Correll_Dohlmann

Petrea Christine Nielsen1884

Name
Petrea Christine Nielsen
Birth July 15, 1884
Alias
Petrea Christine Birch f. Nielsen

MarriageOlaf Emil Georg BirchView this family
November 18, 1906 (Age 22 years)
Death

Family with Olaf Emil Georg Birch - View this family
husband
herself
Marriage: November 18, 1906Brorsons kirke, Kbh.

Shared note
Petrea Christine Nielsen alias Petrea Christine Birch f. Nielsen Født: 15-07-1884 i København - datter af agent Ferdinand Nielsen og hustru Ane Marie f. Larsen. Kilde: Hendes vielse Gift 18-11-1906: Ungkarl, mekaniker Oluf Emil Georg Birch på 28 år, Skyttegade 17, 3. sal, Kbh. (f. 20-10-1878 i Holmens sogn, Kbh., søn af skriver i Søetaten Niels Salomon Birch og hustru Laura Vilhelmine f. Seitzberg. Faderen bor i Delfingade 8, 1. sal) gifter sig 18-11-1906 i Brorsons kirke, Kbh. med pigen Petrea Christine Nielsen på 22 år, Skyttegade 17, 2. sal (f. 15-07-1884 i Kbh., datter af agent Ferdinand Nielsen og hustru Ane Marie f. Larsen, som bor i Skyttegade 17, 2. sal, Kbh. Forlovere: Parternes fædre. Kilde: KB-opslag 82, nr. 62. Brorsons sogn. År 1901-1919. KB_1892_003_3_007_0081a-V.