Correll_Dohlmann

Joline Olivia Olsen1874

Name
Joline Olivia Olsen
Birth January 19, 1874
Alias
Joline Olivia Birch f. Olsen

MarriageWilhelm Salomon BirchView this family
August 31, 1906 (Age 32 years)
Death

Family with Wilhelm Salomon Birch - View this family
husband
herself
Marriage: August 31, 1906b.v. på Københavns Rådhus

Shared note
Joline Olivia Olsen alias Joline Olivia Birch f. Olsen Født: 19-01-1874 i Rødby - datter af murermester Lars Olsen og hustru Vilhelmine f. Rohde af Rødby. Kilde: Hendes vielse Gift 31-08-1906: Vilhelm Salomon Birch, ungkarl, fyrbøder, 39 år gl., af Kbh., (f. 01-03-1867 i Kbh., søn af fhv. assistent Niels Salomon Birch af Kbh. og afdøde hustru Laura Vilhelmine f. Seitzberg) gifter sig borgerligt 31-08-1906 på Københavns Rådhus med Joline Olivia Olsen, ugift, 32 år, boende Fredericiagade 42, Kbh. (f. 19-01-1874 i Rødby, datter af murermester Lars Olsen og hustru Vilhelmine f. Rohde af Rødby). Forlovere: Brudgommens far og Rasmus Peter Petersen, kusk, Aalborggade 5, 3. sal. Kilde: KB-opslag 20, nr. 46. Frederiks sogn. Kbh. År 1905-1916. 1892_017_3_007_0019a-V.