Correll_Dohlmann

Gerda Sofie JensenAge: 89 years19192008

Name
Gerda Sofie Jensen
Birth January 27, 1919 32 33
Alias
Gerda Sofie Jensen f. Jensen

Christening March 30, 1919 (Age 2 months)
Birth of a brotherHans Birkmann Jensen
July 16, 1920 (Age 17 months)
Christening of a brotherHans Birkmann Jensen
August 29, 1920 (Age 19 months)
Birth of a sisterAgnes Kristine Jensen
June 24, 1922 (Age 3 years)
Christening of a sisterAgnes Kristine Jensen
July 23, 1922 (Age 3 years)
Death of a maternal grandfatherAnders Peter Andersen
April 9, 1936 (Age 17 years)
MarriageCarl Alfred Børge JensenView this family
June 15, 1940 (Age 21 years)
Death of a motherMaren Sofie Andersen
March 5, 1943 (Age 24 years)
Death of a husbandCarl Alfred Børge Jensen
June 26, 1964 (Age 45 years)
Burial of a husbandCarl Alfred Børge Jensen
July 1, 1964 (Age 45 years)
Death of a fatherHans Kristian Jensen
August 31, 1967 (Age 48 years)
Death of a brotherVagn Rikard Jensen
November 5, 1975 (Age 56 years)
Death of a brotherHans Birkmann Jensen
March 24, 1998 (Age 79 years)
Death of a sisterAgnes Kristine Jensen
June 24, 2008 (Age 89 years)
Death October 14, 2008 (Age 89 years)
Family with parents - View this family
father
mother
elder brother
Vagn Rikard Jensen
Birth: August 17, 1915 29 29Mulstrup, Nordrupøster sogn
Death: November 5, 1975Dianalund, Tersløse sogn
3 years
herself
18 months
younger brother
Hans Birkmann Jensen
Birth: July 16, 1920 34 34Benløse mark og sogn, Ringsted herred
Death: March 24, 1998Hørsholm
23 months
younger sister
sister
Private
Family with Carl Alfred Børge Jensen - View this family
husband
Carl Alfred Børge Jensen
Birth: February 22, 1918Jordkalvhusene, Benløse sogn
Death: June 26, 1964Hovedvej 1A, ved 52, 6 km-stenen, Ortved, Vigersted sogn
herself
Marriage: June 15, 1940b.v. på Københavns Rådhus

Shared note
Gerda Sofie Jensen alias Gerda Sofie Jensen f. Jensen Født: 27-01-1919 i Benløse mark og sogn, Ringsted herred og døbt 30-03-1919 i Benløse kirke - datter af møller Hans Kristian Jensen, 32 år, af Benløse sogn, og hustru Maren Sofie f. Andersen, 33 år. Faddere: Moderen. Fru Maren Sofie Jensen, Brændholt, Ugerløse. Skovarbejder Laurits Johannes Jensen, Brændholt, Ugerløse. Karetmager Peter Nielsen, Benløse. Samt faderen. Kilde: KB-opslag 165, nr. 1. Benløse sogn. Ringsted herred. Sorø a. K.M. År 1902-1925. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148276#148276,24492869 Gift 15-06-1940: Ugift Carl Alfred Børge Jensen, f. 22-02-1918 i Benløse sogn, Sorø amt, murersvend, boende Søndergade 18, Ringsted, gifter sig borgerligt den 15-06-1940 på Københavns Rådhus med ugift Gerda Sofie Jensen, f. 27-01-1919 i Benløse sogn, Sorø amt, husassistent, boende Søndergade 18, Ringsted. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1940, lb.nr. 2525. AO-opslag 127. Side 125. Aegteskab_00000_8003625541_8003625541_0127. Død 14-10-2008: Gerda Sofie Jensen f. Jensen dør 14-10-2008 i Ringsted, 89 år gl. Kilde: Bogen: "Ole Hugger Slægten" fra Kværkeby sogn udgivet i 2010, side 167, nr. XII.C.3.b. 3 børn i ægteskabet: Anni Linde Jensen - alias Anni Linde Kleis f. Jensen Ole Linde Jensen Karen Linde Jensen - alias Karen Linde Riis f. Jensen