Correll_Dohlmann

Agnes Kristine JensenAge: 86 years19222008

Name
Agnes Kristine Jensen
Birth June 24, 1922 36 36
Alias
Agnes Kristine Andersen f. Jensen

Christening July 23, 1922 (Age 29 days)
Death of a maternal grandfatherAnders Peter Andersen
April 9, 1936 (Age 13 years)
MarriageErik AndersenView this family
April 1, 1942 (Age 19 years)
Death of a motherMaren Sofie Andersen
March 5, 1943 (Age 20 years)
Death of a fatherHans Kristian Jensen
August 31, 1967 (Age 45 years)
Death of a brotherVagn Rikard Jensen
November 5, 1975 (Age 53 years)
Death of a brotherHans Birkmann Jensen
March 24, 1998 (Age 75 years)
Death of a husbandErik Andersen
2008 (Age 85 years)

Occupation
Syerske

Death June 24, 2008 (Age 86 years)
Family with parents - View this family
father
mother
elder brother
Vagn Rikard Jensen
Birth: August 17, 1915 29 29Mulstrup, Nordrupøster sogn
Death: November 5, 1975Dianalund, Tersløse sogn
3 years
elder sister
18 months
elder brother
Hans Birkmann Jensen
Birth: July 16, 1920 34 34Benløse mark og sogn, Ringsted herred
Death: March 24, 1998Hørsholm
23 months
herself
sister
Private
Family with Erik Andersen - View this family
husband
herself
Marriage: April 1, 1942b.v. på Københavns Rådhus

Shared note
Agnes Kristine Jensen alias Agnes Kristine Andersen f. Jensen Født: 24-06-1922 i Sandby by og sogn, Tybjerg herred og døbt 23-07-1922 i Sandby kirke, Tybjerg herred - datter af møller Hans Christian Jensen, f. 29-05-1886, og hustru Maren Sophie Andersen, f. 22-08-1885, af Sandby by og sogn, Tybjerg herred. Kilde: KB-opslag 65, nr. 5. Sandby sogn. Tybjerg herred. Præstø amt. K.M. År 1911-1924. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155407#155407,25964167 Erhverv: Uddannet syerske. Ansat på Codan Gummi i Køge. Senere som syerske på K.V.K. i Køge. Siden kontorassistent hos Kvindeligt Arbejderforbund i Køge. I 1950 flytter familien til selvbygget hus i Lellinge. Gift 01-04-1942: Ugift Erik Andersen, underfodermester, boende Lille Svenstrup pr. Ringsted (f. 14-08-1918 i Ørslev sogn, Ringsted herred, Sorø amt) gifter sig borgerligt 01-04-1942 på Københavns Rådhus med ugift Agnes Kristine Jensen, syerske, boende Thorsgade 13, Kbh. (f. 24-06-1922 i Sandby sogn, Præstø amt). Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1942, lb.nr. 1030. AO-opslag 432. Side 430. Aegteskab_00000_8003625731_8003625731_0432. Død 24-06-2008: Agnes Kristine Andersen f. Jensen dør 24-06-2008 i Køge, 86 år gl. Kilde: Bogen: "Ole Hugger Slægten" fra Kværkeby sogn udgivet i 2010, side 171-172, nr. XII.C.3.d.