Correll_Dohlmann

Christen FrandsenAge: 54 years17471801

Name
Christen Frandsen
Birth about 1747

Alias
Christen Frantzen

EngagementKiersten NielsdatterView this family
1776 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#1
Ane Jensdatter
about June 1777 (Age 30 years)

DivorceKiersten NielsdatterView this family
1777 (Age 30 years)
MarriageEllen SørensdatterView this family
June 6, 1783 (Age 36 years)
Marriage of a childAnders PedersenAne JensdatterView this family
October 27, 1798 (Age 51 years)
Death of a wifeKiersten Nielsdatter
about January 1, 1800 (Age 53 years)
Burial of a wifeKiersten Nielsdatter
January 4, 1800 (Age 53 years)
Death of a wifeEllen Sørensdatter
after 1801 (on the date of death)

Occupation
Gårdmand i Herskind, Skivholme sogn

Death after 1801 (Age 54 years)

Family with Kiersten Nielsdatter - View this family
himself
ex-wife
Divorce: 1777Forholdet ophævet
6 months
daughter
Family with Ellen Sørensdatter - View this family
himself
wife
Marriage: June 6, 1783Skjørring kirke, Framlev herred
Jens Albrectsen + Kiersten Nielsdatter - View this family
wife’s husband
ex-wife
Marriage: June 19, 1778Galten kirke, Framlev herred

Shared note
Christen Frandsen alias Christen Frantzen Født: ca. 1747 Erhverv: Gårdmand i Herskind, Skivholme sogn Kæresteforhold: Christen Frandsen og Kiersten Nielsdatter er i 1776 kærester. Frugten af deres bekendtskab er datterern Ane Jensdatter (alias Ane Cathrine Jensdatter). Kæresteforholdet opløst i 1777. Gift 06-06-1783: Christen Frantzen gifter sig 06-06-1783 i Skjørring kirke, Framlev herred med Ellen Sørensdatter, datter af Søren Mogensen og Maren Andersdatter (nu gift med Knud Rasmussen). Trolovet 18-02-1782 i Skjørring sogn (KB-opslag 214, side 209. KB_M_C353A_D_001_007209745_00218). Kilde: KB-opslag 215, side 210. Sjelle-Skjørring sogn (ny). Framlev h. Århus a. År 1720-1797. KB_M_C353A_D_001_007209745_00219. G 341-380 22/29 735, 10 oktober 1783, Rohde Skifte mellem: Maren Andersdatter og Knud Rasmussen, Børn med 1 mand Søren Mogensen: Else Sørensdatter ~ Hans Jørgensen i Fredericia Anne Marie Sørensdatter i Vartov Hospital i København Johanne Sørensdatter ~ Christen Christensen gårdmand i Schiørring Anne Sørensdatter ~ Peder Jensen, på stedet Ellen Sørensdatter ~ Christen Frandsen, gårdmand i Herskind Kilde: niels-sorensen.dk - Skifteuddrag: Frijsenborg Gods:Skjørring sogn Folketælling: FT-1801: Aarhus, Framlev, Skivholme, Herrschend Bye, , 17, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B3419: >> Christen Frandsen, 53, Gift, huusbonde, bonde og gaardbeboer Ellen Sørensdatter, 43, Gift, hans kone Jens Hansen, 21, Ugift, tjenestekarl Karen Pedersdatter, 19, Ugift, tjenestepige Jens Nielsen, 16, Ugift, tjenestedreng Christen Frandsen er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 442 - 5 x tipoldefar (1) Mettes ane 186 - 4 x tipoldefar (1) Pouls ane 122 - 3 x tipoldefar