Correll_Dohlmann

Kirsten ChristensdatterAge: 76 years17821858

Name
Kirsten Christensdatter
Birth about 1782
Alias
Kirsten Madsen f. Christensdatter og Kirsten Christiansdatter

MarriageAnders MadsenView this family
June 9, 1801 (Age 19 years)
Birth of a daughter
#1
Anne Margrethe Andersdatter
September 26, 1810 (Age 28 years)
Christening of a daughterAnne Margrethe Andersdatter
October 21, 1810 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#2
Anne Dorthe Andersdatter
December 31, 1815 (Age 33 years)
Christening of a daughterAnne Dorthe Andersdatter
January 28, 1816 (Age 34 years)
Birth of a daughter
#3
Bodil Andersdatter
June 2, 1819 (Age 37 years)
Christening of a daughterBodil Andersdatter
June 20, 1819 (Age 37 years)
Death of a husbandAnders Madsen
March 9, 1829 (Age 47 years)
Burial of a husbandAnders Madsen
March 14, 1829 (Age 47 years)
MarriageFrederik OlsenView this family
January 23, 1830 (Age 48 years)
Marriage of a childJørgen DiderichsenAnne Dorthe AndersdatterView this family
February 9, 1833 (Age 51 years)
Marriage of a childRasmus Clausen LauAnne Dorthe AndersdatterView this family
September 26, 1835 (Age 53 years)
Marriage of a childJens MadsenAnne Dorthe AndersdatterView this family
April 23, 1836 (Age 54 years)
Death April 23, 1858 (Age 76 years)
Burial April 28, 1858 (5 days after death)
Family with Anders Madsen - View this family
husband
herself
Marriage: June 9, 1801Vestenskov kirke
15 years
daughter
-5 years
daughter
9 years
daughter
Family with Frederik Olsen - View this family
husband
herself
Marriage: January 23, 1830Vestenskov kirke
Anders Madsen + Magrethe Christophersdatter - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: 1796
2 years
step-son
2 years
step-daughter

Shared note
Kirsten Christensdatter alias Kirsten Madsen f. Christensdatter og Kirsten Christiansdatter Født: ca. 1782 i Vestenskov sogn Gift 09-06-1801: Enkemand Anders Madsen i Rårup (Vestenskov sogn) gifter sig den 09-06-1801 i Vestenskov kirke med pige Kirsten Christensdatter i Brødebølle (Vestenskov sogn). Kilde: KB-opslag 125, spalte 2, nr. 3. Vestenskov sogn (ny). Lolland Sønder h. Maribo a. År 1743-1810. KB_M_570_1_002_007211437_00255 Gift 23-01-1830: Ungkarl Frederik Olsen på 30 år, af Gloslunde, gifter sig 23-01-1830 i Vestenskov kirke med enken Kirsten Christensdatter af Rårup, 47 år gl. Kilde: KB-opslag 144, nr. 1, side 147. Vestenskov sogn (ny). Lolland Sønder h. Maribo a. År 1829-1858. KB_M_570_3_006_007211436_00358. Død 23-04-1858: Kirsten Christiansdatter dør 23-04-1858 i Rårup, Vestenskov sogn, 76 år gl., og bliver begravet 28-04-1858 på Vestenskov kirkegård. Aftægtsmand Frederik Olsens hustru i Rårup. Kilde: KB-opslag 252, nr. 5. Vestenskov sogn. Lolland Sønder h. Maribo a. År 1838-1865. KB_570_2_003_K09-23-A. Folketællinger: FT-1834: Maribo, Lollands Sønder, Vestenskov, Raarup, et Huus, , 28, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B1222: Fredrik Olsen, 34, Gift, Huusmand med Jord >> Kirsten Christensd., 52, Gift, hans Kone Anne Magrethe Andersd., 24, Ugift, hans Datter Hans Larsen, 38, Enke(mand), Inderste og Dagleier FT-1840: Maribo, Lollands Sønder, Vestenskov, Raarup, 1 Huus, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, B2585: Frederik Olsen, 40, Gift, Huusmand >> Kirsten Madsdatter, 58, Gift, Hans Kone (alias Kirsten Madsen f. Christensdatter) Ane Margrethe Andersdatter, 29, Ugift, Deres Datter FT-1845: Maribo, Lollands Sønder, Vestenskov, Raarup Bye, et Huus, , 117, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B3817: Jørgen Jacobsen, 41, Gift, Fæstehuusmand, Dagleier, Westenskov S. Maribo A. Bodil Andersdatter, 25, Gift, hans Kone, Westenskov S. Maribo A. Karen Marie Jørgensdatter, 1, -, deres Barn, Westenskov S. Maribo A. Frederik Olsen, 43, Gift, Aftægtsmand, Græshauge S. Maribo A. >> Kirsten Christensdatter, 62, Gift, hans Kone, Westenskov Kirsten Christensdatter er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 243 - 4 x tipoldemor (1) Mettes ane 115 - 3 x tipoldemor (1) Sonjas ane 51 - 2 x tipoldemor