Correll_Dohlmann

Lorenze JensenAge: 71 years19151987

Name
Lorenze Jensen
Birth December 29, 1915
Alias
Lorenze Bjerre f. Jensen

Christening August 6, 1916 (Age 7 months)
MarriageCarl Johan Bonné BjerreView this family
July 15, 1939 (Age 23 years)
Birth of a daughter
#1
Karen Bonné Bjerre
January 19, 1940 (Age 24 years)
Christening of a daughterKaren Bonné Bjerre
March 25, 1940 (Age 24 years)
Death of a daughterKaren Bonné Bjerre
October 16, 1940 (Age 24 years)
Burial of a daughterKaren Bonné Bjerre
October 21, 1940 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#2
Karen Bonné Bjerre
August 10, 1941 (Age 25 years)
Christening of a daughterKaren Bonné Bjerre
December 21, 1941 (Age 25 years)
Death of a husbandCarl Johan Bonné Bjerre
1984 (Age 68 years)
Burial of a husbandCarl Johan Bonné Bjerre
1984 (Age 68 years)
Death February 4, 1987 (Age 71 years)
Burial 1987 (Age 71 years)
Family with Carl Johan Bonné Bjerre - View this family
husband
herself
Marriage: July 15, 1939b.v. på Frederiksberg Rådhus
6 months
daughter
Karen Bonné Bjerre
Birth: January 19, 1940 25 24Frederiksberg hospital, Godthåbs sogn
Death: October 16, 1940Frederiksberg hospital, Godthåbs sogn
19 months
daughter
Karen Bonné Bjerre
Birth: August 10, 1941 27 25Diakonissestiftelsen, Peter Bangs Vej 1, Frbg. i Solbjerg sogn, Frbg.
Death: March 26, 2005Sygehuset i Kristiansstad, Blekinge Län, Sverige

Shared note
Lorenze Jensen alias Lorenze Bjerre f. Jensen Født: 29-12-1915 på Skive Thinggade 17, Skive sogn og døbt 06-08-1916 i Skive kirke - datter af tømrer Christian Jensen og hustru Christine Petersen, 25 år gl., i Skive. Faddere: Inger Marie Christoffersen. Teglværksarbejder Jakob Jakobsen og hustru Katrhine. Samt faderen. Anmærkn.: Noteret i Skive Landsogns Ministerialbog ifølge begæring af Sognerådet af 21-01-1916. Meldt til Skive Byråds Fattigudvalg den 24-01-1916. Kilde: KB-opslag 107, nr. 98, side 106. Skive sogn. Hindborg h. Viborg a. År 1912-1921. KB_1892_C200_G_024_0106a-FK. Gift 15-07-1939: Carl Johan Bonné Bjerre, ugift, fabrikarbejder, boende Højdevangs Alle 5A, Kbh. (f. 10-08-1914 i Hurup sogn, Thisted amt) gifter sig borgerligt den 15-07-1939 på Frederiksberg Rådhus med Lorenze Jensen, ugift, husassistent, boende Holger Danskes Vej 27A, Frederiksberg (f. 29-12-1915 i Skive). Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Frederiksberg Rådhus. År 1939, lb.nr. 347. AO-opslag 150. Side 148. Aegteskab_00000_8003666131_8003666131_0150. Parret siden skilt. Død 04-02-1987: Lorenze Bjerre f. Jensen dør 04-02-1987 på Frederiksberg hospital, Godthåb sogn, 71 år gl., og bliver begravet på Søndermarkskrematoriets kirkegård, Frederiksberg. Kilde: Michael Kwadwo Bonné Boakye-Yiadom