Correll_Dohlmann

Helene Kristiane NielsenAge: 93 years19172010

Name
Helene Kristiane Nielsen
Birth June 23, 1917 28 24
Alias
Helene Christiane Nielsen og Helene Christiane Laugesen f. Nielsen

Christening September 9, 1917 (Age 2 months)
Birth of a sisterSigrid Rasmine Nielsen
December 7, 1918 (Age 17 months)
Occupation
Redaktionsmedarbejder. Revisor. Egen møbelforretning i Ringsted

Christening of a sisterSigrid Rasmine Nielsen
February 23, 1919 (Age 20 months)
Birth of a brotherGeorg Nielsen
August 10, 1920 (Age 3 years)
Christening of a brotherGeorg Nielsen
October 17, 1920 (Age 3 years)
Birth of a sisterEsther Margrethe Nielsen
September 15, 1921 (Age 4 years)
Birth of a sisterInga Irene Nielsen
October 29, 1924 (Age 7 years)
Death of a maternal grandfatherAnders Peter Andersen
April 9, 1936 (Age 18 years)
MarriageRobert LaugesenView this family
August 16, 1940 (Age 23 years)
Death of a fatherPeter Nielsen
March 3, 1951 (Age 33 years)
Death of a husbandRobert Laugesen
July 5, 1971 (Age 54 years)
Death of a motherAnna Kirstine Andersen
November 10, 1972 (Age 55 years)
Death of a sisterSigrid Rasmine Nielsen
July 6, 1993 (Age 76 years)
Death of a sisterInga Irene Nielsen
December 26, 1994 (Age 77 years)
Death of a sisterEdith Kirstine Nielsen
March 8, 2005 (Age 87 years)
Death of a sisterEsther Margrethe Nielsen
December 4, 2009 (Age 92 years)

Death July 8, 2010 (Age 93 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 4, 1915Benløse kirke
5 months
elder sister
14 months
herself
17 months
younger sister
20 months
younger brother
13 months
younger sister
3 years
younger sister
Family with Robert Laugesen - View this family
husband
herself
Marriage: August 16, 1940Benløse kirke

Shared note
Helene Kristiane Nielsen alias Helene Christiane Nielsen og Helene Christiane Laugesen f. Nielsen Født: 23-06-1917 i Benløse Skel og sogn og døbt 09-09-1917 i Benløse kirke - datter af karetmager Peter Nielsen af Benløse sogn og hustru Anna Kirstine Nielsen f. Andersen, 24 år. Kilde: KB-opslag 159, nr. 8. Benløse sogn. Ringsted h. Sorø a. K.M. År 1902-1925. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148276#148276,24492863 Erhverv: Redaktionsmedarbejder på Venstre Folkeblad og intern revisor samme sted. I april 1946 - egen møbelforretning i Ringsted sammen med sin ægtefælle. Gift 16-08-1940: Ungkarl, snedkersvend Robert Laugesen, Køgevej 7, Ringsted (f. 23-03-1913 i Vetterslev sogn, søn af smedemester Aksel Christian Ludvig Laugesen og hustru Martha Marie f. Nielsen, Køgevej 7, Ringsted) gifter sig 16-08-1940 i Sct. Bendts kirke, Ringsted med pige, bogholderske Helene Christiane Nielsen, Skelhusene, Benløse sogn, Sorø amt, f. 23-06-1917 i Benløse, datter af karetmager Peter Nielsen og hustru Anna Kirstine f. Andersen af Skelhusene, Benløse. Vidner: Brudgommens mor, fru Martha Marie Laugesen f. Nielsen, Køgevej 7, Ringsted, og brudens far, karetmager Peter Nielsen, Skelhusene, Benløse. Kilder: KB-opslag 120, nr. 13. Ringsted sogn og herred. Sorø a. K.M. År 1932-1944. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154823#154823,25844317 samt KB-opslag 158, side 155. Benløse sogn. Ringsted h. Sorø a. K.M. År 1939-1950. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148280#148280,24493750 Død 08-07-2010: Helene Christiane Laugesen f. Nielsen dør 08-07-2010, 93 år gl. Kilde: Bogen: "Ole Hugger Slægten" fra Kværkeby sogn udgivet i 2010, side 183, nr. XII.C.6.b. 3 børn i ægteskabet: Anne-Lise Laugesen Leif Laugesen Birgit Laugesen Kilde: Bogen: "Ole Hugger Slægten" fra Kværkeby sogn udgivet i 2010, side 183-188