Correll_Dohlmann

Inga Irene NielsenAge: 70 years19241994

Name
Inga Irene Nielsen
Birth October 29, 1924 35 31
Alias
Inga Irene Jensen f. Nielsen

Death of a maternal grandfatherAnders Peter Andersen
April 9, 1936 (Age 11 years)
MarriageErik JensenView this family
September 21, 1946 (Age 21 years)
Death of a fatherPeter Nielsen
March 3, 1951 (Age 26 years)
Death of a motherAnna Kirstine Andersen
November 10, 1972 (Age 48 years)
Death of a sisterSigrid Rasmine Nielsen
July 6, 1993 (Age 68 years)
Death December 26, 1994 (Age 70 years)
Family with parents - View this family
father
mother
elder sister
sister
Private
elder sister
20 months
elder brother
13 months
elder sister
3 years
herself
Family with Erik Jensen - View this family
husband
herself
Marriage: September 21, 1946Benløse kirke

Shared note
Inga Irene Nielsen alias Inga Irene Jensen f. Nielsen Født: 29-10-1924 i Benløse Skel, Benløse sogn - datter af karetmager Peter Nielsen af Benløse sogn, f. 22-04-1889, og hustru Anna Kirstine f. Andersen, f. 04-11-1892. Kilde: KB-opslag 187, nr. 16. Benløse sogn. Ringsted h. Sorø a. K.M. År 1902-1925. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148276#148276,24492891 Gift 21-09-1946: Ungkarl, mekanikersvend, p.t. soldat, Erik Jensen af Skolegade 4, Ringsted (f. 10-11-1923 i Ringsted købstad, søn af rutebilejer Niels Kristian Jensen og hustru Ida Marryetta Vinding f. Jensen, af Skolegade 4, Ringsted) gifter sig 21-09-1946 i Benløse kirke med pige, bogholderske Inga Irene Nielsen af Brogade 19, Ringsted, f. 29-10-1924 i Benløse sogn, datter af karetmager Peter Nielsen af Benløse sogn og hustru Anna Kirstine Nielsen f. Andersen, af Roskildevej 98 A, Benløse. Kilde: KB-opslag 46, side 42. Ringsted sogn og herred. Sorø amt. K.M. År 1944-1954. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154824#154824,25844445 Død 26-12-1994: Inga Irene Jensen f. Nielsen dør 26-12-1994 i Ringsted, 70 år gl. 4 børn i ægteskabet: Svend Erik Vinding Jensen Ole Vinding Jensen Per Vinding Christian Vinding Jensen Kilde: Bogen: "Ole Hugger Slægten" fra Kværkeby sogn udgivet i 2010, side 196-198, nr. XII.C.6.f.