Correll_Dohlmann

Nisse Jenssen Pedersen1836

Name
Nisse Jenssen Pedersen
Birth February 24, 1836
Alias
Nisse Jensen Pedersen og Niels Jensen Petersen

Christening February 28, 1836 (Age 4 days)
MarriageCaroline KnudsenView this family
November 14, 1863 (Age 27 years)
Birth of a son
#1
Christian Carl Frederik Christiansen
April 7, 1877 (Age 41 years)
Occupation
Daglejer og klodsemager på Thurø. Siden arbejdsmand

Christening of a sonChristian Carl Frederik Christiansen
June 24, 1877 (Age 41 years)
Adoption of a sonChristian Carl Frederik Christiansen
July 6, 1883 (Age 47 years)

Marriage of a childChristian Carl Frederik ChristiansenKaren Marie SørensenView this family
April 28, 1899 (Age 63 years)
Death

Shared note
Nisse Jenssen Pedersen alias Nisse Jensen Pedersen og Niels Jensen Petersen Født: 24-02-1836 i Lille Rise, Rise sogn på Ærø og døbt 28-02-1836 i Rise kirke, Ærø - søn af husmand Simon Pedersen og hustru Ellen Magrethe Larsdatter i Lille Rise. Kilde: KB-opslag 8, nr. 7, side 6. Rise sogn (ny). Ærø h. Svendborg amt. År 1835-1839. Erhverv: Daglejer og klodsemager på Thurø. Siden arbejdsmand. Han emigrerer til Australien. Se hustruens 2. ægteskab under hendes noter. Gift 14-11-1863: Nisse Jensen Pedersen på 27 år, ungkarl og daglejer samt klodsemager på Thurø (vaccineret) gifter sig 14-11-1863 i Bregninge kirke, Tåsinge med Caroline Knudsen på 21 år, tjenestepige i Vindeby (vaccineret). Forlovere: N. Rasmussen og Knud Jørgensen. Tillyst 1.g. 04-10-1863. Kilde: KB-opslag 193, nr. 15. Bregninge sogn (ny). Sunds h. Svendborg a. År 1860-1875. KB_M_O395_A_008_007475405_00291. Siden separeret. Han rejser da til Australien. Folketælling: FT-1845: Svendborg, Ærø, Rise, Lille Riise, huussted, 17, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B7122: Simon Petersen, 52, Gift, huusmand, Lille Riise (læs: Simon Pedersen) Ellen Margrethe Lauesen, 52, Gift, hans hustrue dito [Lille Riise] (læs: Ellen Magrethe Larsdatter) Nisse Jenssen Petersen, 2, Ugift, deres søn, dito [Lille Riise] (læs: ca. 9 år gl.)