Correll_Dohlmann

Marta Marie Nilsen1888

Name
Marta Marie Nilsen
Birth July 23, 1888
Alias
Martha Marie Laugesen f. Nielsen

Christening September 2, 1888 (Age 41 days)
MarriageAxel Christian Ludvig LaugesenView this family
December 8, 1906 (Age 18 years)
Birth of a son
#1
Robert Laugesen
March 23, 1913 (Age 24 years)
Occupation
Syerske

Christening of a sonRobert Laugesen
June 15, 1913 (Age 24 years)
Birth of a son
#2
Erik Peter Laugesen
January 12, 1920 (Age 31 years)
Christening of a sonErik Peter Laugesen
March 7, 1920 (Age 31 years)
Marriage of a childErik Peter LaugesenEsther Margrethe NielsenView this family
November 4, 1945 (Age 57 years)
Death of a husbandAxel Christian Ludvig Laugesen
February 22, 1955 (Age 66 years)
Burial of a husbandAxel Christian Ludvig Laugesen
February 26, 1955 (Age 66 years)
Death of a sonErik Peter Laugesen
April 23, 1961 (Age 72 years)
Burial of a sonErik Peter Laugesen
April 27, 1961 (Age 72 years)
Death of a sonRobert Laugesen
July 5, 1971 (Age 82 years)
Death

Family with Axel Christian Ludvig Laugesen - View this family
husband
herself
Marriage: December 8, 1906Ringsted kirke (Sankt Hans kapel)
6 years
son
Robert Laugesen
Birth: March 23, 1913 30 24Vetterslev Skovmark, Vetterslev sogn
Death: July 5, 1971Ringsted
7 years
son

Shared note
Marta Marie Nilsen alias Martha Marie Laugesen f. Nielsen Født: 23-07-1888 i Alkestrup, Sædder sogn, Bjæverskov herred og døbt 02-09-1888 i Sædder kirke - datter af gårskarl (siden gæstgiver) Peder Nilsen, Alkestrup, og hustru Maren Jensen, 31 år. Kilde: KB-opslag 63, nr. 7. Sædder sogn (ny). Bjæverskov herred. Præstø amt. År 1867-1892. KB_M_495_3_011_007233250_00096. Konfirmeret 05-10-1902 i Ringsted kirke. Kilde: Hendes vielse Erhverv: Syerske Gift 08-12-1906: Ungkarl, smedemester Axel Christian Ludvig Laugesen på 24 år, af Munkebjergby (f. 26-11-1882 i Munkebjergby, døbt 07-01-1883 i Munkebjergby kirke og konfirmeret 25-01-1897 i Munkebjergby kirke, søn af gartner Peter Laugesen og hustru Ane Dorthea Laugesen f. Johansen, af Munkebjergby) gifter sig 08-12-1906 i Ringsted kirke (Sankt Hans kapel) med pige Martha Marie Nielsen på 18 år, af Ringsted (f. 23-07-1888 i Sædder sogn, Bjæverskov herred, døbt 02-09-1888 i Sædder kirke og konfirmeret 05-10-1902 i Ringsted kirke, datter af fhv. gæstgiver Peder Nielsen og afdøde hustru Maren f. Jensen, af Ringsted). Vidner: Peter Laugesen, gartner og landpost, Bromme samt Peder Nielsen, fhv. gæstgiver, Ringsted Kilde: KB-opslag 54, nr. 27. Ringsted sogn og herred. Sorø amt. År 1898-1912. KB_1892_402_3_028_0053a-V.