Correll_Dohlmann

Jens AlbrectsenAge: 57 years17441801

Name
Jens Albrectsen
Birth about 1744

Alias
Jens Albretsøns og Jens Albretsen

MarriageKiersten NielsdatterView this family
June 19, 1778 (Age 34 years)
Death of a wifeKiersten Nielsdatter
about January 1, 1800 (Age 56 years)
Burial of a wifeKiersten Nielsdatter
January 4, 1800 (Age 56 years)
Death after 1801 (Age 57 years)

Family with Kiersten Nielsdatter - View this family
himself
wife
Marriage: June 19, 1778Galten kirke, Framlev herred
Christen Frandsen + Kiersten Nielsdatter - View this family
wife’s husband
wife
Divorce: 1777Forholdet ophævet
6 months
step-daughter

Shared note
Jens Albrectsen alias Jens Albretsøns og Jens Albretsen Født: ca. 1744 Gift 19-06-1778: Jens Albrectsen og Kiersten Nielsdatter gifter sig den 19-06-1778 i Galten kirke, Framlev herred. Brudens mor: enken Anna Rasmusdatter gifter sig samme dag og sted med Niels Lauridsøn Schou. Kilde: KB-opslag 56, side 114. Galten sogn (ny). Framlev h. Århus a. År 1754-1813. KB_M_C357_C_019_007209755_00118. Folketællinger: Jens Albrectsen kan være stedfar til Ane (Cathrine) Jensdatter der i så fald har fået tilføjet efternavnet Jensdatter. Jens Albrectsen og Kiersten Nielsdatter gifter sig den 19-06-1778: FT 1787: Aarhus, Framlev, Galten (Sønder), , , 27, Kilde: ddd.dda.dk, FT 1787, A4421: >> Jens Albretsen, 43, gift, Mand >> Kirsten Nielsdatter, 31, gift, Konen (datter af Anna Rasmusdatter) >> Ane Catrine Jensdatter, 9, ugift, Barn Niels Jensen, 7, ugift, Barn (se note herunder!) Ane Jensdatter, 1, ugift, Barn Lars Nielsen, 20, ugift, Tjenestekarl Andreas Albretsen, 41, ugift, Opholdende, Landsbysnedker Note! Niels Jensen døbt 20-06-1779 i Galten kirke, Framlev herred. Søn af Jens Albrectsen. Båret til dåb af sin mormor Anna Rasmusdatter, Niels Skows (Schous) hustru. Niels Lauridsøn Schou gifter sig den 19-06-1778 i Galten kirke med enken Anna Rasmusdatter. Samme dag den 19-06-1778 bliver Jens Albrectsen og Kiersten Nielsdatter gift i Galten kirke, Framlev herred. Kilde: KB-opslag 56, side 114. Galten sogn (ny). Framlev h. Århus a. År 1754-1813. KB_M_C357_C_019_007209755_00118. I 1801 har Jens Albretsen giftet sig med en ung kone: Ane Rasmusdatter: FT 1801: Aarhus, Framlev, Galten (Sønder), , , 30, Kilde: ddd.dda.dk, FT 1801, A4422: >> Jens Albretsen, 57, gift, Mand Ane Rasmusdatter, 20, gift, Konen Ane Jensdatter, 16, ugift, Barn Kirsten Jensdatter, 13, ugift, Barn Albret Jensen, 11, ugift, Barn