Correll_Dohlmann

Judithe JensdatterAge: 76 years17311807

Name
Judithe Jensdatter
Birth about 1731

Alias
Judithe Ibsdatter

MarriageJeppe HansenView this family
about 1760 (Age 29 years)

Birth of a son
#1
Anders Jeppesen
about September 14, 1763 (Age 32 years)
Christening of a sonAnders Jeppesen
October 23, 1763 (Age 32 years)
Marriage of a childAnders JeppesenBirthe Marie AndersdatterView this family
about 1792 (Age 61 years)
Death of a husbandJeppe Hansen
before 1801 (Age 70 years)
Death May 25, 1807 (Age 76 years)
Burial May 29, 1807 (4 days after death)
Shared note
Judithe Jensdatter alias Judithe Ibsdatter Født: ca. 1731 Gift ca. 1760: Jeppe Hansen gifter sig med Judithe Jensdatter. Død 25-05-1807: Judithe Jensdatter, Jeppe Hansens enke til huse hos Nillaus Rasmussen i Hegnede by, dør 25-05-1807 i Hegnede by, Borup sogn, 76 år gl., og bliver begravet 29-05-1807 på Borup kirkegård, Ramsø herred. Kilde: KB-opslag 150, side 614. Borup sogn (ny). Ramsø h. Roskilde a. År 1797-1814. KB_M_273_1a_002_007209884_00343. Folketællinger: FT-1787: Roskilde, Ramsø, Borup, Heinede Bye, 6. Fam, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C4423: Jeppe Hansen, 60, Gift, Hosbonde, Gaardmand og Fæstebonde >> Juditha Ibs Dtr, 58, Gift, Madmoder, - Anders Jeppesen 24, Ugift, Deres Børn, Avlingskarl Nils Jeppesen, 18, Ugift, Deres Børn, Avlingsdreng Kirsten Jeppesen 26, Ugift, Deres Børn, Tienestepige Ane Jeppes Dtr, 14, Ugift, Deres Børn, - FT-1801: Roskilde, Ramsø, Borup, Hegned Bye, Gaard, 4, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B8764: Anders Jepsen, 38, Gift, Huusbond, Bonde og Gaardbeboer Birthe Marie Andersdatter, 34, Gift, Hans Kone Jeppe Andersen, 7, Ugift, Deres Børn Jørgen Andersen, 6, Ugift, Deres Børn Ane Marie Andersdatter, 4, Ugift, Deres Børn Margrethe Andersdatter, 2, Ugift, Deres Børn Christen Olsen, 24, Ugift, Tjeneste Folk, Soldat Dorthe Hansdatter, 19, Ugift, Tjeneste Folk Karen Christiansdatter, 15, Ugift, Tjeneste Folk Hans Hansen, 13, Ugift, Tjeneste Folk >> Judithe Jeppes, 78, Enke, Huusbondens Moder (alias Judithe Jensdatter - hun er Jeppe Hansens enke - altså Jeppes enke) Judithe Jensdatter er: (1) Nikolaj og Mattias' ane nr. 781 og nr. 829 - 6 x tipoldemor (1) Mettes ane nr. 269 og nr. 317 - 5 x tipoldemor (1) Pouls ane nr. 141 og nr. 189 - 4 x tipoldemor