Correll_Dohlmann

Herman Henrich Anker KappelenAge: 5 months18331833

Name
Herman Henrich Anker Kappelen
Birth February 23, 1833 27 23
Alias
Henrich Anker Cappel

Hjemmedøbt about February 23, 1833
Christening May 4, 1833 (Age 2 months)
Death July 24, 1833 (Age 5 months)
Burial July 26, 1833 (2 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 1, 1832Vordingborg kirke
2 years
younger brother
15 months
younger sister
Cathinca Petronella Thea Cappelen
Birth: September 6, 1835 30 26Kalundborg Vor Frue sogn
Death: January 14, 1836Kalundborg Vor Frue sogn
19 months
younger sister
Petronella Henriette Cappelen
Birth: March 23, 1837 31 28Kalundborg Vor Frue sogn
Death: February 5, 1904Skt. Jørgensbjerg, Kalundborg Vor Frue sogn
21 months
younger sister
22 months
younger brother
3 years
younger brother
20 months
younger brother
2 years
younger brother
-15 years
himself
Herman Henrich Anker Kappelen
Birth: February 23, 1833 27 23Vordingborg sogn
Death: July 24, 1833Kalundborg Vor Frue sogn
Father’s family with Johane Mohr - View this family
father
step-mother
Divorce: 1829Forholdet ophævet
9 months
half-sister

Shared note
ID 125-6d9: Herman Henrich Anker Kappelen alias Henrich Anker Cappel Født: 23-02-1833 i Vordingborg sogn og hjemmedøbt der. Fremstillet 04-05-1833 i Vordingborg kirke - søn af (ID 125-6d) bagermester Henrich Anker Kappelen (alias Henrich Anker Cappelen) og kone Charlotte Juliane Thyme i Vordingborg. Kilde: KB-opslag 27, nr. 18. Vordingborg sogn (ny). Bårse h. Præstø a. År 1831-1837. KB_M_552_3_007_007212813_00029 Død 24-07-1833: Henrich Anker Cappel dør 24-07-1833 i Kalundborg Vor Frue sogn, 21 uger gl., og bliver begravet 26-07-1833 på Kalundborg Skt. Olai kirkegård. En søn af bager (Henrich Anker) Cappel her i byen (Kalundborg). Kilde: KB-opslag 299, nr. 28. Kalundborg Vor Frue sogn (ny). År 1824-1834. KB_M_308_3_006_007211041_00301.