Correll_Dohlmann

Dorte JørgensdatterAge: 72 years17331805

Name
Dorte Jørgensdatter
Birth about January 1733

Alias
Dorthe Jørgensdatter og Dorte Jørgens

MarriageJørgen OlsenView this family
August 15, 1751 (Age 18 years)
Birth of a son
#1
Hans Jørgensen
about February 1752 (Age 19 years)

Christening of a sonHans Jørgensen
August 13, 1752 (Age 19 years)
Death of a husbandJørgen Olsen
August 1776 (Age 43 years)
Burial of a husbandJørgen Olsen
August 1776 (Age 43 years)
MarriageNiels JørgensenView this family
after 1776 (Age 43 years)

Marriage of a childHans JørgensenAnna HansdatterView this family
February 11, 1787 (Age 54 years)
Death of a husbandNiels Jørgensen
about April 8, 1797 (Age 64 years)
Burial of a husbandNiels Jørgensen
April 13, 1797 (Age 64 years)
Death about November 26, 1805 (Age 72 years)
Family with Jørgen Olsen - View this family
husband
herself
Marriage: August 15, 1751Kværkeby kirke
7 months
son
Family with Niels Jørgensen - View this family
husband
herself
Marriage: after 1776

Shared note
Dorte Jørgensdatter alias Dorthe Jørgensdatter og Dorte Jørgens Født: ca. jan. 1733 Dorthe gifter sig to gange: Gift Dom. 10 p. Trinit 1751: Jørgen Olsen gifter sig 15-08-1751 i Kværkeby kirke med Dorthe Jørgensdatter. Kilde: KB-opslag 18, h. side. Kværkeby sogn. Ringsted h. Sorø a. E.M. År 1645-1790. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153098#153098,25502196 Gift 2.g. efter 1776: Dorte Jørgensdatter gifter sig med Niels Jørgensen, f. ca. 1722. 2. ægtefælles død: Niels Jørgen(sen), inderste i Kværkeby, dør i 1797 i Kværkeby, Kværkeby sogn, ca. 75 år gl., og bliver begravet skærtorsdag 1797 (= 13-04-1797) på Kværkeby kirkegård. Kilde: KB-opslag 93. Kværkeby sogn. Ringsted h. Sorø a. E.M. År 1790-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153099#153099,25502477 Død ca. 26-11-1805: Enken Dorte Jørgens (alias Dorthe Jørgensdatter) dør i ca. 26-11-1805 i Kværkeby, Kværkeby sogn, 72 år gl., bliver begravet 1. søndag i advent (= 01-12-1805) på Kværkeby kirkegård. Kilde: KB-opslag 95, side 153. Kværkeby sogn. Ringsted h. Sorø a. E.M. År 1790-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153099#153099,25502479 Folketællinger: FT-1787: Sorø, Ringsted, Kværkeby, Kværkeby, Qværkebye, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C0022: Niels Jørgensen, 66, Gift, Mand, Inderste og Bonde >> Dorte Jørgensdatter, 56, Gift, hans Kone FT-1801: Sorø, Ringsted, Kværkeby, Qværkebye Byn, , 27, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, C0116: Peder Nielsen, 29, Gift, mand, inderste og væver Barbara Jonasdatter 23, Gift, hans kone Niels Pedersen, 2, Ugift, deres søn >> Dorthe Jørgensdatter, 68, Enke, enke, inderste, nyder almisse Anna Nielsdatter, 64, Enke, enke, inderste, nærer sig ved at spinde Dorte Jørgensdatter er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 789 - 6 x tipoldemor (1) Mettes ane 277 - 5 x tipoldemor (1) Pouls ane 149 - 4 x tipoldemor