Correll_Dohlmann

Bodil Marie NielsenAge: 78 years18721950

Name
Bodil Marie Nielsen
Birth September 5, 1872
Alias
Bodil Marie Cappelen f. Nielsen

Occupation
Husmor

Hjemmedøbt September 6, 1872 (Age 1 day)
Christening December 26, 1872 (Age 3 months)
MarriageViggo Julius Bertram CappelenView this family
November 1, 1913 (Age 41 years)
Death December 27, 1950 (Age 78 years)
Burial January 5, 1951 (9 days after death)
Family with Viggo Julius Bertram Cappelen - View this family
husband
Viggo Julius Bertram Cappelen
Birth: October 6, 1883 24 19Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: March 4, 1951Johnstrups Alle 8, Frbg. i Skt. Markus sogn, Frbg.
herself
Marriage: November 1, 1913Tårbæk kirke

Shared note
Bodil Marie Nielsen alias Bodil Marie Cappelen f. Nielsen Født: 05-09-1872 i Bodholt by, Bording sogn og hjemmedøbt der 06-09-1872. Fremstillet 26-12-1872 i Bording kirke. Datter af boelsmand Niels Peder Nielsen af Bodholt, og hustru Ane Laustsen på 21 år. Kilde: KB-opslag 57, nr. 20. Bording sogn. Hammerum h. Ringkøbing a. År 1865-1878. KB__C511_A_007_K02-28-A. Erhverv: Husmor Gift 01-11-1913: Ungkarl, postekspedient Viggo Julius Bertram Cappelen, Skanderborg, 30 år, (f. 06-10-1883 i Køge, søn af tømrersvend samme steds Jens Andersen og hustru Anna Charlotte f. Jensen) gifter sig 01-11-1913 i Tårbæk kirke med pige Bodil Marie Nielsen, Vesterbrogade 139, Kbh., 41 år gl. (f. 05-09-1872 i Bording sogn, datter af boelsmand samme steds Niels Peter Nielsen og hustru Ane f. Laustsen). Forlovere: Tømrer Jens Andersen, Valby, og bogholder Antonius Bech, Vesterbrogade 139, Kbh. Kilde: KB-opslag 144, nr. 20. Tårbæk sogn. Sokkelund h. År 1907-1918. KB_1892_143_3_001_0140a-V. Død 27-12-1950: Bodil Marie Cappelen f. Nielsen, husmor, dør 27-12-1950 på Frederiksberg hospital, 78 år gl., og bliver begravet 05-01-1951 på Skanderup kirkegård, Hjelmslev herred. Født 05-09-1872 i Bodholt by, Bording sogn, datter af boelsmand Niels Peder Nielsen og hustru Ane Laustsen. Gift m. postkontrollør Viggo Julius Bertram Cappelen. Viet 01-11-1913 i Tårbæk kirke. Sidste fælles bopæl: Jonstrups Alle 8, 2. sal, Frbg. Anmærkn.: Mb (morbus) mentalis (sindslidelse). Frederiksberg Birks Skifteret 30-12-1950. Kilde: KB-opslag 116, nr. 121. Skt. Markus sogn, Frbg. År 1946-1960. KB_1892_069_3_069_0112a-DK.