Correll_Dohlmann

Sigrid Rasmine NielsenAge: 74 years19181993

Name
Sigrid Rasmine Nielsen
Birth December 7, 1918 29 26
Alias
Sigrid Rasmine Jørgensen f. Nielsen

Christening February 23, 1919 (Age 2 months)
Birth of a brotherGeorg Nielsen
August 10, 1920 (Age 20 months)
Occupation
Regnskabsmedarbejder og forpagter af Himmelev Hallens cafeterie

Christening of a brotherGeorg Nielsen
October 17, 1920 (Age 22 months)
Birth of a sisterEsther Margrethe Nielsen
September 15, 1921 (Age 2 years)
Birth of a sisterInga Irene Nielsen
October 29, 1924 (Age 5 years)
Death of a maternal grandfatherAnders Peter Andersen
April 9, 1936 (Age 17 years)
MarriageFrede JørgensenView this family
July 14, 1940 (Age 21 years)
Death of a fatherPeter Nielsen
March 3, 1951 (Age 32 years)
Death of a motherAnna Kirstine Andersen
November 10, 1972 (Age 53 years)
Death of a husbandFrede Jørgensen
October 4, 1974 (Age 55 years)

Death July 6, 1993 (Age 74 years)
Family with parents - View this family
father
mother
elder sister
sister
Private
herself
20 months
younger brother
13 months
younger sister
3 years
younger sister
Family with Frede Jørgensen - View this family
husband
herself
Marriage: July 14, 1940Benløse kirke

Shared note
Sigrid Rasmine Nielsen alias Sigrid Rasmine Jørgensen f. Nielsen Født: 07-12-1918 i Benløse Skel, Benløse sogn og døbt 23-02-1919 i Benløse kirke - datter af karetmager Peter Nielsen af Benløse sogn og hustru Anna Kirstine Nielsen f. Andersen, 25 år gl. Faddere: Moderen. Fru Signe Jensen, Benløse. Smed Jensens ??. Møller, Hans Jensen, Benløse samt faderen. Kilde: KB-opslag 164, nr. 13. Benløse sogn. Ringsted h. Sorø a. K.M. År 1902-1925. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148276#148276,24492868 Erhverv: Husassistent. Medhjælp i sin ægtefælles smedeforretning hvor hun passede regnskaberne og regnskabsmedarbejder i Himmelev Hallens cafeterie som hun havde forpagtet. Gift 14-07-1940: Ungkarl, smedesvend Frede Jørgensen, Kimmerslev sogn, Kbhvns. amt gl. Roskilde amt (f. 05-03-1919 i Nørre Dalby sogn, Kbhvns. amt, søn af smedemester Jens Peter Jørgensen og hustru Jensine Fransiska Kristiane Andersen af Kimmerslev) gifter sig 14-07-1940 i Benløse kirke med pige, husassistent Sigrid Rasmine Nielsen, Sct. Knudsgade 5, Ringsted, f. 07-12-1918 i Benløse sogn, datter af karetmager Peter Nielsen af Benløse sogn og hustru Anna Kirstine f. Andersen, Benløse sogn. Kilde: KB-opslag 158, nr. 4. Benløse sogn. Ringsted h. Sorø a. K.M. År 1939-1950. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148280#148280,24493750 Død 06-07-1993: Sigrid Rasmine Jørgensen f. Nielsen dør 06-07-1993 i Ringsted, 74 år gl. 3 børn i ægteskabet: Hanne Jørgensen Niels Hersum Jørgensen Kirsten Jørgensen Kilde: Bogen: "Ole Hugger Slægten" fra Kværkeby sogn udgivet i 2010, side 189-191, nr. XII.C.6.c.