Correll_Dohlmann

Elisabeth ChristensdatterAge: 40 years17711811

Name
Elisabeth Christensdatter
Birth about 1771

Alias
Elise Christensdatter og Lise Kristensdatter

MarriageSøren JørgensenView this family
July 19, 1799 (Age 28 years)
Death April 8, 1811 (Age 40 years)
Burial April 16, 1811 (8 days after death)
Family with Søren Jørgensen - View this family
husband
herself
Marriage: July 19, 1799Skjørring kirke, Framlev herred
Søren Jørgensen + Bodil Nielsdatter - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: August 30, 1811Skjørring kirke, Framlev herred
6 months
step-daughter

Shared note
Elisabeth Christensdatter alias Elise Christensdatter og Lise Kristensdatter Født: ca. 1771 Gift 19-07-1799: Gårdmand Søren Jørgensen af Skjørring (søn af gårdmanden Jørgen Jensen i Skjørring) og pigen Elisabeth Christensdatter (alias Elise Christensdatter og Lise Kristensdatter, f. ca. 1771) gifter sig 19-07-1799 i Skjørring kirke, Framlev herred. Kilde: KB-opslag 98, side 97. Skjørring sogn (ny). Framlev herred. Århus amt. År 1798-1813. KB_M_C353A_D_002_007209745_00492. Samme dag og sted gifter Søren Jørgensens søster Helle sig: Gift 19-07-1799: ungkarl Hans Rasmusen af Terp, Skivholme sogn, gifter sig 19-07-1799 i Skjørring kirke, Framlev herred med pigen Helle Jørgensdatter, datter af gårdmanden Jørgen Jensen i Skjørring. Kilde: KB-opslag 98, side 97. Skjørring sogn (ny). Framlev herred. Århus amt. År 1798-1813. KB_M_C353A_D_002_007209745_00492. Død 08-04-1811: Elise Christensdatter dør 08-04-1811 i Skjørring sogn, Framlev herred, 40 år gl., og bliver begravet 16-04-1811 på Skjørring kirkegård, Framlev herred. Gårdmand Søren Jørgensens hustru i Skørring. Kilde: KB-opslag 119. Skjørring sogn (ny). Framlev herred. Århus amt. År 1798-1813. KB_M_C353A_D_002_007209745_00513. FT 1801: Aarhus, Framlev, Skørring, Skjørring, , 11, Kilde: ddd.dda.dk, FT 1801, A7621: Søren Jørgensen, 26, gift, Husbonde, Fæstebonde >> Liise Kristensdatter, 29, gift, Kone Simon Jørgensen, 22, ugift, Mandens bror Ellin Simonsdatter, 21, ugift, Tjenestepige Jørgen Jensen, 62, enke, Husbondens far (læs: enkemand)