Correll_Dohlmann

Frans NielsenAge: 66 years17651831

Name
Frans Nielsen
Birth about 1765

Alias
Frands Nielsen og Franz Nielsen

MarriageElse NielsdatterView this family
November 29, 1793 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#1
Anne Frantzdatter
December 13, 1798 (Age 33 years)
Occupation
Husmand og hjulmand i Mørke. Gårdmand i Homå

Christening of a daughterAnne Frantzdatter
January 6, 1799 (Age 34 years)
Marriage of a childJens Nicolaisen MunchAnne FrantzdatterView this family
July 29, 1826 (Age 61 years)
Death June 28, 1831 (Age 66 years)
Burial July 5, 1831 (7 days after death)
Family with Else Nielsdatter - View this family
himself
wife
Marriage: November 29, 1793Mørke kirke
5 years
daughter

Shared note
Frans Nielsen alias Frands Nielsen og Franz Nielsen Født: ca. 1765 Erhverv: Husmand og hjulmand i Mørke by. Siden gårdmand i Ålsrode, Ålsø sogn og i Homå. Gift 29-11-1793: Frands Nielsen gifter sig 29-11-1793 i Mørke kirke med Else Nielsdatter, begge af Mørke. Kilde: KB-opslag 184. Mørke sogn (ny). Øster Lisbjerg h. Randers a. År 1777-1813. KB_M_C341A_A_002_007471800_00423. Død 28-06-1831: Franz Nielsen dør 28-06-1831 i Homå sogn, 66 år gl., og bliver begravet 05-07-1831 på Homå kirkegård. Gårdmand i Homå. Kilde: KB-opslag 120, nr. 69. Homå sogn (ny). Djurs Sønder h. Randers a. År 1814-1841. KB_M_C328_B_010_007472013_00122. Folketællinger: FT-1787: Randers, Øster Lisbjerg, Mørke, Mørke Sogn, Balle, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C2607: Jens Sørensen, 46, Gift, Hosbonde, Bonde og gaard Beboer Barbara Andersdatter, 54, Gift, Madmoder Inger Jensdatter, 13, -, Deres Daatter >> Frands Nielsen, 20, Ugift, Tieneste Karl FT-1801: Randers, Øster Lisbjerg, Mørke, Mørke by, , 44, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B9116: >> Frans Nielsen, 34, Gift, Mand, Jordløs husmand og hjulmand Else Nielsdatter, 26, Gift, Hans kone Ane Fransdatter, 2, Ugift, Deres datter Frans Nielsen er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 434 - 5 x tipoldefar (1) Mettes ane 178 - 4 x tipoldefar (1) Pouls ane 114 - 3 x tipoldefar