Correll_Dohlmann

Karen Andersdatter1818

Name
Karen Andersdatter
Birth February 2, 1818
Alias
tvilling til Dorthe Andersdatter

Birth of a sisterDorthe Andersdatter
February 2, 1818
Death of a sisterDorthe Andersdatter
February 2, 1883 (Age 65 years)
Burial of a sisterDorthe Andersdatter
February 9, 1883 (Age 65 years)
Death

Shared note
Karen Andersdatter tvilling til Dorthe Andersdatter Født: 02-02-1818 i Lindeskov (Overdrev), Boeslunde sogn. Datter af Anders Jeppesen og Karen Nielsdatter i Lindeskov. Kilde: Hendes konfirmation og hendes død. Konfirmeret 29-04-1832: Karen Andersdatter i Lindeskov, Boeslunde sogn konfirmeret 29-04-1832 i Boeslunde kirke. Datter af husfolk: Anders Jeppesen og hustru Karen Nielsdatter i Lindeskov, Boeslunde sogn. Kundskab og opførsel: Indskrænket, temmelig veloplært, sædelig. Kilde: KB-opslag 123, nr. 11. Boeslunde. År 1826-1839. KB_417_2_001_K05-07-A. Konfirmeret 29-04-1832: Hendes tvillingsøster Dorthe Andersdatter i Lindeskov, Boeslunde sogn konfirmeret 29-04-1832 i Boeslunde kirke. Datter af husfolk: Anders Jeppesen og hustru Karen Nielsdatter i Lindeskov, Boeslunde sogn. Kundskab og opførsel for Dorthe Andersdatter: Flittig, temmelig veloplært. Kilde: KB-opslag 123, nr. 12. Boeslunde. År 1826-1839. KB_417_2_001_K05-07-A.