Correll_Dohlmann

Rasmus Rasmussen SkræpAge: 37 years17391776

Name
Rasmus Rasmussen Skræp
Birth January 1739 42 35
Alias
Rasmus Rasmussen og Rasmus Skræppenborg

Christening February 11, 1739 (Age 41 days)
Birth of a sisterMaren Rasmusdatter Skræp
April 1741 (Age 2 years)
Occupation
Gårdmand i Brylle

Christening of a sisterMaren Rasmusdatter Skræp
May 28, 1741 (Age 2 years)
Death of a sisterMaren Rasmusdatter Skræp
January 1742 (Age 3 years)
Burial of a sisterMaren Rasmusdatter Skræp
January 21, 1742 (Age 3 years)
Birth of a brotherHans Rasmussen Skræp
March 1743 (Age 4 years)
Christening of a brotherHans Rasmussen Skræp
March 3, 1743 (Age 4 years)
Birth of a brotherJørgen Rasmussen Skræp
June 1745 (Age 6 years)
Christening of a brotherJørgen Rasmussen Skræp
June 20, 1745 (Age 6 years)
Death of a fatherRasmus Jørgensen Skræp
February 1746 (Age 7 years)
Death of a brotherHans Rasmussen Skræp
June 1746 (Age 7 years)
Burial of a brotherHans Rasmussen Skræp
June 19, 1746 (Age 7 years)
Death of a paternal grandmotherAnna Iversdatter
April 1747 (Age 8 years)
EngagementMaren IbsdatterView this family
November 26, 1762 (Age 23 years)

MarriageMaren IbsdatterView this family
January 24, 1763 (Age 24 years)
Death of a motherKaren Knudsdatter
May 1767 (Age 28 years)
Birth of a son
#1
Rasmus Rasmussen
about April 1769 (Age 30 years)
Christening of a sonRasmus Rasmussen
April 30, 1769 (Age 30 years)
Death of a sonRasmus Rasmussen
April 1772 (Age 33 years)
Birth of a son
#2
Mads Rasmussen
about May 1772 (Age 33 years)
Death of a wifeMaren Ibsdatter
May 1772 (Age 33 years)
Christening of a sonMads Rasmussen
May 15, 1772 (Age 33 years)
Burial of a wifeMaren Ibsdatter
June 2, 1772 (Age 33 years)
EngagementAnna HansdatterView this family
August 19, 1772 (Age 33 years)

MarriageAnna HansdatterView this family
November 13, 1772 (Age 33 years)
Death of a sonMads Rasmussen
April 1773 (Age 34 years)
Burial of a sonMads Rasmussen
April 12, 1773 (Age 34 years)
Birth of a daughter
#3
Maren Rasmusdatter
about October 1773 (Age 34 years)
Christening of a daughterMaren Rasmusdatter
November 28, 1773 (Age 34 years)
Birth of a daughter
#4
Karen Rasmusdatter
about September 1775 (Age 36 years)
Christening of a daughterKaren Rasmusdatter
September 17, 1775 (Age 36 years)
Death March 1776 (Age 37 years)
Burial March 22, 1776 (Age 37 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 28, 1724Brylle kirke
15 years
himself
-14 years
elder brother
18 months
elder sister
2 years
elder brother
2 years
elder brother
2 years
elder sister
2 years
elder brother
2 years
elder sister
4 years
younger sister
2 years
younger brother
2 years
younger brother
Family with Anna Hansdatter - View this family
himself
wife
Marriage: November 13, 1772Brændekilde kirke, Fyn
1 year
daughter
2 years
daughter
Family with Maren Ibsdatter - View this family
himself
wife
Marriage: January 24, 1763Brylle kirke
6 years
son
3 years
son
Hans Rasmussen + Anna Hansdatter - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: July 3, 1776Brylle kirke
18 months
step-son
3 years
step-daughter
4 years
step-daughter
4 years
step-son
3 years
step-daughter
8 years
step-son

Shared note
ID 110=111a: Rasmus Rasmussen Skræp alias Rasmus Rasmussen Skrep og Rasmus Skræppenborg Født: ca. jan. 1739 i Brylle og døbt 11-02-1739 i Brylle kirke - søn af (ID 220) Rasmus Jørgensen fra Skræppenborg (alias Rasmus Jørgensen Skræp) og (ID 221) Karen Knudsdatter. Kilde: KB-opslag 142, side 267, nr. 2. Brylle. E.M. År 1646-1779. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=178833#178833,30335581 Erhverv: Gårdmand i Brylle Skifte efter Mads Ibsen, bondekarl, Brylle, XVI-42, 24.11.1762 hans mor: Mette Andersdatter, salig Jep Madsens enke søster: Maren Ibsdatter, 30 år søster: Maren Ibsdatter, 26 år formynder Anders Hansen, Nårup Enken, Mette Andersdatter, afstår gården til Rasmus Rasmussen Skræppenborg i Brylle, som ægter den ældste datter Maren Ibsdatter. Enken Mette Andersdatter får aftægt. Trolovet 1.g. 26-11-1762: Rasmus Rasmussen, Brylle trolover sig 26. nov. 1762 med og (ID 110a) Maren Ibsdatter, født 1732 - datter af Jep Madsen og Mette Andersdatter. Gift 1.g. 24-01-1763: Mandagen 24. jan. 1763 viedes i Brylle kirke Rasmus Rasmussen og (ID 110a) Maren Ibsdatter som bor i Brylle og var trolovede d. 26. nov. 1762. Kilde: KB-opslag 210, side 400. Brylle. E.M. År 1646-1779. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=178833#178833,30335649 Maren Ibsdatter, Rasmus Rasmussen Skræps 1. hustru, død maj 1772: Maren Ibsdatter dør i maj 1772 i Brylle sogn, 40 år gl. og bliver begravet 02-06-1772 på Brylle kirkegård. Kilde: KB-opslag 273, side 548, nr. 10. Brylle. E.M. År 1646-1779. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=178833#178833,30335712 Trolovet 2.g. 19-08-1772: Rasmus Rasmussen og (ID 111) Anna Hansdatter af Brændekilde trolovet 19-08-1772. Gift 2.g. 13-11-1772: Rasmus Rasmussen, gårdmand af Brylle og (ID 111) Anna Hansdatter af Brændekilde - trolovet 19-08-1772 - gifter sig 13-11-1772 i Brændekilde kirke efter forevist skifteattest. Kilde: KB-opslag 58, nr. 3 fra oven, side 280. Brændekilde sogn. E.M. År 1752-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?epid=17137383#178855,30338589 Død marts 1776: Rasmus Rasmussen Skræp dør marts 1776 i Brylle, 37 år gl. og bliver begravet fredag den 22-03-1776 på Brylle kirkegård. Kilde: KB-opslag 274, nr. 2, side 551, næstnederst. Brylle. E.M. År 1646-1779. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=178833#178833,30335713 -------------------------------------------------------------------------------------------------- ID 110: Rasmus Rasmussen Skræp er Lise-Lone's 3 x tipoldefar --------------------------------------------------------------------------------------------------