Correll_Dohlmann

Maren Johanne ChristensdatterAge: 54 years18411895

Name
Maren Johanne Christensdatter
Birth March 2, 1841
Alias
Maren Johanne Christensen, Maren Johanne Madsen f. Christensen ogMaren Johanne Thomsen f. Christensen

Hjemmedøbt March 8, 1841 (Age 6 days)
MarriageJens MadsenView this family
January 9, 1869 (Age 27 years)
Death of a husbandJens Madsen
October 2, 1879 (Age 38 years)
Burial of a husbandJens Madsen
October 10, 1879 (Age 38 years)
Death March 27, 1895 (Age 54 years)
Burial April 3, 1895 (7 days after death)
Family with Jens Madsen - View this family
husband
herself
Marriage: January 9, 1869Dannemare kirke
Jens Madsen + Anne Dorthe Andersdatter - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: April 23, 1836Dannemare kirke
17 months
step-daughter
7 years
step-daughter
2 years
step-son
7 years
step-son
6 years
step-daughter

Shared note
Maren Johanne Christensdatter alias Maren Johanne Christensen, Maren Johanne Madsen f. Christensen og Maren Johanne Thomsen f. Christensen Født: 01-03-1841 i Langholm, Dannemare sogn (NB! indskrevet som født 02-03-1841, ved konfirmationen og vielsen står 01-03-1841) - datter af parcellist på Langholm, Christen Nielsen og hustru Maren Andersdatter, Langholm, Dannemare sogn. Kilde: KB-opslag 78, nr. 5. Dannemare sogn (ny). Lolland Sønder h. Maribo a. År 1834-1874. KB_M_559_3_003_007211211_00080. Konfirmeret 15-04-1855 i Dannemare kirke: Født 01-03-1841. Datter af afdøde parcellist Christen Nielsen. Kilde: KB-opslag 157, nr. 5. Dannemare sogn (ny). Lolland Sønder h. Maribo a. År 1834-1874. KB_M_559_3_003_007211211_00159 Gift 09-01-1869: Husmand og enkemand i Dannemare, Jens Madsen, 60 år gl., gifter sig 09-01-1869 i Dannemare kirke med pigen Maren Johanne Christensdatter af Langholm, 27½ år gl. Forlovere: Indsidder Jørgen Madsen i Langholm og husmand Søren Rasmussen ibidem (samme steds). Lysning 29-11-1868. Kilde: KB-opslag 195, nr. 6. Dannemare sogn (ny). Lolland Sønder h. Maribo a. År 1834-1874. KB_M_559_3_003_007211211_00197. Gift sig 22-01-1881: Ungkarl Peder Thomsen af Tillitze, 24-1/4 år, som er født 09-10-1856 i Orehave (Horslunde sogn), gifter sig 22-01-1881 i Dannemare kirke med enke (1) efter parcellist Jens Madsen i Langholm, Maren Johanne Christensen, 39-3/4 år, som er født 01-03-1841. Kilde: KB-opslag 104, nr. 1. Dannemare sogn (ny). Lolland Sønder h. Maribo a. År 1874-1892. KB_M_559_3_009_007231561_00120. Død 27-03-1895: Maren Johanne Christensen dør 27-03-1895 i Langholm, Dannemare sogn og bliver begravet 03-04-1895 på Dannemare kirkegård. Parcellist i Langholm Peder Thomsens hustru, født i Langholm. Datter af parcellist Christen Nielsen og hustru Maren Andersdatter, Langholm, Dannemare sogn Kilde: KB-opslag 277, nr. 1. Dannemare sogn. Lolland Sønder h. Maribo a. År 1892-1927. KB_1892_559_3_007_0277a-DK. Folketællinger: FT-1845: Maribo, Lollands Sønder, Dannemare, Langholm, et Huus, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B2587: Rasmus Carlsen, 36, Gift, Huusmand, lever af sin Avling, Landet Maren Andersdatter, 33, Gift, hans Kone, Landet >> Maren Johanne Christensdatter, 4, Ugift, deres Barn, Dannemarre Christiane Rasmusdatter, 2, Ugift, deres Barn, Dannemarre FT-1850: Maribo, Lollands Sønder, Dannemare, Langholm, et Huus, , 84, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B3819: Rasmus Carlsen, 41, Gift, Huusmand, lever af sin Jordlod, Huusfader, Landet, Maribo A. Maren Andersdatter, 38, Gift, Hans Kone, Landet Karen Hansdatter, 73, Enke(mand), Hans Moder, Landet >> Maren Johanne Christensdatter, 9, Ugift, Deres Barn, Dannemarre Christiane Rasmusdatter, 7, Ugift, Deres Barn, Dannemarre Anders Rasmussen, 5, Ugift, Deres Barn, Dannemarre FT-1880: Maribo, Lollands Sønder, Dannemare, Dannemare By, et Hus, 127, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, d2225: >> Maren Johanne Madsen født Christensen, 38, Enke, Husmoder, Huseierinde, lever af sin Jordlod, Dannemare Sogn, Maribo Amt Anna Dorthea Hansen, 7, Ugift, hendes Barn, Dannemare Sogn, Maribo Amt (læs: Ane Dorthea Jensen, f. 23-11-1872 i Langholm, Dannemare sogn, datter af Jens Madsen og hustru Maren Johanne Christensen, KB-opslag 125, nr. 10. Konfirmeret 17-04-1887 i Tillitse kirke. KB-opslag 92. Dannemare sogn.) Laura Karen Louise Jensen, 3, Ugift, hendes Barn, Dannemare Sogn, Maribo Amt (læs: Laura Karen Elvine Jensen, f. 24-07-1876 i Langholm, Dannemare sogn, datter af Jens Madsen og hustru Maren Johanne Christensen, KB-opslag 43, nr. 9) Hans Christian Madsen, 10, Ugift, Pleiesøn, Dannemare Sogn, Maribo Amt (f. 28-11-1869 i Langholm, Dannemare sogn, søn af Jørgen Madsen og hustru Maren Johanne Jensen på 25½ år) Christen Mogensen, 22, Ugift, Husbestyrer, Dannemare Sogn, Maribo Amt