166456,27953314 KB_M_C353A_D_002_007209745_00491. Skanderborg Amt Rytterdistrikt Skifteprotokol 1712-1765 opslag 406-407-408. Skifte. Framlev herreds godsers skifteuddrag Wedelslund og Søbygård godser Skifteprotokol 1790-1828 G 319-10 47 Anne Rasmusdatter i Skjørring. 17.4.1799, fol.88B. E = Enkemand: Jørgen Jensen. B = Børn: Jens 31 i Fajstrup, Rasmus 28 i Herskind, Søren 24, Simon 21, Maren g.m. Jens Nielsen, skovfoged i Fajstrup, Helle 17, forlovet med Hans Rasmussen i Terp. FM = Formynder: Søren Christensen i Herskind. Kilde: Rita Hansen Børn - se ægtefællen: Jørgen Jensens noter. Folketælling: FT-1787: Aarhus, Framlev, Skørring, Skjørring, , 12, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, A4425: Jørgen Jensen, 48, gift, Husbonde, Fæstebonde >> Anne Rasmusdatter, 48, gift, Madmoder Maren Jørgensdatter, 22, ugift, Barn Jens Jørgensen, 20, ugift, Barn Søren Jørgensen, 11, -, Barn Simon Jørgensen, 8, -, Barn Helle Jørgensdatter, 5, -, Barn ------------------------------------------------- Ane Rasmusdatter er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 445 - 5 x tipoldemor (1) Mettes ane 189 - 4 x tipoldemor (1) Pouls ane 125 - 3 x tipoldemor