Correll_Dohlmann

Sidse Catharine PedersdatterAge: 52 years17551807

Name
Sidse Catharine Pedersdatter
Birth about 1755

Alias
Sidse Marie Katrine Pedersdatter

MarriageSøren SørensenView this family
September 16, 1778 (Age 23 years)
Birth of a daughter
#1
Christine Sørensdatter
August 3, 1779 (Age 24 years)
Christening of a daughterChristine Sørensdatter
August 8, 1779 (Age 24 years)
Birth of a son
#2
Søren Peder Sørensen
April 9, 1781 (Age 26 years)
Christening of a sonSøren Peder Sørensen
April 12, 1781 (Age 26 years)
Birth of a son
#3
Hans Christian Sørensen
May 1, 1784 (Age 29 years)
Christening of a sonHans Christian Sørensen
May 5, 1784 (Age 29 years)
Birth of a son
#4
Niels Poderup Sørensen
June 4, 1786 (Age 31 years)
Christening of a sonNiels Poderup Sørensen
June 1786 (Age 31 years)
Birth of a daughter
#5
Anna Cathrine Sørensdatter
February 6, 1788 (Age 33 years)
Christening of a daughterAnna Cathrine Sørensdatter
February 10, 1788 (Age 33 years)
Birth of a son
#6
Søren Bøyesen Sørensen
November 24, 1789 (Age 34 years)
Christening of a sonSøren Bøyesen Sørensen
December 4, 1789 (Age 34 years)
Birth of a daughter
#7
Anna Marie Sørensdatter
May 16, 1794 (Age 39 years)
Christening of a daughterAnna Marie Sørensdatter
May 20, 1794 (Age 39 years)
Marriage of a childChristen KaarupChristine SørensdatterView this family
September 26, 1800 (Age 45 years)
Death April 26, 1807 (Age 52 years)
Burial April 29, 1807 (3 days after death)
Family with Søren Sørensen - View this family
husband
herself
Marriage: September 16, 1778i huset i Kalundborg
11 months
daughter
20 months
son
3 years
son
2 years
son
20 months
daughter
Anna Cathrine Sørensdatter
Birth: February 6, 1788 43 33Kalundborg Vor Frue sogn
Death: October 29, 1868Særslev by og sogn, Skippinge herred
22 months
son
Søren Bøyesen Sørensen
Birth: November 24, 1789 44 34Kalundborg Vor Frue sogn
Death: October 12, 1811Kalundborg Vor Frue sogn
5 years
daughter

Shared note
Sidse Catharine Pedersdatter alias Sidse Marie Katrine Pedersdatter Født: ca. 1755 Gift 16-09-1778: Søren Sørensen, kusk hos hr. konferenceråd de Cederfeld, gifter sig onsdag den 16-09-1778 i huset i Kalundborg med Sidse Catharine Pedersdatter - efter kongelig tilladelse af 26-08-1778. Kilde: KB-opslag 338. Kalundborg Vor Frue sogn (ny). År 1770-1815. KB_M_308_1_002_007211039_00340. Død 26-04-1807: Sidse Marie Pedersdatter (alias Sidse Catharine Pedersdatter) dør 26-04-1807 i Kalundborg Vor Frue sogn, og bliver begravet 29-04-1807 på Kalundborg Sct. Olai kirkegård. Møller og kusk Søren Sørensen kone i Kalundborg. Kilde: KB-opslag 294, nr. 23. Kalundborg Vor Frue sogn (ny). År 1770-1815. KB_M_308_1_002_007211039_00296 Folketællinger: FT-1787: Holbæk, Ars, Kalundborg Købstad, Callundborg Kiøbstad, Cordilgaden No 122, 133, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C1838: Søren Sørensen, 42, Gift, Hosbonde, Veiermøller >> Sidse Katrine Pedersdatter, 32, Gift, Hans Kone Kirstine Sørensdatter, 8, Ugift, Deres Datter Søren Peter Sørensen, 6, Ugift, Deres Søn Hans Christian Sørensen, 3, Ugift, Deres Søn Niels Sørensen, 1, Ugift, Deres Søn Peder Christensen, 23, Ugift, Tienestefolk, Møllersvend Niels Andersen, 16, Ugift, Tienestefolk, Møllerdreng. Anna Maria Thomasdatter, 20, Ugift, Tienestefolk, Tjenestepige. FT-1801: Bopæl: Holbæk, Ars, Kalundborg Købstad, Kordilgade, 120, F135, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B9470: Søren Sørensen, 56, Gift, Husbond, Møller, f. ca. 1745 >> Sidse Katrine [Pedersdatter], 46, Gift, hans Kone, f. ca. 1755 Søren Peter [Sørensen], 19, - deres Søn - Niels Poderup [Sørensen], 14, Ugift, deres Søn - Søren Bøyesen [Sørensen], 12, Ugift, deres Søn - Anne Marie [Sørensdatter], 7, Ugift, deres Datter - Ole Jensen, 25, Ugift, Tjenestekarl, Artilleri og fri Mand