Correll_Dohlmann

Esther Margrethe NielsenAge: 88 years19212009

Name
Esther Margrethe Nielsen
Birth September 15, 1921 32 28
Alias
Esther Margrethe Laugesen f. Nielsen

Birth of a sisterInga Irene Nielsen
October 29, 1924 (Age 3 years)
Death of a maternal grandfatherAnders Peter Andersen
April 9, 1936 (Age 14 years)
MarriageErik Peter LaugesenView this family
November 4, 1945 (Age 24 years)
Death of a fatherPeter Nielsen
March 3, 1951 (Age 29 years)
Death of a husbandErik Peter Laugesen
April 23, 1961 (Age 39 years)
Burial of a husbandErik Peter Laugesen
April 27, 1961 (Age 39 years)
Death of a motherAnna Kirstine Andersen
November 10, 1972 (Age 51 years)
Death of a sisterSigrid Rasmine Nielsen
July 6, 1993 (Age 71 years)
Death of a sisterInga Irene Nielsen
December 26, 1994 (Age 73 years)
Death of a sisterEdith Kirstine Nielsen
March 8, 2005 (Age 83 years)
Occupation
Ekspeditrice. Siden kontormedhjælper i ægtefællens malerværksted

Death December 4, 2009 (Age 88 years)

Family with parents - View this family
father
mother
elder sister
sister
Private
elder sister
20 months
elder brother
13 months
herself
3 years
younger sister
Family with Erik Peter Laugesen - View this family
husband
herself
Marriage: November 4, 1945Sct. Bendts kirke

Shared note
Esther Margrethe Nielsen alias Esther Margrethe Laugesen f. Nielsen Født: 15-09-1921 i Benløse Skel, Benløse sogn og døbt 04-12-1921 i Benløse kirke - datter af karetmager Peter Nielsen, 31 år, af Benløse sogn og hustru Anna Kirstine f. Andersen, 27 år. Faddere: Forældrene samt frk. Margrethe Jensen, og vognmand Herman Nielsen - alle Benløse. Kilde: KB-opslag 173, nr. 10. Benløse sogn. Ringsted h. Sorø a. K.M. År 1902-1925. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148276#148276,24492877 Erhverv: Ekspeditrice. Kontormedhjælper i ægtefællens malerværksted hvor hun overtog kontorjobbet efter hans død. Gift 04-11-1945: Ungkarl, malermester Erik Peter Laugesen, Teglovnsvej 29, Ringsted (f. 12-01-1920 i Ringsted købstad, søn af smedesvend Axel Christian Ludvig Laugesen og hustru Martha Marie Laugesen f. Nielsen - moderen bor Valdemarsgade 19, Ringsted) gifter sig 04-11-1945 i Sct. Bendts kirke med pige, ekspeditrice Esther Margrethe Nielsen, Roskildevej 98 A, Benløse, f. 15-09-1921 i Benløse sogn, datter af karetmager Peter Nielsen og hustru Anna Kirstine Nielsen f. Andersen, af Roskildevej 98 A, Benløse. Vidner: Brudgommens mor og brudens far. Kilde: KB-opslag 26, nr. 38. Ringsted sogn. Ringsted h. Sorø a. K.M. År 1944-1954. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154824#154824,25844425 Død 04-12-2009: Esther Margrethe Laugesen f. Nielsen dør 04-12-2009, 88 år gl. 3 børn i ægteskabet: Dorthe Lis Laugesen Peter Steen Laugesen Anne-Mette Laugesen Kilde: Bogen: "Ole Hugger Slægten" fra Kværkeby sogn udgivet i 2010, side 194-196, nr. XII.C.6.e.