Correll_Dohlmann

Hans Kristian. Jensen f. 29-05-1886 g.m. Maren Sofie Jensen f. Andersen

Hans Kristian JensenAge: 81 years18861967

Name
Hans Kristian Jensen
Birth May 29, 1886
Alias
Hans Christian Jensen

Christening July 25, 1886 (Age 57 days)
Birth of a son
#1
Vagn Rikard Jensen
August 17, 1915 (Age 29 years)
Occupation
Møller. Drev Sandby Mølle

Christening of a sonVagn Rikard Jensen
September 12, 1915 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#2
Gerda Sofie Jensen
January 27, 1919 (Age 32 years)
Christening of a daughterGerda Sofie Jensen
March 30, 1919 (Age 32 years)
Birth of a son
#3
Hans Birkmann Jensen
July 16, 1920 (Age 34 years)
Christening of a sonHans Birkmann Jensen
August 29, 1920 (Age 34 years)
Birth of a daughter
#4
Agnes Kristine Jensen
June 24, 1922 (Age 36 years)
Christening of a daughterAgnes Kristine Jensen
July 23, 1922 (Age 36 years)
Marriage of a childCarl Alfred Børge JensenGerda Sofie JensenView this family
June 15, 1940 (Age 54 years)
Marriage of a childErik AndersenAgnes Kristine JensenView this family
April 1, 1942 (Age 55 years)
Death of a wifeMaren Sofie Andersen
March 5, 1943 (Age 56 years)
Burial of a wifeMaren Sofie Andersen
March 10, 1943 (Age 56 years)
Marriage of a childVagn Rikard JensenElse Irene AndersenView this family
May 9, 1943 (Age 56 years)
Death August 31, 1967 (Age 81 years)
Burial September 5, 1967 (5 days after death)
Family with Maren Sofie Andersen - View this family
himself
wife
son
Vagn Rikard Jensen
Birth: August 17, 1915 29 29Mulstrup, Nordrupøster sogn
Death: November 5, 1975Dianalund, Tersløse sogn
3 years
daughter
18 months
son
Hans Birkmann Jensen
Birth: July 16, 1920 34 34Benløse mark og sogn, Ringsted herred
Death: March 24, 1998Hørsholm
23 months
daughter
daughter
Private

Shared note
Hans Kristian Jensen alias Hans Christian Jensen Født: 29-05-1886 i Østrup, Undløse sogn, Merløse herred, Holbæk amt og hjemmedøbt ca. 08-06-1886. Fremstillet 25-07-1886 i Undløse kirke. Søn af husmand Rasmus Jensen og hustru Maren Sofie Nielsen på 21 år, der p.t. opholder sig i Nyvænge, Østrup. Kilde: KB-opslag 29, nr. 8. Undløse sogn. Merløse herred. Holbæk amt. H.M. År 1880-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=206428#206428,39189396 Erhverv: Møller. Drev Sandby Mølle. Siden arbejdsmand på oplagsplads. Gift 26-12-1913: Ungkarl, møllersvend Hans Christian Jensen af Nordrup sogn (f. 29-05-1886 i Østrup, Undløse sogn, Merløse herred, Holbæk amt, søn af husmand Rasmus Jensen og hustru Maren Sofie f. Nielsen, af Ugerløse sogn) gifter sig 26-12-1913 i Benløse kirke med pigen Maren Sofie Andersen af Benløse sogn, f. 22-08-1885 i Benløse sogn, datter af gårdmand Anders Peter Andersen og hustru Kristiane f. Kristiansen (Christiane f. Christiansen) af Benløse sogn . Kilde: KB-opslag 25, nr. 8. Benløse sogn. Ringsted h. Sorø a. K.M. År 1901-1938. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148279#148279,24493338 Død 31-08-1967: Hans Christian Jensen dør 31-08-1967 på Sæby sygehus, Sæby sogn, Løve herred, Holbæk amt, 81 år gl., og bliver begravet 05-09-1967 på Ringsted kirkegård. Enkemand, fhv. møller, af Fjenneslev by og sogn, Alsted herred, Sorø amt. Født 29-05-1886 i Undløse sogn, søn af husmand Rasmus Jensen og hustru Maren Sofie Nielsen. Afdøde ægtefælle: Maren Sophie Andersen. - Sidste fælles bopæl: Søndergade 18, Ringsted. Anm.: S.A. (Skifteattest) - Løve herred 1. sep. 1967. Begravelsen meddelt 5. sep. 1967. Kilder: KB-opslag 78, side 75. Ringsted sogn. K.M. År 1965-1969. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154833#154833,25846459 samt Bogen: "Ole Hugger Slægten" fra Kværkeby sogn udgivet i 2010, side 163, nr. XII.C.3. 5 børn i ægteskabet: Vagn Rikard Jensen Gerda Sofie Jensen Hans Birkmann Jensen Agnes Kristine Jensen Dagny Tove Jensen
Media objectHans Kristian. Jensen f. 29-05-1886 g.m. Maren Sofie Jensen f. AndersenHans Kristian. Jensen f. 29-05-1886 g.m. Maren Sofie Jensen f. Andersen
Format: image/jpeg
Image dimensions: 385 × 621 pixels
File size: 166 KB
Type: Photo