Correll_Dohlmann

Tove Christine Soelberg1909

Name
Tove Christine Soelberg
Birth January 13, 1909 30 27
Alias
Tove Christine Solberg Nielsen

Christening September 12, 1909 (Age 7 months)
Death of a paternal grandfatherNiels Nielsen
March 6, 1922 (Age 13 years)
Death

Shared note
Tove Christine Soelberg Oprindelig døbt: Tove Christine Solberg Nielsen *) Født: 13-01-1909 i Pennehave, Hørsholm sogn og døbt 12-09-1909 Tove Christine Solberg Nielsen i Hørsholm kirke - datter af købmand Aage Solberg Nielsen og hustru Mariane Gertrudane f. Christensen på 27 år. Hørsholm sogn. Forældrene viede 09-05-1903 i Skt. Matthæus kirke i Kbh. *) Iflg. navnebevis har Tove bortkastet navnet Nielsen og mellemnavnet Solberg og antaget navnet Soelberg. Det fulde navn er Tove Christine Soelberg. Faddere ved dåben: Frk. Jenny Hansen (Fiolstræde 28, Kbh.); købmand Axel Solberg Nielsen, Kbh. Reykjaviksgade 2, 2. sal. Kilde: KB-opslag 180, nr. 3. Hørsholm sogn. Lynge-Kronborg herred, Frederiksborg amt KB 1892_190_3_012_0178a-FK.