Correll_Dohlmann

Kiersten NielsdatterAge: 44 years17561800

Name
Kiersten Nielsdatter
Birth about 1756

Alias
Kirsten Nielsdatter

EngagementChristen FrandsenView this family
1776 (Age 20 years)
Birth of a daughter
#1
Ane Jensdatter
about June 1777 (Age 21 years)

DivorceChristen FrandsenView this family
1777 (Age 21 years)
Death of a fatherNiels ukendt
before 1778 (Age 22 years)

MarriageJens AlbrectsenView this family
June 19, 1778 (Age 22 years)
Marriage of a parentNiels Lauridsen SchouAnna RasmusdatterView this family
June 19, 1778 (Age 22 years)
Death of a motherAnna Rasmusdatter
after 1778 (Age 22 years)

Marriage of a childAnders PedersenAne JensdatterView this family
October 27, 1798 (Age 42 years)
Death about January 1, 1800 (Age 44 years)
Burial January 4, 1800 (3 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: before 1756
1 year
herself
Mother’s family with Niels Lauridsen Schou - View this family
step-father
mother
Marriage: June 19, 1778Galten kirke, Framlev herred
Family with Christen Frandsen - View this family
ex-husband
herself
Divorce: 1777Forholdet ophævet
6 months
daughter
Family with Jens Albrectsen - View this family
husband
herself
Marriage: June 19, 1778Galten kirke, Framlev herred
Christen Frandsen + Ellen Sørensdatter - View this family
ex-husband
husband’s wife
Marriage: June 6, 1783Skjørring kirke, Framlev herred

Shared note
Kiersten Nielsdatter alias Kirsten Nielsdatter Født: ca. 1756 - datter af Niels ?? og Anna Rasmusdatter. Kæresteforhold: Christen Frandsen og Kiersten Nielsdatter er i 1776 kærester. Frugten af deres bekendtskab er datterern Ane Jensdatter (alias Ane Cathrine Jensdatter). Kæresteforholdet opløst i 1777. Gift 19-06-1778: Jens Albrectsen og Kiersten Nielsdatter gifter sig den 19-06-1778 i Galten kirke, Framlev herred. Brudens mor: enken Anna Rasmusdatter gifter sig samme dag og sted med Niels Lauridsøn Schou. Kilde: KB-opslag 56, side 114. Galten sogn (ny). Framlev h. Århus a. År 1754-1813. KB_M_C357_C_019_007209755_00118. Død ca. 01-01-1800: Kiersen Nielsdatter, Jens Albrectsens hustru i Galten, dør ca. 01-01-1800 i Galten sogn, Framlev herred, 44 år gl., og bliver begravet 04-01-1800 på Galten kirkegård, Framlev herred. Kilde: KB-opslag 48, side . Galten sogn (ny). Framlev h. Århus a. År 1754-1813. KB_M_C357_C_019_007209755_00110. Folketælling: Jens Albrectsen kan være stedfar til Ane (Cathrine) Jensdatter der i så fald har fået tilføjet efternavnet Jensdatter. Jens Albrectsen og Kiersten Nielsdatter gifter sig den 19-06-1778: FT 1787: Aarhus, Framlev, Galten (Sønder), , , 27, Kilde: ddd.dda.dk, FT 1787, A4421: >> Jens Albretsen, 43, gift, Mand >> Kirsten Nielsdatter, 31, gift, Konen (datter af Anna Rasmusdatter) >> Ane Catrine Jensdatter, 9, ugift, Barn Niels Jensen, 7, ugift, Barn (se note herunder!) Ane Jensdatter, 1, ugift, Barn Lars Nielsen, 20, ugift, Tjenestekarl Andreas Albretsen, 41, ugift, Opholdende, Landsbysnedker Note! Niels Jensen døbt 20-06-1779 i Galten kirke, Framlev herred. Søn af Jens Albrectsen. Båret til dåb af sin mormor Anna Rasmusdatter, Niels Skows (Schous) hustru. Niels Lauridsøn Schou gifter sig den 19-06-1778 i Galten kirke med enken Anna Rasmusdatter. Samme dag den 19-06-1778 bliver Jens Albrectsen og Kiersten Nielsdatter gift i Galten kirke, Framlev herred. Kilde: KB-opslag 56, side 114. Galten sogn (ny). Framlev h. Århus a. År 1754-1813. KB_M_C357_C_019_007209755_00118. I 1801 har Jens Albretsen giftet sig med en ung kone: Ane Rasmusdatter: FT 1801: Aarhus, Framlev, Galten (Sønder), , , 30, Kilde: ddd.dda.dk, FT 1801, A4422: >> Jens Albretsen, 57, gift, Mand Ane Rasmusdatter, 20, gift, Konen Ane Jensdatter, 16, ugift, Barn Kirsten Jensdatter, 13, ugift, Barn Albret Jensen, 11, ugift, Barn Kiersten Nielsdatter er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 443 - 5 x tipoldemor (1) Mettes ane 187 - 4 x tipoldemor (1) Pouls ane 123 - 3 x tipoldemor