Correll_Dohlmann

Niels KandeAge: 77 years17551832

Name
Niels Kande
Birth about 1755

Alias
Niels Christensen, Niels Christensen Kand og Niels Chrestensen Kande

MarriageKaren AndersdatterView this family
about 1779 (Age 24 years)

Birth of a daughter
#1
Maren Nielsdatter
about December 25, 1782 (Age 27 years)
Occupation
Gårdmand Ørum sogn, Djurs Nørre herred

Christening of a daughterMaren Nielsdatter
February 2, 1783 (Age 28 years)
Marriage of a childJens AndersenMaren NielsdatterView this family
July 10, 1804 (Age 49 years)
Death of a wifeKaren Andersdatter
May 22, 1817 (Age 62 years)
Burial of a wifeKaren Andersdatter
May 28, 1817 (Age 62 years)
Death of a daughterMaren Nielsdatter
December 31, 1827 (Age 72 years)
Burial of a daughterMaren Nielsdatter
January 6, 1828 (Age 73 years)
Death June 8, 1832 (Age 77 years)
Burial June 17, 1832 (9 days after death)
Family with Karen Andersdatter - View this family
himself
wife
Marriage: about 1779
4 years
daughter
Maren Nielsdatter
Birth: about December 25, 1782 27 32Ørum sogn, Djurs Nørre herred
Death: December 31, 1827Ramten, Ørum sogn, Djurs Nørre herred

Shared note
Niels Kande alias Niels Christensen, Niels Christensen Kand og Niels Chrestensen Kande Født: ca. 1755 Erhverv: Gårdmand Ørum sogn, Djurs Nørre herred Gift ca. 1779: Gårdmand Niels (Christensen) Kande gifter sig med Karen Andersdatter i Ørum. Kilde: FT-1787 Død 08-06-1832: Niels Chrestensen Kande, aftægtsmand i Ørum, dør 08-06-1832 i Ørum sogn, Djurs Nørre herred, 77 år gl., og bliver begravet 17-06-1832 på Ørum kirkegård, Djurs Nørre herred. Kilde: KB-opslag 145, nr. 4. Ørum sogn (ny). Djurs Nørre herred. Randers a. År 1813-1832. KB_M_C324_A_004_007471925_00469 Folketællinger: FT-1787: Randers, Djurs Nørre, Ørum (Djurs), Ørum, Gaardmænd, 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, B7615: >> Niels Christensen Kand, 32, Gift, Mand, Bonde og Gaardbeboer Karen Andersdatter, 36, Gift, Kone Karen Nielsdatter, 6, -, Deres Børn Maren Nielsdatter, 4, -, Deres Børn Ane Nielsdatter, 2, -, Deres Børn Niels Sørensen, 19, Ugift, Tienestedreng FT-1801: Randers, Djurs Nørre, Ørum (Djurs), Ørum Sogn, Ørum Bye, 4, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B7635: >> Niels Christensen, 45, Gift, Huusbonde, Bonde og Gaardbeboer Karen Andersdatter, 50, Gift, Hans Kone Ane Nielsdatter, 16, Ugift, Deres Børn Christen Nielsen, 13, Ugift, Deres Børn Anders Nielsen, 9, Ugift, Deres Børn Jens Nielsen, 17, Ugift, Tieneste dreng Niels Kande er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 438 - 5 x tipoldefar (1) Mettes ane 182 - 4 x tipoldefar (1) Pouls ane 118 - 3 x tipoldefar